Po przerwie zimowej rusza tężnia w Żorach
W żorskiej tężni po gałązkach tarniny już spływa lecznicza solanka. Po raz pierwszy w tym roku.
Tężnie solankowe są znaną i docenianą od lat formą haloterapii. Spływająca po gałązkach tarniny solanka wytwarza wokół nich powietrze przypominające morską bryzę, które jest doskonałym środkiem leczniczym stosowanym w różnego typu kuracjach. Dokładnie od dziś (4.04) po kilkumiesięcznej przerwie zimowej mieszkańcy regionu mogą znów korzystać z tężni zlokalizowanej w żorskim Parku Cegielnia.
Solanka z Zabłocia
Jak przekazuje nam naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu w Urzędzie Miasta Żory Adrian Lubszczyk, w tym roku spacerowicze wdychać będą solankę ze źródeł w Zabłociu. Warto zauważyć, że jest to jedna z najbardziej bogatych w jod solanek na świecie. Jej skuteczność wynika z jej naturalnej kompozycji mineralnej, a zwłaszcza z bardzo wysokiego stężenia jodu, oraz takich pierwiastków jak: brom, wapń i magnez. Miasto za solankę zapłaciło łącznie 197 415 zł. Zakres zamówienia obejmuje sześciokrotną dostawę wraz z przepompowaniem 60 m3 i jednokrotną dostawę 40 m3 - informuje nas Lubszczyk.
Tężnia czynna aż do później jesieni
Z tężni można korzystać do później jesieni. Jak co roku będzie pracowała całą dobę przez wszystkie dni w tygodniu z wyłączeniem dni przewidzianych na serwisowanie czy uzupełnianie solanki. O tych terminach magistrat będzie informować z wyprzedzeniem. Komunikaty będą dostępne m.in. na portalach społecznościowych. W sercu tężni można nie tylko zrelaksować się wdychając solankową mgiełkę, ale również podziwiać multimedialną fontannę, która zapewnia efekty świetlne i dźwiękowe.