Rodzice zastępczy ratują świat - w Jastrzębiu jest ich 120
W naszym mieście funkcjonuje około 120 rodzin zastępczych. To wciąż za mało. Podopowiadamy, kto i w jaki sposób może zostać rodziną zastępczą, tym samym niosąc pomoc dzieciom w potrzebie.
Rodzice zastępczy ratują świat - w Jastrzębiu jest ich 120
Funkcjonujące w Jastrzębiu-Zdroju 120 rodzin zastępczych wychowuje około 190 dzieci. Ok. 40 dzieci przebywa w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, z którymi organizator na co dzień współpracuje. Pomimo względnie dużej liczby rodzin, w dalszym ciągu wiele dzieci znajduje się w kryzysie.
Rodzina zastępcza to pomoc tymczasowa. Dziecko, które zostało zabezpieczone, docelowo powinno wrócić do rodziców biologicznych (jeśli uporają się z kryzysem) lub otrzymać szansę na adopcję. Zanim to jednak nastąpi lepiej, aby dzieciństwo spędzały w domowej atmosferze, wśród ludzi, którym na nich zależy. Dlatego potrzeba więcej rodzin zastępczych.
- Zwracamy się do mieszkańców miasta z apelem o pomoc potrzebującym dzieciom. To właśnie Państwo mogą sprawić, że nasze jastrzębskie dzieci poczują się potrzebne, kochane i widoczne - zachęca Klaudia Nietrzebka, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej. Dzieci, które trafiają do rodzin zastępczych, często są sierotami lub półsierotami, ofiarami przemocy i innych zaniedbań. Wbrew powszechnej i błędnej opinii, to nie ubóstwo i bezrobocie są powodem ich zabezpieczania.
Kto może zostać rodziną zastępczą? Najważniejsze są predyspozycje, motywacja i stan zdrowia. Rodzice zastępczy muszą być w stanie zapewnić dziecku odpowiednie warunki psychologiczne, bytowe i mieszkaniowe. Nie mogą być pozbawieni władzy rodzicielskiej ani ograniczeni w zdolnościach do czynności prawnych. Muszą mieć stałe źródło dochodu oraz ukończyć szkolenie dla kandydatów. Nie jest konieczne, by byli małżeństwem, bo sprawować tą funkcję mogą również osoby niepozostające w związku małżeńskim.
- Zapraszamy do kontaktu osobistego w godzinach pracy Ośrodka Pomocy Społecznej. Dział Rodzinnej Pieczy Zastępczej prowadzi stały nabór kandydatów na rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka. Obecnie intensywnie poszukujemy rodzin zastępczych dla dzieci, które nie mogą wychowywać się w swoich rodzinach biologicznych. Zgłoś się do nas! To szansa dla dzieci i dla Ciebie! - zachęca jastrzębski OPS.
Po więcej szczegółów zapraszamy do Ośrodka Pomocy Społecznej w Jastrzębiu-Zdroju:
Pokój 45
Telefon kontaktowy 032 43 49 645, mail: pz@ops.jastrzebie.pl
Pracownik socjalny - Anna Harazin
Starszy pracownik socjalny – Katarzyna Lech
Starszy pracownik socjalny – Ilona Kawka
Pokój 46
Telefon kontaktowy 032 43 49 646, mail: pz@ops.jastrzebie.pl
Starszy specjalista pracy socjalnej – Ewa Mazurczak
Starszy koordynator rodzinnej pieczy zastępczej – Monika Pawełczyk
Młodszy koordynator rodzinnej pieczy zastępczej – Sylwia Pawlak
Pokój 47
Telefon kontaktowy 032 43 49 647, mail: pz@ops.jastrzebie.pl
Podinspektor – Agata Dost
Specjalista pracy socjalnej - Patrycja Przybysz
Referent – Magdalena Boryka
Pokój 56
Telefon kontaktowy 032 43 49 656, mail: pz@ops.jastrzebie.pl
Kierownik działu – Anna Chmiel
WAŻNE! służbowy telefon komórkowy odbierany jest w godzinach pracy asystenta rodziny