Czwartek, 23 maja 2024

imieniny: Iwony, Emilii, Dezyderiusza

RSS

Transport turbin wiatrowych do Makowa, Pawłowa, Kornic i Cyprzanowa zakończony. Do czerwca potrwa montaż. Kiedy farma zostanie uruchomiona? [ZDJĘCIA, WIDEO]

27.03.2024 15:17 | 0 komentarzy | d

Zakończył się trwający od początku roku transport elementów farmy wiatrowej Racibórz, którą buduje w Pietrowicach Wielkich firma VSB Energie Odnawialne Polska. Inwestor jest już także po pracach pre-instalacyjnych. Do końca roku zamierza oddać do użytku farmę, która zapewni zielony prąd dla ok. 36 tysięcy gospodarstw domowych.

Transport turbin wiatrowych do Makowa, Pawłowa, Kornic i Cyprzanowa zakończony. Do czerwca potrwa montaż. Kiedy farma zostanie uruchomiona? [ZDJĘCIA, WIDEO]
- Przewidujemy, że dalsze prace montażowe potrwają do czerwca - mówi Marek Matkowski, kierownik projektu budowlanego w VSB Energie Odnawialne Polska
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zakończenie etapu pre-instalacji oznacza, że przy pomocy ciężkiego sprzętu udało się ustawić dolne sekcje wszystkich 13 wiatraków, które będą produkować zieloną energię w gminie Pietrowice Wielkie. Na teren inwestycji przetransportowano także wszystkie elementy turbin, pochodzące z fabryk Nordex. - Przewidujemy, że dalsze prace montażowe potrwają do czerwca - mówi Marek Matkowski, kierownik projektu budowlanego w VSB Energie Odnawialne Polska. Polegają one na posadowieniu kolejnych, wyższych sekcji wież, na których zamontowane będą gondole, przekładnie i wirniki, do których mocuje się następnie skrzydła wiatraków. - Tempo montażu dopasowujemy do warunków pogodowych. Ponieważ projekt przewiduje zapas czasowy na wypadek silnego wiatru, zachowujemy pełne bezpieczeństwo i nie ścigamy się z terminami - dodaje Marek Matkowski.

Równolegle rozpoczynają się prace instalacyjne wewnątrz turbin wiatrowych, polegające m.in. na przyłączaniu kabli średniego napięcia, prowadzących do stacji transformatorowej i sieci odbiorcy zielonej energii, którym jest Tauron Dystrybucja S.A.

Skrzydła wiatraków jak u sowy

Czas montażu wiatraków to okazja do przyjrzenia się z bliska rozwiązaniom technologicznym, które zastosowano w turbinach, montowanych na farmie Racibórz. Okazuje się, że są one wzorowane na skrzydłach sowy. Konstruktorzy skrzydeł wiatraków przeanalizowali fenomen bezszelestnego polowania tych nocnych drapieżników. Zauważyli, że cichy lot sowy to zasługa specjalnego kształtu piór, niwelującego zawirowania powietrza. Mechanizm ten odwzorowano w konstrukcji turbin wiatrowych, montowanych na farmie Racibórz. Dla redukcji słyszalności turbin zaprojektowano specjalne ząbkowane krawędzie, naśladujące w prosty sposób układ piór na skrzydłach sowy.

Tłumiki jak w wieżowcach

Kolejna technologiczna innowacja to betonowe pierścienie, montowane na wieżach, których zadaniem jest tłumienie drgań. Tego typu rozwiązania zapobiegają ruchom oscylacyjnym w przypadku silniejszych podmuchów wiatru. Są stosowane także w nowoczesnych wieżowcach na całym świecie. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu konstrukcje pietrowickich wiatraków będą jeszcze bardziej bezpieczne.

Fundamenty w 3 minuty

Firma VSB Energie Odnawialne Polska dba o systematyczne dokumentowanie postępów prac przy budowie farmy wiatrowej Racibórz. - Montaż wiatraków okazuje się szybszy niż montowanie relacji filmowych - żartuje Marek Matkowski i zaprasza do obejrzenia relacji z budowy fundamentów turbin wiatrowych. To, nad czym inwestor pracował latem i jesienią, zmieściło się w 3-minutowej relacji.

Farma wiatrowa Racibórz to w sumie 13 najnowocześniejszych turbin wiatrowych Nordex N117 o mocy 3,2 MW każda. Inwestycja ma być oddana do użytku w tym roku i dostarczać zieloną energię elektryczną do 36 tysięcy gospodarstw domowych. Dzięki mocy zainstalowanej 41,6 MW, wykorzystując siłę wiatru, będzie wytwarzać czystą energię i ograniczy roczną emisję CO2 o 44 tysiące ton.

źródło: VSB


O inwestycji pisaliśmy także w następujących artykułach: