Czwartek, 2 maja 2024

imieniny: Zygmunta, Atanazego, Anatola

RSS

Podwójny sukces raciborskiego "Mechanika". Uczniowie i absolwenci mierzą wysoko

22.03.2024 09:11 | 0 komentarzy | ż

Szkolna drużyna zakwalifikowała się do prestiżowego konkursu, którego współorganizatorem jest Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO. Z kolei troje absolwentów "Mechanika" wchodzi w skład drużyny biorącej udział w konkursie organizowanym przez Amerykańskiego Towarzystwo Astronautyczne. To przedsięwzięcie wspierają takie potęgi instytucjonalne i biznesowe jak NASA, Lockheed Martin, Siemens i Kratos.

Podwójny sukces raciborskiego "Mechanika". Uczniowie i absolwenci mierzą wysoko
Absolwenci i uczniowie raciborskiego "Mechanika" rywalizują w międzynarodowych konkursach z najlepszymi młodymi inżynierami
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Uczniowie "Mechanika" z zespołem "MechanSat" zakwalifikowali się do prestiżowego konkursu European CanSat Competition organizowanego na polskim szczeblu przez Centrum Nauki Kopernik i Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO (ang. European Space Education Resource Office). Jest to niezwykła okazja dla młodych umysłów, aby zaprezentować swoje umiejętności inżynieryjne poprzez projektowanie i budowę miniaturowych satelitów (tzw. CanSats). To wydarzenie nie tylko stawia przed uczniami wyzwania techniczne, ale również rozwija ich umiejętności pracy zespołowej oraz kreatywnego myślenia.

Ponadto absolwenci "Mechanika", Paweł Iwańczyk, Natalia Nienartowicz i Krzysztof Kowaczek, obecnie studenci na Politechnice Wrocławskiej, wzięli udział w konkursie CanSat Competition United States. Ich drużyna „KoNaR Can” zakwalifikowała się do finału z wynikiem 98,5%.

Warto zaznaczyć, że konkurs ma charakter międzynarodowy, co oznacza, że uczestnicy będą rywalizować z najlepszymi młodymi inżynierami z całego świata. To nie tylko szansa na zdobycie cennego doświadczenia, ale również okazja do spotkania i wymiany doświadczeń. Oddajmy głos członkom zespołów.

"Mechanik" przygotowuje się do niezwykłej misji

Raciborski "Mechanik" stoi u progu kosmicznych podbojów, przygotowując się do niezwykłej misji. Nasz zespół, złożony z sześciu niezwykle zdolnych jednostek, pracuje z pełnym zaangażowaniem, aby uczynić nasz projekt sukcesem na miarę kosmicznych marzeń.

Robert Bogaczyk stoi na straży mechaniki i wytrzymałości naszego minisatelity, dbając o to, aby przetrwał on w ciężkich warunkach lądowania. Szymon Trzęsimiech skupia się na aspektach elektronicznych, dobierając mikrokontrolery i czujniki z precyzją mistrza. Zofia Stachera prowadzi kampanię informacyjną i utrzymuje profile na mediach społecznościowych w świetnej kondycji. Bartosz Hałas jest naszym wszechstronnym ekspertem, radząc sobie z każdym wyzwaniem, które wymaga podwójnego wysiłku. Dawid Halamoda to nasz genialny informatyk, programujący minisatelitę w kierunku gwiazd. Natomiast Kacper Gocyła kieruje elektroniką i koordynuje działania całego zespołu, zapewniając harmonię w każdym procesie.

Drużyna MechanSat. Od lewej: Kacper Gocyła, Szymon Trzęsimiech, Bartosz Hałas, Zofia Stachera, Dawid Halamoda, Robert Bogaczyk

Drużyna MechanSat. Od lewej: Kacper Gocyła, Szymon Trzęsimiech, Bartosz Hałas, Zofia Stachera, Dawid Halamoda, Robert Bogaczyk

Nasza misja w tym roku jest podzielona na dwa segmenty - podstawowy i drugorzędny. Podstawowy obejmuje bezpieczne sprowadzenie minisatelity na ziemię i zebranie kluczowych danych atmosferycznych. Misja drugorzędna to nasze kreatywne podejście do powrotu na ziemię, wykorzystując specjalne serwolotki, które pozwolą kontrolować opadanie minisatelity.

Obecnie skupiamy się na finalnym montażu projektu, drukując ostatnie części na drukarkach 3D. Równocześnie praca nad programem kontrolującym elementy minisatelity jest w toku, dążąc do maksymalizacji jego osiągów.

Zofia Stachera - "MechanSat"

9 wspaniałych. Wśród nich absolwenci "Mechanika"

CanSat Competition jest organizowany przez Amerykańskie Towarzystwo Astronautyczne (AAS), wspierany przez NASA, Lockheed Martin, Siemens i Kratos. To wyjątkowa okazja dla pasjonatów robotyki i kosmonautyki, by zaprezentować swoje umiejętności na arenie międzynarodowej. Nasz zespół KoNaR Can składa z doświadczonych specjalistów, których celem jest zwycięstwo. Pomimo że nasze Koło Naukowe liczy ponad 70 osób, w skład zespołu wchodzi jedynie dziewięciu wybranych ekspertów.

KoNaR Can to zespół wyjątkowych osobowości. Krzysztof Kowaczek, Natalia Nienartowicz, Paweł Iwańczyk, zdobywcy II miejsca w poprzedniej edycji CanSat Competition, Mateusz Wojtaszek, zwycięzca konkursu Robochallenge, Mateusz Morawiak, Mateusz Zolisz, Tomasz Lubelski, Patryk Peroński i Kamil Winnicki - każdy z nich wnosi do zespołu niezwykłe umiejętności i determinację.

Drużyna KoNaR Can. Od lewej: Patryk Peroński, Mateusz Zolisz, Mateusz Wojtaszek, Mateusz Morawiak, Krzysztof Kowaczek, Tomasz Lubelski, Kamil Winnicki, Natalia Nienartowicz, Paweł Iwańczyk

Drużyna KoNaR Can. Od lewej: Patryk Peroński, Mateusz Zolisz, Mateusz Wojtaszek, Mateusz Morawiak, Krzysztof Kowaczek, Tomasz Lubelski, Kamil Winnicki, Natalia Nienartowicz, Paweł Iwańczyk

Nasza droga do sukcesu rozpoczęła się od planowania, dokumentacji i pozyskiwania środków finansowych. A gdy przyszedł czas na prezentację, nasz dokument "PDR" otrzymał 98,5% punktów, dając nam zielone światło do dalszej rywalizacji. Satelita stworzony przez nasz zespół musi spełnić wysokie standardy określone przez komisję, opisane szerzej w przewodniku misji.

Tegoroczna misja minisatelity CanSat polega na symulacji sekwencji lądowania sondy planetarnej. Naszym zadaniem jest zaprojektowanie specjalnej osłony termicznej, która spowolni spadek ładunku i ochroni wrażliwe instrumenty przed lądowaniem w trudnych warunkach. Na pokładzie sondy znajdą się również różne czujniki do monitorowania parametrów lotu, takie jak wysokość, temperatura oraz pozycja GPS. Dodatkowo kamera zarejestruje obraz podczas lądowania.

Teraz czas na realizację. Testujemy, modyfikujemy, działamy. Każdy element naszego minisatelity musi działać perfekcyjnie. Największym wyzwaniem jest zebranie środków na transport naszej drużyny do USA. Dlatego poszukujemy sponsorów i partnerów, którzy chcieliby wesprzeć nas w tej niezwykłej podróży i umożliwić reprezentowanie naszego kraju na zawodach.

Natalia Nienartowicz - "KoNaR Can"