Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

20.03.2024 09:25 | 17 komentarzy | FK

Na dzisiejszym posiedzeniu Sejmu odbędzie się pierwsze czytania ustawy o języku śląskim.

Dziś pierwsze czytanie ustawy o języku śląskim
Posłanka Monika Rosa z KO i senator Maciej Kopiec z Lewicy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Od wczoraj (19.03) trwa ósme posiedzenie Sejmu X kadencji. Dziś posłowie będą zajmować się między innymi projektem ustawy o zmianie ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym oraz niektórych innych ustaw (druk nr 233). Uzasadniać projekt ustawy będzie posłanka Monika Rosa. - Już jutro o 14:30 pierwsze czytanie projektu ustawy o języku śląskim! To ważny dzień dla nas wszystkich! - napisała w pierwszy dzień  posiedzenia na Facebooku Monika Rosa

Projekt ustawy złożyła w Sejmie posłanka Rosa 25 stycznia 2024 roku. Pod projektem ustawy podpisali się między innymi Gabriela Lenartowicz, Marek Krząkała i Krzysztof Gadowski. 

- Wspaniały dzień dla Śląska! Konsekwentnie, Monika Rosa złożyła ustawę o gōdce, o uznaniu języka śląskiego. W budżecie na 2024 rok zapisano 2 miliony złotych na przygotowanie nauki naszego języka w szkołach. Mamy większość klubów: Lewica, Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi. Ustawa zostanie zaakceptowana przez Sejm i Senat. Wszystko w rękach osoby sprawującej urząd Prezydenta RP, Andrzej Duda - informował na Facebooku senator Maciej Kopiec z Rybnika.

Projekt zakłada uznanie języka śląskiego za język regionalny, co z kolei otworzy drogę do jego nauczania w szkołach (w praktyce będzie to możliwe najwcześniej w 2025 roku).

Uznanie języka śląskiego za język regionalny skutkować będzie również możliwością zapisu imion oraz nazwisk w aktach stanu cywilnego i dokumentach tożsamości, a także używanie języka śląskiego jako pomocniczego w urzędach (dotyczy to gmin, w których co najmniej 20 proc. mieszkańców zadeklarowało w spisie powszechnym, że posługuje się językiem śląskim w kontaktach domowych). 

W tym miejscu dodajmy, że do odrzucenia (ewentualnego) weta prezydenta potrzeba 3/5 głosów w Sejmie (przy obecności co najmniej połowy posłów). Posłowie KO, Trzeciej Drogi oraz Lewicy nie posiadają takiej liczby posłów.

Zobacz też:

Ludzie:

Maciej Kopiec

Maciej Kopiec

Senator, wcześniej poseł na Sejm RP.