Wtorek, 8 października 2024

imieniny: Pelagii, Brygidy, Demetriusza

RSS

Krok pierwszy – AUDYT !!!

18.03.2024 14:15 | 0 komentarzy | MP

Przed podjęciem jakichkolwiek kroków w kierunku instalacji fotowoltaicznej, niezbędne jest przeprowadzenie audytu. Audyt ten pozwala na dokładną analizę Twojego domu pod kątem możliwości instalacyjnych, potrzeb energetycznych oraz potencjalnej efektywności systemu fotowoltaicznego.

Krok pierwszy – AUDYT !!!
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Podczas audytu specjalista ocenia:

  • Orientację dachu i jego nachylenie,
  • Potencjalne zacienienie przez otaczające budynki lub drzewa,
  • Stan techniczny i nośność dachu,
  • Aktualne zużycie energii w gospodarstwie domowym.

Na podstawie tych informacji, możliwe jest zaprojektowanie systemu fotowoltaicznego, który będzie optymalnie dopasowany do Twoich potrzeb i warunków. Audyt to także okazja, by zadać ekspertowi wszelkie pytania i rozwiać wątpliwości dotyczące instalacji PV.

Czy jest możliwość montażu na dachu?

Poprzedzając jakąkolwiek inwestycję należy przyjrzeć się najistotniejszym kwestiom technicznym – w przypadku instalacji fotowoltaicznej należy ocenić stan techniczny i przystosowanie dachu. Kluczowe jest ocena czy więźba dachowa nie wymaga remontu. Nie można zamontować instalacji na dachu, którego więźba jest pochłonięta przez korniki - w takim przypadku zalecana jest realizacja instalacji na gruncie. Bywa, że zaleca się klientom uszczelnienie dachu, wymianę dachówek, pokrycie papą, pomalowanie dachu. Są to czynności, które warto wykonać przed montażem instalacji, żeby instalacja była bezpieczna i nie trzeba było później narażać się na zbędne koszty jej demontażu i ponownego montażu przy prowadzeniu tych prac.

Instalacja elektryczna

Kolejną ważną kwestią jest instalacja elektryczna. W budynkach występują dwa rodzaje instalacji elektrycznych: jednofazowe (do budynku doprowadzony jest jeden przewód oraz przewód neutralny) i trójfazowe (trzy przewody fazowe i przewód neutralny). Często spotykamy w domach instalacje jednofazowe. W takim przypadku przepisy ograniczają maksymalną moc instalacji do 3,68 kWp. Jeśli ktoś ma roczne zużycie prądu w wysokości 4 tys. kWh, a w domu ma instalację jednofazową, to taka instalacja 3,68 kWp nie pokryje w pełni jego zapotrzebowania. Dlatego, jeśli w budynku mamy instalację jednofazową, a myślimy o montażu wydajnej instalacji PV, czy montażu pompy ciepła, powinniśmy zgłosić się do zakładu energetycznego po przyłącze trójfazowe. Zgłaszając się do zakładu energetycznego, określamy, że chcemy mieć przyłącze trójfazowe, określamy moc przyłączeniową i na tej podstawie firma energetyczna przygotowuje nam warunki przyłączeniowe, czyli warunki, jakie my musimy spełnić, aby oni mogli przyjść i te trzy fazy nam podpiąć. Często wiąże się to z koniecznością przeprowadzenia prac na instalacji wewnątrz budynku, czyli np. wymianą zabezpieczeń, montażem skrzynki z licznikiem na zewnątrz budynku.

Określenie mocy przyłączeniowej

Moc przyłączeniowa jest maksymalną przepustowością instalacji w naszym budynku. Zależy ona od przekroju przewodu, który jest do nas doprowadzony oraz od zabezpieczeń przedlicznikowych. Jest to dla nas o tyle istotne, że przystępując do inwestycji w panele fotowoltaiczne, nie możemy zamontować instalacji o mocy większej niż moc przyłączeniowa do budynku, a właściwie moc umowna, czyli taka, którą określamy w umowie z zakładem energetycznym. Często bywa tak, że klienci mają zaniżoną moc umowną, bo ktoś im to kiedyś doradził, żeby nie mieli wyższej opłaty abonamentowej. Zdarza się, że klient ma w budynku instalację trójfazową, zużycie rzędu 6-7 tys. kWh rocznie. Żeby sprostać temu zużyciu, instalacja powinna mieć moc 8 kWp (kilowatopików, jednostka mocy właściwa instalacjom fotowoltaicznym), ale takiej instalacji nie możemy zamontować, ponieważ klient ma moc umowną 5 kW.

W takiej sytuacji zazwyczaj wystarczy podjechać do punktu Tauronu i zmienić umowę, tak by moc umowna była odpowiednia. Np. jeśli moc przyłączeniowa wynosi 17 kW, a nasza dotychczasowa moc umowna wynosiła 5 kW, to nie ma problemu, żeby ją zwiększyć do 10 kW. Mówię o tym wszystkim, żeby uświadomić, jak ważne jest przeprowadzenie rzetelnego audytu.

Kontakt do specjalistów:

Zamów bezpłatny audyt!

Tekst sponsorowany