Jastrzębskie uczennice w czołówce województwa pod względem wiedzy o ubezpieczeniach społecznych
Znamy zwycięzców wojewódzkiego etapu Olimpiady ZUS, który odbył się 5 marca w Chorzowie. Najlepsze okazały się dziewczęta z Zespołu Szkół Ekonomicznych z Bielska-Białej. Uczennice pokonały 21 innych szkół z województwa śląskiego. Rywalizacja była zacięta, bo różnice między miejscami była zaledwie po jednym punkcie. Na podium stanęły też dziewczyny z Jastrzębia-Zdroju.
5 marca w Oddziale ZUS w Chorzowie odbył się wojewódzki etap Olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Najlepiej test napisały Martyna Gara, Małgorzata Kończyk i Julia Tymon z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Bielsku-Białej. Dziewczęta odpowiedziały poprawnie na 19 pytań z 25. II miejsce zajęły uczennice Weronika Gut, Anita Włodarczyk i Paulina Wójcik z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Dąbrowie Górniczej, zdobywając 18 punktów, a trzecie miejsce dziewczęta z Zespołu Szkół nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju, czyli Wiktoria Schumann, Maja Nowak i Julia Przybylska. Trzecia drużyna zdobyła 17 punktów.
Tysiące uczniów, setki szkół
Tegoroczna olimpiada jest już 10 z kolei. Z każdym rokiem liczba chętnych do nauki o ubezpieczeniach społecznych i sprawdzenia swojej wiedzy jest spora. W tym roku do udziału w olimpiadzie zgłosiło się 3441 uczniów z 144 szkół ponadpodstawowych z terenu całego województwa śląskiego. 5 marca w ZUS w Chorzowie ostatecznie spotkały się najlepsi z nich, czyli 22 drużyny. Swoich reprezentantów miały szkoły z Mysłowic, Dąbrowy Górniczej, Bielska-Białej, Chorzowa, Mikołowa, Lublińca, Wisły, Żywca, Tychów, Katowic, Jastrzębia-Zdroju, Gliwicach, Częstochowy, Bytomia, Rybnika i Sosnowca.
Przygotowania już od jesieni
Młodzi ludzie przygotowanie do konkursu rozpoczynają od jesieni, to wówczas biorą udział w projekcie edukacyjnym „Lekcje z ZUS”, podczas którego poznają historię ZUS i ubezpieczeń społecznych, dowiaduje się, czym jest solidaryzm społeczny, uczą się o poszczególnych świadczeniach, jakie dzięki ubezpieczeniom społecznym przysługują w sytuacji różnych zdarzeń losowych.
- Olimpiada ZUS jest zwieńczeniem tych lekcji i zdobytej wiedzy. Trzeba przyznać, że przeciętny Polak traktuje tematykę ubezpieczeń społecznych jako wiedzę elitarną, zarezerwowaną tylko dla specjalistów. Uczniowie biorący udział w projektach edukacyjnych ZUS łamią ten stereotyp. Młodzi ludzie przyswajają przydatne informacje, a po „Lekcjach z ZUS” zazwyczaj wiedzą więcej niż ich rodzice - mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.
źródło: ZUS, oprac. (d)
Ludzie:
Beata Kopczyńska
Regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Komentarze
1 komentarz
Jestem przekonany ze program nauczania nie jest rzetelnie obiektywny wiec nie ma Mistrzów Wiedzy Ubezpieczen Spolecznych. Najpierw należało by uczyć młodzież że nie ma instytucji zaufania publicznego a cała ta bajera to między bajki .Emerytura i jej wysokosc to temat wątpliwie umowny i uzależniony od tego jaka mafia lub grupa interesow ma władzę. Możecie się zarobić jak ludzie zatrudnieni od 14r zycia i mimo ponad 50lat pracy jej nie dożyć gdyz władza nawet nie splunie aby Wam skrócić ten okres pracy a gdy już ją dostaniecie to stwierdzi, że macie za dużo wiec Wam obetnie na innych którym rozda aby kupić Ich glosy wyborcze. Nikt Wam tez nie wyjaśni iz tzw złotówki to nie są ze złota lecz to papier którego dodruk jest zawsze mozliwy co oznacza ze ich wartosc moze juz nie istnieć w chwili wyplaty ...przyklad styczen 1991gdy robotnicy otrzymywali gaze 15stego, mogli sobie za grudzien kupić najwyzej papierosy. Inflacja to sposób na rządzenie panstwem gdyz jak mawiał przedostatni premier, im bardziej ceny rosną tym wiecej z VATu do budżetu wpada. Tak wiec kochani dlugo by mówić o specjalności Polska ekonomia i ubezpieczenia ale jedno jest pewne ,nie ma autorytetow poza Bogiem ani; instytucji zaufania Publucznego i niewierzcie jai twierdzą inaczej bo nauczyciele też zmuszani są realizowac narzucony program przez pseudozaufanych.