Poniedziałek, 4 listopada 2024

imieniny: Karola, Olgierda, Emeryka

RSS

08.03.2024 15:20 | 3 komentarze | mad
Ostatnia aktualizacja: 09.03.2024 10:04

Wielkimi krokami zbliżają się wybory samorządowe. Sprawdzamy, które komitety w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich powiatu raciborskiego mogą wystawić kandydatów na najważniejsze stanowiska – wójtów i burmistrzów. Warunkiem jest zgłoszenie co najmniej ośmiu kandydatów na radnych.

Wybory samorządowe w powiecie raciborskim. Kto ma szansę na fotel wójta i burmistrza?
Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się 7 kwietnia
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wybory samorządowe są kluczowe, gdyż wybieramy w nich przedstawicieli samorządów lokalnych – włodarzy i radnych, którzy będą reprezentować społeczeństwo do 2029 roku. Pierwsza tura wyborów zaplanowana jest na 7 kwietnia. Druga na 21 kwietnia, ale będzie konieczna tylko tam, gdzie żaden z kandydatów na wójta, burmistrza lub prezydenta nie uzyska ponad 50 procent poparcia głosujących.

Analizujemy sytuację w poszczególnych gminach wiejskich i miejsko-wiejskich powiatu raciborskiego pod względem liczby kandydatów na radnych. To właśnie ta liczba determinuje, czy dany komitet będzie mógł wystawić swojego kandydata na stanowisko włodarza. W przypadku tych samorządów minimalna liczba kandydatów wynosi osiem, gdyż musi ona stanowić połowę okręgów wyborczych, a każdy z tych samorządów składa się z piętnastu okręgów.

Przypomnijmy, że listy kandydatów na radnych można było składać do 4 marca, choć w niektórych przypadkach możliwość zgłaszania kandydatów ciągle jest, o czym piszemy poniżej. Natomiast termin zgłaszania kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast upływa 14 marca, co oznacza, że po tym terminie oficjalnie będzie wiadomo, kto chce rządzić w poszczególnych gminach.

Kornowac

Podczas ostatnich wyborów samorządowych w gminie Kornowac był tylko jeden kandydat na wójta – Grzegorz Niestrój. Jednak tegoroczne wybory zapowiadają się inaczej, gdyż aż trzy ugrupowania mają możliwość wystawienia swoich kandydatów: KWW Twoja Gmina Twój Dom, KWW Głos Mieszkańców oraz KWW Gmina Wspólnym Dobrem.

Wszystkie trzy komitety wystawiają swoich kandydatów. O najważniejsze stanowisko w gminie zawalczą: urzędujący wójt Grzegorz Niestrój (KWW Twoja Gmina Twój Dom), Marian Zimermann (KWW Głos Mieszkańców), przewodniczący Rady Gminy Kornowac oraz radna Katarzyna Siedlaczek (KWW Gmina Wspólnym Dobrem).

Pietrowice Wielkie 

Bez niespodzianek w gminie Pietrowice Wielkie. Dwa zgłoszone tam komitety wystawiły maksymalną liczbę kandydatów na radnych, co łącznie daje 30 osób. O najważniejsze stanowisko będą rywalizować: obecny wójt, Andrzej Wawrzynek, oraz Adam Wajda, przewodniczący Rady Powiatu Raciborskiego, menedżer w Eko-Oknach oraz były sekretarz gminy Pietrowice Wielkie.

Krzanowice

Sytuacja w Krzanowicach różni się od wyborów z 2018 roku, kiedy było tylko 15 kandydatów na radnych i jeden kandydat na burmistrza. Na nadchodzące wybory zarejestrowano pięć komitetów wyborczych, z których wszystkie zgłosiły kandydatów na radnych w co najmniej 8 okręgach wyborczych. Są to: KWW Wspólna Gmina Krzanowice Andrzeja Strzedulla, KWW Gminna Przyszłość Razem, KWW Alternatywa dla Gminy Krzanowice, KWW Razem dla Gminy Krzanowice oraz KWW Silna Gmina To Jej Mieszkańcy.

O reelekcję będzie starał się urzędujący burmistrz Andrzej Strzedulla, który startuje z KWW Wspólna Gmina Krzanowice. Swój start zapowiedzieli także: Jarosław Gałkowski, były wiceburmistrz tej gminy (KWW Silna gmina to jej mieszkańcy), oraz przedsiębiorca i sportowiec Piotr Gazda (KWW Gminna przyszłość razem). Z naszych informacji wynika, że jeszcze jeden komitet, KWW Alternatywa dla Gminy Krzanowice, wystawi swojego kandydata – decyzję mają ogłosić wkrótce. Z kolei KWW Razem dla Gminy Krzanowice ma zamiar wprowadzić do rady jak najwięcej radnych. Z tego komitetu zgłoszono 10 kandydatów, wśród nich jest Marian Wasiczek, były dyrektor miejscowego ośrodka kultury, obecnie wicedyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Raciborzu.

Rudnik

W wyborach na wójta Rudnika rywalizować będzie dwóch kandydatów, bo tyle komitetów zarejestrowało minimum 8 kandydatów. Są to: urzędujący wójt Piotr Rybka (KWW Razem dla gminy) oraz były kierownik Zakładu Wodociągów i Usług Komunalnych w Rudniku Jan Badurczyk (KWW Dialog i Rzetelność). Jednakże nie są to jedyne komitety w gminie Rudnik. Sebastian Jarosz z Ponięcic startuje ze swojego komitetu (KWW Rozwój ponad podziałami), zaś Józef Rzytki z Rudnika z KWW Nasza Gmina.

Co ciekawe, mimo istnienia czterech komitetów, w okręgu nr 8, czyli w Szonowicach, jest tylko jedna kandydatka na radną – Monika Schink, która startuje z komitetu Rybki. Zgodnie z Kodeksem Wyborczym, jeśli w pierwszym terminie zgłoszono tylko jednego kandydata, Gminna Komisja Wyborcza ogłasza dodatkowy nabór, który trwa do 11 marca. Jeśli jednak nikt nie zgłosi się w dodatkowym terminie, w tym okręgu nie przeprowadza się wyborów, a mandat radnego zostanie obsadzony bez głosowania.

Nędza

W Nędzy cztery komitety wyborcze zgłosiły minimum 8 kandydatów, z czego dwóch kandydatów na wójta jest już znanych. O najważniejszy fotel zawalczą: Gerard Przybyła (KWW Gerarda Przybyły Razem dla Rozwoju Gminy) oraz były wójt Nędzy Franciszek Marcol (KWW Franciszka Marcola). Pozostałe dwa komitety, KWW Wspólna Przyszłość Gminy Nędza oraz KWW Leszka Pietrasza Gmina Nasz Wspólny Dom, również mogą zgłosić swoich kandydatów, ale oficjalnie jeszcze nie ogłoszono ich nazwisk. Mimo to od dłuższego czasu mówiło się, że w Nędzy czterech kandydatów będzie walczyć o fotel wójta, który od 2006 roku zajmuje Anna Iskała.

Kuźnia Raciborska

W Kuźni Raciborskiej zarejestrowano aż 6 komitetów (KWW Maria Wyszomierska, KWW Zmiana dla Rozwoju, KWW Gmina dla Mieszkańców, KWW Stabilny Rozwój, KWW Jednym Głosem, KWW Kuźnia Możliwości), z których połowa może wystawić swojego kandydata na burmistrza. O najważniejszy urząd rywalizować będą: Wojciech Gdesz (KWW Zmiana dla Rozwoju), Paweł Macha (KWW Stabilny Rozwój) i Paweł Dzieżok (KWW Jednym Głosem).

Krzyżanowice

Odwrotna sytuacja jest natomiast w Krzyżanowicach, gdzie choć zarejestrowano trzy komitety, to tylko jeden z nich ma obecnie możliwość wystawienia kandydata na włodarza. Jest to komitet urzędującego wójta Grzegorza Utrackiego, który zgłosił 15 radnych, a w 10 okręgach jest po jednym kandydacie. Mowa o:

  • Roszkowie (okręg nr 5), gdzie startuje Teresa Kasza,
  • Krzyżanowicach (okręg nr 7. To sołectwo składa się z dwóch okręgów, a ten o którym mowa obejmuje ulice: 1 Maja, Dworcowa, Kolejowa, Krótka, Łąkowa, Odrzańska, Piaskowa, Poprzeczna, Słoneczna, Tworkowska, Bukowa, Horniok‑Pieńki. Tam startuje Mariola Pszenica,
  • Bieńkowicach (okręg nr 8 i 9), gdzie startują Walter Witeczek i Roman Cwik,
  • Bolesławiu (okręg nr 10), gdzie stratuje Magdalena Stuchly,
  • Chałupkach (okręgach 11 i 12), gdzie startują Roman Kaczor i Izabela Topa,
  • Owsiszczach (okręg nr 13), gdzie startuje Piotr Minkina,
  • Rudyszwałdzie (okręg nr 14), gdzie startuje Beata Płaczek,
  • Zabełkowie (okręg nr 15), gdzie startuje Marzena Hiltawska.

W efekcie Gminna Komisja Wyborcza ogłosiła dodatkowy nabór kandydatów na radnych, który potrwa do 11 marca. Jeśli nie będzie dodatkowych zgłoszeń, kandydaci staną się radnymi nadchodzącej kadencji, bowiem mandat radnego zostanie obsadzony bez głosowania.

Oprócz KWW Grzegorza Utrackiego, na terenie gminy działają: KWW Huberta Fichny i KWW Nasz Tworków. O szczegółach pisaliśmy w artykule: Trzy komitety wyborcze w Krzyżanowicach. Czy wójt Utracki będzie miał kontrkandydata?

Jeśli nic się nie zmieni i obecny wójt będzie jedynym kandydatem na włodarza, to nie oznacza, że w gminie nie będzie wyborów. Procedura będzie podobna do tych, które miały miejsce w 2018 roku w Krzanowicach i Kornowacu. Mieszkańcy otrzymają karty, na których będą mogli wyrazić swoją opinię w kwestii, czy popierają kandydata, zaznaczając "Tak" lub "Nie". Kandydat zostanie wybrany na urząd, jeżeli w głosowaniu uzyska więcej niż połowę ważnie oddanych głosów.

W przypadku gdy kandydat nie uzyskałby więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, wyboru wójta dokonuje rada gminy bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady w głosowaniu tajnym, zaś prawo do zgłoszenia kandydata na wójta przysługuje grupie radnych stanowiącej co najmniej 1/3 ustawowego składu rady. Jeżeli rada gminy nie dokona wyboru wójta w terminie dwóch miesięcy od dnia wyborów, premier, na wniosek ministra właściwego do spraw administracji publicznej, wyznacza osobę pełniącą obowiązki wójta do końca kadencji.



Ludzie:

Adam Wajda

Adam Wajda

Wójt Gminy Pietrowice Wielkie

Andrzej Strzedulla

Andrzej Strzedulla

Burmistrz Krzanowic.

Andrzej Wawrzynek

Andrzej Wawrzynek

Były wójt gminy Pietrowice Wielkie.

Anna Iskała

Anna Iskała

Radna Powiatu Raciborskiego, była wójt gminy Nędza. 

Franciszek Marcol

Franciszek Marcol

Radny Gminy Nędza

Gerard Przybyła

Gerard Przybyła

Prezes GMKS 21 Nędza

Grzegorz Niestrój

Grzegorz Niestrój

Wójt gminy Kornowac.

Grzegorz Utracki

Grzegorz Utracki

Wójt Gminy Krzyżanowice

Jarosław Gałkowski

Jarosław Gałkowski

Były wiceburmistrz Krzanowic

Józef Rzytki

Józef Rzytki

Radny Gminy Rudnik

Katarzyna Siedlaczek

Katarzyna Siedlaczek

Radna gminy Kornowac

Marian Wasiczek

Marian Wasiczek

Radny Krzanowic, wicedyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Raciborzu

Marian Zimermann

Marian Zimermann

Były przewodniczący rady gminy Kornowac 

Monika Schink

Monika Schink

Radna Gminy Rudnik

Paweł Macha

Paweł Macha

Były burmistrz Kuźni Raciborskiej.

Piotr Rybka

Piotr Rybka

Wójt gminy Rudnik.

Sebastian Jarosz

Sebastian Jarosz

Radny Gminy Rudnik

Wojciech Gdesz

Wojciech Gdesz

Burmistrz Kuźni Raciborskiej