Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Sejm przegłosował dostępność tabletki "dzień po" bez ograniczeń, od 15 roku życia. Przepis może wejść w życie 1 kwietnia

22.02.2024 16:54 | 4 komentarze | ma.w

Za przyjęciem zmian ustawy było 224 posłów, a przeciw głosowało 196. Od głosowania wstrzymała się była minister zdrowia Katarzyna Sójka z PiS-u. 18 posłów jej partii nie głosowało. Przeciwna była część posłów PSL oraz posłowie z Kukiz'15 i Konfederacji (jako obrońcy życia i środowisko pro-life chcieli wycofania projektu zmian z obrotu prawnego).

Sejm przegłosował dostępność tabletki "dzień po" bez ograniczeń, od 15 roku życia. Przepis może wejść w życie 1 kwietnia
Tabletka zapobiegająca zapłodnieniu ma być dostępna bez recepty
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zapobiega zapłodnieniu

Przegłosowane zmiany w prawie farmaceutycznym dotyczą przywrócenia dostępu bez recepty do tzw. antykoncepcji awaryjnej kobiet od 15. roku życia. Nowelizację prawa przewiduje dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych - octanu uliprystalu.

Antykoncepcja awaryjna, potocznie nazywana tabletką "dzień po", stosowana jest już po odbytym stosunku seksualnym, który był niezabezpieczony lub gdy inne zastosowane metody antykoncepcji okazały się niewystarczające. Zapobiega ona zapłodnieniu przez blokowanie lub opóźnianie owulacji.

Tabletka popularnie nazwana "dzień po" była dostępna bez ograniczeń do 23 lipca 2017 roku. Ówczesna większość parlamentarna zdecydowała, że będzie dostępna wyłącznie na receptę.

Czas jest ważny

Tabletka zapobiega zapłodnieniu. Będzie dostępna od 15. roku życia. - Ważne jest to, żeby kobieta przyjęła ją jak najszybciej. Konieczność pójścia do lekarza wydłuża tą procedurę, a tutaj czas jest bardzo ważny - informowała posłów minister zdrowia Izabela Leszczyna z PO.

Opozycja parlamentarna wnioskowała m.in. o podniesienie wieku dostępu do tabletki do 18. roku życia, a nawet o odrzucenie projektu. Poprawki odrzucono.

Lewica uważa, że tabletkę powinni móc kupić wszyscy, również młodsi. Chce także, aby kolejnymi  krokami było zniesienie progu wieku oraz refundacja tabletek (kosztują do 200 zł). 

Ustawą zajmie się teraz Senat, następnie o jej losie zdecyduje prezydent Andrzej Duda. Jeśli ją podpisze - jak poinformowała ministra zdrowia Izabela Leszczyna - przepisy wejdą w życie 1 kwietnia.