Wtorek, 16 kwietnia 2024

imieniny: Bernadetty, Cecyliana, Kseni

RSS

20.02.2024 08:15 | 0 komentarzy | sqx

Od 21 lat w Polsce obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ofiar Przestępstw, przypadający 22 lutego. Co roku w tym czasie Ministerstwo Sprawiedliwości koordynuje obchody Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem (19-23 lutego).

Trwa Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem
Idea obchodów Tygodnia Pomocy jest związana z obchodzonym 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Gdzie szukać wsparcia?

W akcję włączają się sądy, prokuratury, komendy policji, prawnicze samorządy zawodowe oraz organizacje pozarządowe w całej Polsce. Wszędzie tam osoby dotknięte przestępstwem mogą otrzymać bezpłatną poradę.

Instytucje, które dołączą do obchodów, organizują punkty informacyjne, a na swoich stronach internetowych umieszczą informacje o miejscu i godzinach ich funkcjonowania.

Przez cały rok osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą zgłaszać się do placówek finansowanych ze środków Funduszu Sprawiedliwości. To miejsca, w których można uzyskać bezpłatną, szybką i profesjonalną pomoc - wsparcie prawne i psychologiczne, a w razie potrzeby również pomoc materialna, dostosowana do potrzeb.

Wykaz placówek znajduje się na stronie Funduszu Sprawiedliwości:

Do błyskawicznego kontaktu służy również całodobowa ogólnokrajowa Linia Pomocy Pokrzywdzonym (+48 222 309 900) oraz specjalny adres e-mail: info@numersos.pl

Pomoc dla pokrzywdzonych przestępstwem w prokuraturach w regionie

W Prokuraturze Okręgowej w Gliwicach i wszystkich podległych jednostkach rejonowych, w dniach 19 do 23 lutego 2023 roku zorganizowane zostaną dyżury osób, które – w godzinach urzędowania Prokuratury - będą przyjmowały osoby pokrzywdzone przestępstwem i udzielały informacji prawnych.

Idea obchodów Tygodnia Pomocy jest związana z obchodzonym 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. Dzień ten przypomina o trudnej sytuacji ofiar przestępstw i ich rodzin. Ma również służyć wyznaczaniu kierunków niezbędnych dla poprawiania ich położenia, udzielania realnego wsparcia, jak również informacji o istnieniu podmiotów, które statutowo zajmują się świadczeniem pomocy pokrzywdzonym przestępstwem.

Informacje o osobach udzielających informacji prawnych w poszczególnych dniach, zostaną umieszczone w miejscach ogólnodostępnych.

Osoby zainteresowane udzieleniem pomocy proszone są o wcześniejszy kontakt telefoniczny w celu ustalenia terminu porady.

źr. MS, Prokuratura Okręgowa Gliwice