Opłaty przekształceniowe, doświetlenie przejścia dla pieszych i... kłamstwa prezydenta? Gorąco na spotkaniu mieszkańców dzielnicy Trzy Wzgórza [ZDJĘCIA]
Za nami czwarte spotkanie prezydenta Mieczysława Kiecy z mieszkańcami Wodzisławia Śląskiego.
Spotkanie z prezydentem rozpoczęło się od przedstawienia prezentacji ze zrealizowanymi inwestycjami oraz planami na najbliższy czas (szczegóły opisywaliśmy po pierwszym spotkaniu, można się z nimi zapoznać tutaj). Następnie przyszła kolej na wysłuchanie wniosków i spraw mieszkańców dzielnicy Trzy Wzgórza.
Opłaty przekształceniowe
Mieszkańcy zwrócili uwagę na kwestię egzekwowania przez Miasto tzw. opłaty przekształceniowej, którą należy płacić raz w roku. Zarzucono Miastu, że nie informuje mieszkańców pisemnie o tym gdzie i w jakiej wielokości należy uiścić opłatę. "My jako mieszkańcy musimy sami dzwonić do Urzędu, pytać ile wynosi opłata i czy czasem nie zmienił się numer konta bankowego na który należy wpłacić należność. Dlaczego ja jako mieszkaniec mam co roku dzwonić i o to pytać, skoro to Miasto ode mnie chce tej opłaty? Skoro podatki są dostarczane listownie, nie można tej informacji dołączyć?".
Doświetlenie przejścia dla pieszych koło Czerwonej Torebki
Chodzi konkretnie o to miejsce na mapie Wodzisławia Śląskiego: przejście dla pieszych w sąsiedztwie przystanku autobusowego, kilka metrów od wyjazdu z Czerwonej Torebki oraz kościoła św. Herberta (ul. Radlińska).
O ile warunki atmosferyczne są dobre, przejazd nie stanowi w tym miejscu większego kłopotu (poza korkami, które tworzą się tam niemal codziennie). Ten pojawia się w momencie, gdy pada ulewny deszcz, zapada zmrok (szczególnie w okresie zimowym) i dodatkowo panuje wzmożony ruch spowodowany godzinami szczytu, wyjazdami z kościoła, szkoły czy z placu Czerwonej Torebki.
I choć kierowcy są już przyzwyczajeni do takiego stanu rzeczy na tym odcinku ul. Radlińskiej i pozostają bardzo ostrożni, to czy przyzwyczajenie lub czekanie na to, aż wydarzy się nieszczęście, by wprowadzić zmiany to dobry pomysł? Na spotkaniu z prezydentem Kiecą padło pytanie o możliwość doświetlenia znajdującego się tam wspomnianego przejścia dla pieszych lub jeśli fundusze na to pozwolą - wymiany oświetlenia na całej długości Radlińskiej. Droga ta zarządzana jest przez Powiat i po spotkaniu padło zapewnienie, że stosowny wniosek w tej sprawie zostanie złożony.
Ponadto padły pytania dotyczące oferty zimowej dla Rodzinnego Parku Rozrywki, który w tym okresie jest opustoszały czy o odśnieżanie miejskich dróg oraz parkingów.
Na koniec rozmów było już nerwowo. Jeden z mieszkańców zarzucił prezydentowi Mieczysławowi Kiecy, że ten kłamie, jako przykład podając "dziesiątki obietnic i projektów, które nie zostały zrealizowane" oraz "chęć naprawiania po 10 latach czegokolwiek na Trzech Wzgórzach jako własną inicjatywę, a tak naprawdę audyt tego miejsca zrobił radny Chrząszcz".
Porozmawiaj z prezydentem
Spotkania są doskonałą okazją do rozmowy nie tylko o planach miasta na 2024 rok, ale także o potrzebach i pomysłach wodzisławian związanych z funkcjonowaniem Wodzisławia Śląskiego. Obok prezydenta, w spotkaniach uczestniczyć będą także zastępcy prezydenta wraz z przedstawicielami wydziałów Urzędu Miasta Wodzisławia Śląskiego oraz dyrektorzy miejskich jednostek.
Harmonogram spotkań z mieszkańcami
- 12 lutego 2024 roku, godz. 17:00 - Jedłownik Szyb /Szkoła Podstawowa nr 4/
- 13 lutego 2024 roku, godz. 17:00 - Jedłownik-Turzyczka-Karkoszka /Szkoła Podstawowa nr 2/
- 15 lutego 2024 roku, godz. 17:00 - Nowe Miasto /Dworzec kolejowy/
- 16 lutego 2024 roku, godz. 17:00 - Trzy Wzgórza /Szkoła Podstawowa nr 10/
- 19 lutego 2024 roku, godz. 17:00 - Radlin II /OSP Radlin II/
- 20 lutego 2024 roku, godz. 17:00 - Stare Miasto /Pałac Dietrichsteinów/
- 21 lutego 2024 roku, godz. 17:00 - Zawada /Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1/
- 22 lutego 2024 roku, godz. 17:00 - Wilchwy /Szkoła Podstawowa nr 9/
- 26 lutego 2024 roku, godz. 17:00 - Kokoszyce /OSP Kokoszyce/
Komentarze
3 komentarze
A kiedy będzie monitoring przy słynnej melinie na ul B Chrobrego?????
Prezydent mówi o nowym parkingu obok dworca kolejowego może lepiej by się wziął za tych co teraz sobie parkują na centrum przesiadkowym i spokojnie sobie idą do pracy Zusu itd przecież tam pisze tylko do korzystania z transportu blokując sobie miejsca użytkownikom kolei przecież w tym celu ten parking powstał z we praskami podjechać od 6 30- 6 50 wtedy sobie zobaczą ile jest miejsc zabieranych pasazrrom
Jeśli chodzi o oświetlenie ulic, to zgodnie z obowiązującymi przepisami obowiązkiem Miasta jest budowa i utrzymanie oświetlenia, bez względu na kategorię drogi. Po co więc wniosek w tej sprawie do Powiatu?