Wtorek, 30 kwietnia 2024

imieniny: Katarzyny, Mariana, Lilii

RSS

Nowe łóżko porodowe w jastrzębskim szpitalu, większy komfort dla kobiet [ZDJĘCIA]

12.02.2024 18:03 | 10 komentarzy | sqx

801 dzieci urodziło się w 2023 roku w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Tymczasem szpital chwali się nowym łóżkiem porodowym, dzięki któremu rodzące kobiety będą się czuły bardziej komfortowo.

Nowe łóżko porodowe w jastrzębskim szpitalu, większy komfort dla kobiet [ZDJĘCIA]
Łóżko porodowe kosztowało prawie 86 tys. złotych.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju wyjaśnia, że najwięcej porodów odbywa się w pozycjach wertykalnych, czyli takich w których kobieta rodząca siłami natury jest częściowo lub całkowicie spionizowana i ma możliwość samodzielnie, instynktownie wybrać najdogodniejszą pozycję do porodu. Pozycje te są bezpieczne zarówno dla rodzącej, jak i dla dziecka. Pozwalają na lepsze dotlenienie matki i noworodka, zaś działająca na maluszka siła grawitacji sprawia, że jego droga przez kanał rodny przebiega łagodnie i bezpiecznie.

Przyjmowanie przez rodzące kobiety pozycji wertykalnych przyspiesza poród siłami natury, łagodzi towarzyszące mu dolegliwości bólowe oraz zmniejsza ryzyko nacięcia krocza.

- Nasze położne od 20 lat pomagają kobietom rodzić w ten sposób. Takie porody przyjmowane są na specjalnym krzesełku, materacu lub na łóżku porodowym - przekazuje szpital. Starania o nowe łóżko porodowe, zapewniające lepszy komfort dla kobiet, były czynione od dłuższego czasu. Z pomocą przyszedł jastrzębski urząd miasta.

– W dniu oficjalnego przekazania nowego sprzętu gościliśmy Panią Prezydent Annę Hetman i Pana Prezydenta Roberta Cichowicza, ale nie mogliśmy im nawet pokazać jak wygląda, gdyż w tym czasie właśnie na nim dochodziło do nowego cudu narodzin – powiedział Robert Rychel, dyrektor szpitala.

Wartość przekazanego sprzętu w ciągu ostatnich dwóch lat to łącznie ponad milion złotych. Łóżko porodowe kosztowało prawie 86 tys. złotych.

– Mamy wsparcie dla mam. Chcemy, aby przyszłe mamy czuły się bezpieczne i komfortowo podczas tego wyjątkowego momentu w ich życiu. To nowoczesne łóżko porodowe to krok naprzód w zapewnianiu wysokich standardów opieki położniczej w jastrzębskim szpitalu – podkreśliła Anna Hetman, Prezydent Miasta Jastrzębie-Zdrój

Dodatkowe wyposażenie ułatwia poród i przyjmowanie pozycji wertykalnych. Kobieta ma możliwość samodzielnego ustawiania łóżka i dopasowania go do swoich aktualnych potrzeb za pomocą nowoczesnego sterowania. Ponadto jest łatwe w utrzymaniu czystości. Kolorystyka i estetyka wykonania również cieszą oko.

– W ostatnich latach, dzięki wsparciu Urzędu Miasta Jastrzębie-Zdrój, w naszym oddziale pojawiło się dużo nowoczesnego sprzętu światowej klasy. Mamy nowy aparat USG, System Nadzoru Położniczego, fotel ginekologiczny, teraz i łóżko porodowe. Bardzo dziękujemy za wsparcie. Jestem również bardzo dumny z naszego zespołu położniczo-lekarskiego, który merytorycznie stoi na bardzo wysokim poziomie oraz jest niesamowicie zgrany. Położna oddziałowa Joanna Kuźnik organizuje szkolenia dla położnych na całym Śląsku. Pod tymi względami, nie boję się tego powiedzieć, jesteśmy najlepszą placówką w regionie – podsumował Michał Oleś, lekarz zarządzający oddziałem.

Szpital podkreśla, że oddział ma bardzo dobrą opinię wśród mam z Jastrzębia-Zdroju i okolic. -Współpracuje z oddziałem neonatologii oraz intensywnej terapii dziecięcej. Cały pion opieki nad matką i dzieckiem reprezentuje najwyższy poziom - zaznacza rzecznik WSS2.

– Przyjście na świat dziecka to jedna z najważniejszych i najpiękniejszych chwil dla rodziców. Poród, to bardzo piękne ale i trudne doświadczenie, dlatego naszym celem jest zapewnienie profesjonalnej opieki każdej rodzącej kobiecie. Położnictwo jako dziedzina medycyny bardzo dynamicznie się rozwija, dlatego my jako położne szkolimy się nieustannie. Prowadzimy też Szkołę Rodzenia, aby przygotować przyszłe mamy do ich nowej roli, a po porodzie zapewniamy wsparcie dla kobiet karmiących piersią udzielając porad w Poradni Laktacyjnej. Jesteśmy dla Was – podsumowała Joanna Kuźnik, położna oddziałowa.

Regulacja łóżka odbywa się za pomocą specjalnych sterowników, umożliwiających zmianę wysokości, kąta nachylenia segmentu pleców i siedziska, a także jest możliwe podnoszenie i opuszczanie oparcia pleców. Dodatkowo wyposażone jest w dwie barierki boczne przy segmencie pleców, zapewniając pacjentkom pełne bezpieczeństwo.

Sprawdź także: W którym szpitalu w regionie rodzi się najwięcej dzieci? Gdzie wykonuje się najwięcej cesarskich cięć?