Czwartek, 2 maja 2024

imieniny: Zygmunta, Atanazego, Anatola

RSS

Szef "Kadry" z KWK Pniówek odnosi się do artykułu "Smacznej kawusi, wielu pączusi, je... kapusi"

12.02.2024 07:43 | 18 komentarzy | ż

- W ostatnich dniach na Waszych łamach poruszono temat sytuacji bezpieczeństwa na kopalni oraz przy okazji mojej skromnej osoby. To dla wszystkich pracowników kopalni poważna sprawa dlatego proszę o publikację mojego stanowiska i wyjaśnienia, a nie tylko przywoływanie wypowiedzi wyrwanej z kontekstu - pisze Artur Fildebrandt, Przewodniczący Związku Zawodowego "Kadra" KWK Pniówek.

Szef "Kadry" z KWK Pniówek odnosi się do artykułu "Smacznej kawusi, wielu pączusi, je... kapusi"
Artur Fildebrandt, przewodniczący ZZ "Kadra" na KWK "Pniówek"
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

20 kwietnia 2022 roku w KWK Pniówek miała miejsce seria wybuchów metanu. W wyniku zdarzenia zginęło 16 górników, a 30 zostało rannych. Katastrofa traumatycznie dotknęła nie tylko rodziny poszkodowanych, ale nas wszystkich. Kopalnia, ze względu na wyjątkowo niebezpieczną pracę, jest miejscem z silnym etosem pracy i mocnymi międzyludzkimi więziami.

Kilku górników zginęło, bo ratowało swoich kolegów. Historie, które się u nas wydarzyły, to gotowy scenariusz na łapiący za serce film o przyjaźni, szlachetności, bólu i rozpaczy w obliczu katastrofy. Jednocześnie od dnia wybuchu towarzyszą nam nieustannie dziennikarze. Rozumiem pogoń redaktorów za informacją i sensacją. Nagłówki z tragedią w tle zawsze się dobrze sprzedawały – taka praca. Są jednak granice.

Na Pniówku od dwóch lat żyjemy w atmosferze skrupulatnych śledztw Komisji Wyższego Urzędu Górniczego oraz Prokuratury. Chociaż pył po wybuchach już opadł, to nadal tli się problem, który dotyka wielu górników. Nastroje nie są najlepsze a postępowania wyczerpujące. Wiem jak wygląda ta procedura. Towarzyszę i wspieram osoby, które straciły wtedy Kolegów, a dziś są w gronie „podejrzanych”. Postawcie się proszę na ich miejscu. Mamy tu mieszankę żałoby po przyjaciołach, połączoną z codzienną ciężką pracą pod ziemią i niepokojem co się właściwie zdarzyło i co będzie dalej. Rzucanie oskarżeń niepopartych dowodami, to dla nas w tej sytuacji za dużo. Tym bardziej, że osoby i grupy zawodowe oskarżane przez anonimów nie mają szansy na obronę. Ktoś znalazł już winnych i ich wskazał – mają to być „metaniarze” i dozór. Wypowiedź tego „dzielnego bohatera” z programu w pewnej telewizji, który jest zarzewiem całego obecnego medialnego zamieszania, brzmi jak instrukcja składania zeznań, kogo należy obciążyć.

Wśród pracowników kopalni zadajemy sobie pytanie: Czy ktoś układa te instrukcje do z góry przyjętej tezy? A co będzie, jeżeli na końcu się okaże, że jedynym winnym katastrofy okaże się metan? Przecież tak już było wiele razy!

Wszyscy chcemy pracować bezpiecznie, wszyscy chcemy po pracy wracać do domu. W Państwa materiałach i komentarzach do nich pojawiają się niesprawiedliwe zarzuty pod adresem moim oraz innych osób związanych z dozorem na kopalniach. Pragnę wyjaśnić, że związek zawodowy Kadra zrzesza również szereg górników dołowych na stanowiskach robotniczych. I o Ich dobro również zabiegamy, gdyż na kopalni wszyscy gramy w jednej drużynie. Nikt tu nie popiera fałszowania wskazań i niedbalstwa, natomiast mamy dosyć wypowiedzi anonimów kreujących dziś winnych katastrofy i grających na napiętych nerwach kilku tysięcy pracowników. Jeśli ktoś ma wiedzę na temat przyczyn katastrofy dlaczego tego jeszcze nie zgłosił do prokuratury? Eskalacja tematu, z próbą dzielenia poszczególnych grup pracowników na dobrych i złych, ogniskuje złe emocje i naraża kolejne życia pracowników KWK „Pniówek”. Osobiście się temu sprzeciwiam i przyznaję, że czasami używam w tych sytuacjach niedyplomatycznych słów. Na kopalni już tak mamy.

Jeśli będzie potrzeba dalszych wyjaśnień jestem do Państwa dyspozycji.

Z wyrazami szacunku
Artur Fildebrandt


Zobacz również: