Sobota, 30 listopada 2024

imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego

RSS

Kierowca CE - jak wyglądają oferty pracy?

09.02.2024 11:04 | 0 komentarzy | MP

Hasło Holandia pracownik fizyczny może dotyczyć bardzo różnych branż. Oferty z Belgi, Holandii, Niemiec bardzo często adresowane są jednak przede wszystkim do zawodowych kierowców, którzy mogą liczyć na bardzo atrakcyjne warunki zatrudnienia.

Kierowca CE - jak wyglądają oferty pracy?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Praca kierowca CE — czy to się opłaca? 

Karta kierowcy C+E może otworzyć ci drzwi do naprawdę atrakcyjnych warunków pracy, szczególnie za granicą. Kierowca kat. C +E, a więc posiadający uprawnienia do prowadzenia pojazdów o masie powyżej 3,5 tony wraz z przyczepą, czyli różnego rodzaju samochodów ciężarowych, a przede wszystkim ciągników siodłowych wyposażonych w naczepy (tzw. tirów) na brak pracy raczej nigdy nie będzie narzekał. Kierowcy posługujący się prawem jazdy kat. C i E to bardzo atrakcyjni pracownicy dla różnych branż, przede wszystkim zaś branży transportowej i logistycznej. Ofert pracy na rynku dla tego typu pracowników nie brakuje, stale ich wręcz przybywa, a — co nie mniej istotne — są one także coraz atrakcyjnie pod względem finansowym oraz pozostałych warunków zatrudnienia. 

Aby wykonywać ten zawód, należy zdobyć odpowiednie kwalifikacje. Musisz się liczyć także z tym, że na początku proponowane ci stawki będą mniejsze, niż w przypadku bardziej doświadczonych kierowców. Staż pracy kierowcy, potwierdzający doświadczenie, świadomość wymagań tej specyficznej pracy, samodyscyplinę jest ważnym czynnikiem ustalania poziomu wynagrodzenia. Nawet jednak kierowca C+E bez doświadczenia na początku swojej drogi zawodowej może liczyć na atrakcyjne (jak na ten etap kariery zawodowej) warunki. Na początek możesz liczyć na ok. 6-7 000 zł na umowie o pracę, z czasem może to być nawet 20 000 zł. 

Kierowca C E jako pracownik fizyczny: w Polsce czy za granicą? 

Praca kierowca CE to propozycja atrakcyjna niezależnie właściwie od tego, czy jeździsz po Polsce czy wyjeżdżasz za granicę lub też jeździsz wyłącznie za granicą. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że oferty zagranicznych pracodawców są najczęściej zdecydowanie bardziej atrakcyjne od ofert polskich przewoźników. Wiele oczywiście zależy także od szczegółowych warunków pracy, czy chodzi tylko o przewozy czy też samodzielny załadunek, rozładunek pojazdów, jak długie są trasy, jak system pracy proponuje przewoźnik. To wszystko może mieć niemały wpływ na ostateczną propozycję finansową, jaką otrzyma kierowca posiadający uprawnienia C+E.

Rozważając oferty zagraniczne, trzeba także wziąć pod uwagę sposób organizacji codziennego życia. Nie dla każdego kierowcy spędzanie całego tygodnia w innym kraju jest proste do zaakceptowania. Oczywiste jest, że kierowca ciężarówki czy tira generalnie spędza sporo czasu poza domem, natomiast praca za granicą oznacza jednak coś nieco innego i warto wziąć to pod uwagę. Warto zorientować się także, czy pracodawca w ramach umowy tego typu oferuje mieszkanie, czy też ten problem pozostaje po stronie pracownika. Będzie to miało bowiem niemały wpływ na atrakcyjność oferty pracy. 

Nie tylko umowa o pracę — czym zachęcają pracodawcy? 

Pracodawcy walczą o pracowników, a kierowcy kat. CE mogą liczyć na naprawdę zachęcające warunki pracy. Oprócz podstawowego wymiaru pensji pracodawcy oferują często różnego rodzaju dodatki i bonusu, okresowe premie. Standardem jest już umowa o pracę z pełnymi świadczeniami na rzecz pracownika. Są pracodawcy, którzy oferują także dodatkowe pakiety medyczne, prozdrowotne. Zapewnienie lokum w przypadku pracy za granicą także jest coraz częściej  po stronie pracodawcy, co zwalnia z dodatkowych kosztów i problemów organizacyjnych. 

Materiał zewnętrzny