Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Do szkół wróci nauczanie języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej

09.02.2024 09:17 | 0 komentarzy | ż

Minister Edukacji Barbara Nowacka zmieniła rozporządzenie, wydane przez swego poprzednika, Przemysława Czarnka, i przywróciła naukę języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej w wymiarze trzech godzin tygodniowo.

Do szkół wróci nauczanie języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej
Minister Edukacji Narodowej Barbara Nowacka (PO) zmieniła rozporządzenie swego poprzednika - Przemysława Czarnka (PiS)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Niemiecki dla przedstawicieli niemieckiej mniejszości narodowej

5 lutego ogłoszono "Rozporządzenie Ministra Edukacji z dnia 2 lutego zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu wykonywania przez przedszkola, szkoły i placówki publiczne zadań umożliwiających podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i językowej uczniów należących do mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym".

W dokumencie przywrócono nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej w wymiarze trzech godzin tygodniowo.

Rozporządzenie oczekuje na wejście w życie. Nastąpi to w nowym roku szkolnym - 1 września 2024 r.

Przypomnijmy, do redukcji liczby godzin nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości w szkołach doszło 4 lutego 2022 r. Decyzję podjął Przemysław Czarnek, ówczesny Minister Edukacji i Nauki. Środowisko mniejszości niemieckiej w Polsce dążyło do zmiany tych zapisów.

"Koniec z dyskryminacją 50 tys. dzieci"

- Przedstawiciele Mniejszości Niemieckiej w Polsce przez ostatnie dwa lata nie ustawali w działaniach i protestach mających na celu zakończenie prawnej dyskryminacji ponad 50 tys. dzieci w Polsce. Cieszymy się z powrotu do sytuacji, w której dzieciom mniejszości niemieckiej przysługiwać będą takie same prawa jak dzieciom innych mniejszości narodowych i etnicznych żyjących w Polsce. Uważamy, że zakończenie dyskryminacji mogłoby być dobrym początkiem pozytywnych zmian w zakresie polityki mniejszościowej w Polsce, której to od lat poświęca się zbyt mało uwagi, co wybrzmiewa regularnie w kolejnych krytycznych raportach Rady Europy dotyczących tej tematyki. Członkowie strony mniejszościowej Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości deklarują daleko idącą chęć współpracy z organami państwa w tym zakresie - komentuje Mniejszość Niemiecka w Polsce.

Jak liczna jest mniejszość niemiecka w Polsce?

Przedstawiciele mniejszości niemieckiej zamieszkują głównie teren województwa opolskiego, a także częściowo województwa śląskiego, m.in. część powiatu raciborskiego, który w przeszłości należał do województwa opolskiego.

38,7 tys. mieszkańców Polski deklaruje narodowość niemiecką jako pierwszą, a 93,8 tys. osób jako drugą - wynika z Narodowego Spisu Powszechnego, który został przeprowadzony w 2021 r.