Wybory samorządowe w Rybniku. Piotr Kuczera zarejestrował komitet, Lepszy Rybnik też. Co z PiS, KO, Polską 2050, Lewicą i Konfederacją?
PKW zarejestrowało już pierwsze komitety z Rybnika. Wiadomo, że na prezydenta będzie kandydować Piotr Kuczera. Choć do wyborów pozostało już niespełna dwa miesiące, pozostałe komitety wciąż wstrzymują się z podaniem swoich kandydatów na to stanowiko. Kto pojawia się na giełdzie nazwisk?
Zarejestrowano pierwsze komitety lokalne z Rybnika
7 lutego zarejestrowano Komitet Wyborców Lepszy Rybnik oraz Komitet Wyborczy Wyborców Wspólnie dla Rybnika z Piotrem Kuczerą.
Pełnomocnikiem wyborczym komitetu Piotra Kuczery jest Bogusław Łabędzki - strażak, w przeszłości oficer prasowy PSP w Rybniku. Pełnomocnik finansowy to Wiesław Cybula.
Pełnomocnikiem wyborczym Lepszego Rybnika został Maciej Urbańczyk, pełnomocnikiem finansowym jest Roman Pruszczyński. Maciej Urbańczyk jest geologiem, w wyborach parlamentarnych był "jedynką" na liście Bezpartyjnych Samorządowców w naszym okręgu wyborczym (zdobył 2 714 głosów).
WDR + Polska 2050 + Lewica?
Nieoficjalnie ustaliliśmy, że na listach WDR mogą znaleźć się również kandydaci z rybnickiego środowiska Polski 2050 Szymona Hołowni oraz Lewicy. Aktualnie WDR współrządzi Rybnikiem z Koalicją Obywatelską. WDR ma klub w radzie miasta, do którego należą: Marek Florczyk, Jan Mura, Małgorzata Piaskowy, Mariusz Wiśniewski, Ginter Zaik.
Jednak jeśli WDR nie dojdzie do porozumienia z rybnickimi strukturami Polski 2050 Szymona Hołowni oraz Lewicą, możliwy jest oddzielny start komitetów WDR oraz komitetu Polski 2050 i Lewicy. Jednak nawet przy takim obrocie spraw jest mało prawdopodobne, aby środowisko Polski 2050 wystawiło własnego kandydata w wyborach na prezydenta miasta (choć nie można tego wykluczyć).
Koalicja Obywatelska
Niezależnie od rejestracji lokalnych komitetów, w wyborach na radnych wezmą również udział kandydaci komitetów ogólnopolskich - PiS oraz KO. Koalicja Obywatelska współpracuje w radzie miasta z Piotrem Kuczerą, który jest członkiem Platformy Obywatelskiej, ale na potrzeby kampanii samorządowej startuje z własnego komitetu.
Wiceprezydentem Rybnika jest obecnie Wojciech Kiljańczyk, również członek Platformy Obywatelskiej. W radzie miasta zasiada również Łukasz Kłosek - dyrektor biura poselskiego Marka Krząkały. Radnymi z klubu PO w Radzie Miasta Rybnika są również: Tadeusz Białous, Marian Fojcik, Radosław Knesz, Franciszek Kurpanik, Zbigniew Lubszczyk oraz Krzysztof Szafraniec, który zastąpił Wojciecha Kiljańczyka na stanowisku przewodniczącego.
PiS i cztery nazwiska
Obecnie PiS również ma klub w radzie miasta. Należą do niego radni: Joanna Brzózka, Łukasz Dwornik, Jerzy Lazar, Tadeusz Pałka, Andrzej Sączek, Mirela Szutka, Karol Szymura, Mariusz Węglorz.
Póki co nie wiadomo, kto będzie kandydatem PiS w wyborach na prezydenta miasta. W poprzednich wyborach był nim Łukasz Dwornik, który wprawdzie uzyskał drugi wynik - 23,49% głosów - ale Piotra Kuczerę poparło wówczas 61,14% wyborców (wygrał w pierwszej turze). W tym miejscu dodajmy, że pozostali kandydaci cieszyli się niewielkim poparciem: Michał Chmieliński z BSR zdobył 6,26%, Tadeusz Gruszka - 5,12%, Zbigniew Ciokan - 2,23%, Aleksander Larysz - 1,75%.
Kto będzie kandydatem PiS? Początkowo na giełdzie nazwisk pojawiał się były senator Wojciech Piecha, jednak z naszych informacji wynika, że nie był on zainteresowany wyścigiem o fotel prezydencki. W gronie potencjalnych kandydatów wymienia się radnych: Andrzeja Sączka, Mirelę Szutkę, Łukasza Dwornika i Karola Szymurę.
Lepszy Rybnik
Liderzy Lepszego Rybnika to Tomasz Pruszczyński - przedsiębiorca, wydawca m.in. portalu rybnik.com.pl, Tomasz Kieczka, Mirosław Małek oraz Marek Macionczyk.
Naturalnym kandydatem na prezydenta wydaje się olimpijczyk Mirosław Małek, który "przetarł się" już w wyborach do senatu, gdzie uzyskał przyzwoity jak na niezależnego kandydata wynik - zdobył 9,65% głosów (w samym Rybniku 11,87%), jednak oficjalnego potwierdzenia wciąż brak.
Rybnik 2.0
Prawdopodobnie środowisko Konfederacji zarejestruje na wybory samorządowe komitet Rybnik 2.0. Podobne komitety zarejestrowano już w Wodzisławiu Śl. oraz Jastrzębiu-Zdroju. - Nie zamierzamy ograniczać się tylko do środowiska Konfederacji. Będziemy mieć na naszych listach ludzi dobrej woli - mówi Nowinom Roman Fritz, poseł Konfederacji z Rybnika.
Rybnik 2.0 będzie mieć również swojego kandydata na prezydenta, jednak póki co nie ujawnia jego personaliów. W tym miejscu dodajmy, że w wyborach do senatu kandydatem Konfederacji był lekarz Andrzej Fojcik z Przegędzy, który zdobył 13,05% głosów, a w Rybniku 12,41% głosów.
- Wybory samorządowe 2024 w Rybniku i powiecie rybnickim 58 wiadomości, 197 komentarzy w dyskusji, 566 zdjęć
Ludzie:
Andrzej Sączek
Rybnicki radny, zawodowo związany z PGG S.A.
Karol Szymura
Radny Miasta Rybnika (klub PiS).
Mirosław Małek (z Rybnika)
Trener żeglarstwa, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Atlancie, związany z ruchem Lepszy Rybnik.
Roman Fritz
Poseł na Sejm RP
Tomasz Kieczka
Twórca klubu kobiecej piłki nożnej TS ROW i menadżer Śląskiego Klubu Golfowego, związany z ruchem Lepszy Rybnik.
Komentarze
3 komentarze
Poprawiliśmy Przewodniczącego na Wiceprzydenta ale po co o tym informować.
ten Szymura to takie wczesne Prima Aprilis ?
Oj oj nie wiedziałem że można być przewodniczącym rady i wiceprezydentem jednocześnie. Zmiana nastąpiła ponad miesiąc temu. Takie wprowadzanie w błąd nic nie kosztuje, zero konsekwencji. Strach się bać ile takich nie prawdziwych informacji media mogą nam sprzedawać. Niby nic a jednak