Mandaty za odory z Brzezia. Trafiły do spółki miejskiej i Empolu. RCR w sporze sądowym z WIOŚ
Stowarzyszenie Zielony Dębicz udostępniło na swoim Facebooku odpowiedź jakiej udzieliła 2 lutego Śląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Agata Bucko-Serafin w sprawie kontroli interwencyjnych w Raciborskim Centrum Recyklingu R3 i przedsiębiorstwie Empol. Oba zlokalizowane są w Brzeziu przy ul. Rybnickiej 125. W listopadzie 2023 roku zakończono tam kontrole przestrzegania warunków ochrony środowiska.
Grzywna za regenerowanie uciążliwości zapachowych
- Kontrole obydwu podmiotów wykazały powodowanie uciążliwości odorowych w związku z eksploatowanymi instalacjami, jak również naruszenia warunków posiadanych decyzji - pozwoleń zintegrowanych w zakresie magazynowania i przetwarzania odpadów, czy prowadzenia ewidencji odpadów w sposób nierzetelny - przekazała A. Bucko-Serafin.
Inspektor poinformowała też o ukaraniu osób odpowiedzialnych grzywnami. Nałożono mandaty karne za regenerowanie uciążliwości zapachowych. W firmie Empol odmówiono przyjęcia mandatu.
ŚWIOŚ zapowiedział wszczęcie postępowań celem wymierzenia administracyjnych kar pieniężnych. Wydano zarządzenia pokontrolne dla obu spółek. - To zarządzenia przypominające o prawidłowym prowadzeniu gospodarki odpadami i nakazujące wyeliminowanie naruszeń - zaznaczyła w korespondencji śląska inspektor.
Chcą dochodzić prawdy w sądzie
Na stronie internetowej Miasta Racibórz prezes RCR R3 Jan Makowski podał, że wskazane przez ŚWIOŚ uchybienia skutkowały drobnym mandatem dla kierownika składowiska, a dotyczyły spraw porządkowych takich jak rozmieszczenie tablicy informującej o miejscu składowania gruzu czy nieużywania armatek odorowych na kompostowni.
- W odniesieniu do pozostałych ustaleń kontroli spółka RCR nie przyjęła wniosków i odmówiła podpisania protokołu i zamierza dochodzić prawdy na drodze sądowo-administracyjnej - podał tam szef spółki.
Ponadto spółka RCR przedstawiła szereg zarzutów, zarówno wobec profesjonalizmu samych inspektorów, prowadzących postępowanie kontrolne, jak i metodologii wniosków, do których doszli w wyniku kontroli i badań próbek.
- Inspektorzy WIOŚ nie korzystali z żadnych urządzeń olfaktometrycznych do badania zapachów - to jedna z licznych uwag szefa spółki pod adresem kontrolujących.
Tutaj znajduje się pełna treść stanowiska prezesa Makowskiego:
Ponadto o sprawie piszą Andrzej Markowiak, Roman Majnusz i Adam Witecki, którzy krytykują gospodarkę odpadami prowadzoną przez obecne władze Miasta.
List mieszkańców dotyczący ustaleń kontroli WIOŚ
Pobierz list otwarty do mieszkańców Raciborza.odtOdpowiedź prezesa Makowskiego na stanowisko mieszkańców
Pobierz Sprostowanie RCR_30 stycznia 2024_.pdf- Smród na Dębiczu w Raciborzu 29 wiadomości, 210 komentarzy w dyskusji, 489 zdjęć, 3 filmy
Komentarze
10 komentarzy
Kasiu, pewnie, że problem zniknie. Nowa ekipa już się o to postara.
Moim zdaniem to jest sztucznie wywołany problem i zniknie wraz z zakończeniem kampanii wyborczej. Betonowy układ czerpał profity z stworzenia monopolu na rynku odbioru odpadów. Polowy zrobił z tym porządek ale miliony które miały trafić do Empolu i kieszeni kolegów którzy zapewnili im monopol zostały w Raciborzu.
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Ta trójka Muszkieterów podejrzanie broni interesów jednej spółki
Większość dyskutuje o monopolu, empolu, betonach i układach, okraszając to skromnie lukrowaniem, a smród dalej się ciągnie, i to nie tylko po gaciach.
Inspektorzy są be, a radar był niehomologowany.
Lenk już w 2016 roku chciał sprzedać nasze wysypisko Empolowi. To wyjaśnia wszystko.
Prezydent Polowy zadbał o takie rozwiązanie które jest korzystne dla raciborzan i dla Raciborza. Prywatna firma jaką jest Empol nie może mieć monopolu, ale stary betonowy układ chce aby wszystko wróciło w dawne koleiny. Chcą tak jak kiedyś oddać Empolowi wszystko łącznie z prywatyzacją naszego miejskiego składowiska.
Polowy zapewnił że teraz nasze śmieci odbiera nasza miejska spółka PK i płacimy najmniej w całym regionie 21 zł na osobę, gdzie indziej ponad 30 zł, Przedtem woził Empol więc sam woził i sam od siebie odbierał na swojej wadze. Przestał wozić i ilość śmieci się zmniejszyła skokowo o 1000 ton. Przypadek? Śmieci to zawsze duży biznes i lepiej aby nie było monopolu prywatnej firmy jaką jest Empol. Stracili spore wpływy. Teraz generują smród i robią problem.
Czyli potwierdziło się że Empol jest źródłem smrodu. Zresztą z Empolem są problemy nie tylko w Raciborzu. Wpiszcie w google: Empol, Wadowice... Otworzą się wam oczy.
REgenerowanie odoru to wyjątkowe świństwo!