Poniedziałek, 23 grudnia 2024

imieniny: Sławomiry, Wiktorii, Iwona

RSS

Zawiadomienie w sprawie PGG złożyła do UOKiKu Polska Izba Gospodarcza Sprzedawców Węgla

07.02.2024 07:10 | 0 komentarzy | sqx

Stosowanie cen poniżej kosztów produkcji i odmowa dostaw węgla - w ten sposób, w ocenie Polskiej Izby Gospodarczej Sprzedawców Węgla, Polska Grupa Górnicza nadużywa pozycji dominującej.

Zawiadomienie w sprawie PGG złożyła do UOKiKu Polska Izba Gospodarcza Sprzedawców Węgla
W ocenie Izby, począwszy od 2022 r. PGG konsekwentnie stosuje antykonkurencyjne praktyki. Sprawa trafiła do UOKiKu.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zawiadomienie do UOKiKu

We wtorek (6.02.) Polska Izba Gospodarcza Sprzedawców Węgla złożyła do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (Prezes UOKiK) zawiadomienie dotyczące podejrzenia stosowania praktyk ograniczających konkurencję przez Polską Grupę Górniczą S.A. (PGG S.A.) z siedzibą w Katowicach.

- W ocenie Izby, począwszy od 2022 r. PGG konsekwentnie stosuje antykonkurencyjne praktyki stanowiące nadużycie pozycji dominującej. Poprzez stosowanie cen poniżej kosztów produkcji oraz odmowę dostaw węglą, PGG przeciwdziała ukształtowaniu się warunków niezbędnych do powstania bądź rozwoju konkurencji na rynku węgla opałowego (art. 9 ust. 2 pkt 5 u.o.k.k.) - stwierdza Izba.

W zawiadomieniu zawarty jest również wniosek "o wydanie względem PGG S.A. decyzji zabezpieczających w toku postępowania wszczętego przez Prezesa UOKiK wraz z nakazaniem podjęcia przez PGG S.A. określonych środków w celu zaniechania stosowania praktyki lub usunięcia jej skutków".

Polska Izba Gospodarcza Sprzedawców Węgla kontra Polska Grupa Górnicza

Izba Sprzedawców na swojej stronie opisuje działania PGG, które zdaniem Izby narażają Spółkę na "miliardowe straty i pozwy o odszkodowania od pokrzywdzonych przedsiębiorców".

Zarzuty o nieuczciwą konkurencję wobec PGG wysunęła również spółka PG Silesia. Polska Grupa Górnicza opublikowała stanowisko w tej sprawie. Zaznaczając, że nie sprzedaje węgli opałowych poniżej kosztów produkcji, nie posiada w Polsce pozycji dominującej w rozumieniu ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, a także że wymusza się na niej zawyżanie cen węgla opałowego. Argumentuje także, że w czasie kryzysu w 2022 roku "dotychczasowy model z udziałem pośredników w handlu węglem nie sprawdził się".

źr.: pigsw.pl, pgg.pl, oprac. sqx