Wtorek, 24 grudnia 2024

imieniny: Adama, Ewy, Zenobiusza

RSS

Thriller, którego akcja dzieje się w Rybniku! "Działanie niepożądane" Thomasa Arnolda

03.02.2024 07:21 | 1 komentarz | god

Rybnik, Rydułtowy, Radlin, Gliwice. To miasta, w których Thomas Arnold osadził akcję swojej ostatniej książki "Działanie niepożądane". Ponad 600-stronicowy thriller farmaceutyczny podbija serca czytelników, zyskując przy tym wysokie noty.

Thriller, którego akcja dzieje się w Rybniku! "Działanie niepożądane" Thomasa Arnolda
Po lewej Jan Grzonka, właściciel księgarni Orbita, która pojawia się na kartach książki. Po prawej pisarz Thomas Arnold, autor thrillera farmaceutycznego "Działanie niepożądane"
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zdobądź książkę z autografem pisarza - szczegóły pod artykułem.

Działanie niepożądane

Bohater powieści, właściciel kilku aptek z Rybnika, bywa m.in. w doskonale znanej księgarni Orbita. Mieszkanka osiedla Nowiny dokonuje makabrycznego odkrycia. Zaś tłem dla wartkiej akcji finałowych scen jest Zalew Rybnicki i jego okolice. Mieszkańcy regionu towarzyszą Adamowi Drzewickiemu, podążając w miejsca, które istnieją i zostały szczegółowo odwzorowane.

"Działanie niepożądane" to już trzynasta książka Thomasa Arnolda, który urodził się w Rybniku i mieszka w Rydułtowach. Z wykształcenia jest farmaceutą. Z główną postacią powieści łączy go jeszcze tylko jedno - obaj lubią pływać. Tu jednak porównania się kończą. Bohaterowie, jak podkreśla pisarz, żyją swoim życiem. A Thomas Arnold, żeby pisać, swoje życie zupełnie zmienił.

Chemia... do książek

Aby zmienić bieg spraw, wystarczy jedna decyzja. Ta historia jest tego doskonałym przykładem. Kiedy w pewne wakacyjne popołudnie Thomas Arnold stwierdził, że napisze książkę, bliscy zareagowali niedowierzaniem. Nawet założył się o to z żoną. Wygrał, bo już kolejnego dnia zabrał się do pracy, a po kilku miesiącach trzymał w dłoniach swoją pierwszą powieść. To była "Anestezja", z dedykacją dla dziadka Ryszarda, a ponieważ Thomas Arnold to artystyczny pseudonim, senior nie od razu zorientował się, że to dzieło jego wnuka. - Zawsze dostawał książki w prezencie, tę jednak wyróżniało to, że wręczył mu ją... sam autor - wspomina z uśmiechem mieszkaniec Rydułtów.

- Szukałem czegoś odmiennego, odskoczni od pracy. Zawsze też miałem pragnienie, by zostać w jakiś sposób dobrze zapamiętanym. I tak zaczęło się pisanie - wspomina Thomas Arnold. Po kilku latach łączenia pracy w aptece z twórczością literacką, postawił kolejny ważny krok. - Zostałem wtedy kierownikiem apteki, to by mnie pochłonęło, musiałem zdecydować.

Wybór, choć dla Arnolda okazał się oczywisty, po raz kolejny zdumiał jego bliskich. - Człowiekowi wydaje się, że to nowy wspaniały pomysł na życie, ale rodzina patrzy na to inaczej. Czy w końcu po to się szkoliłem tyle lat, by zostawić to wszystko? Porzucić pewny fach, jakim jest farmacja, która obroni się w każdych czasach... dla pisania książek? - mówi T. Arnold. Otoczenie wątpiło, że można na tym zarobić i z tego żyć. - Gdyby się nie dało, nie zdecydowałbym się na to - podkreśla nasz rozmówca, który od sześciu lat jest pełnoetatowym pisarzem.

Aby regularnie wydawać, trzeba systematycznie tworzyć. - To rutyna, ale dla mnie bardzo przyjemna. Do pracy potrzebuję jedynie ciszy i spokoju. O pomysły się nie martwię, bo mam ich dużo. Zazwyczaj rodzą się z wyprzedzeniem, postacie dojrzewają w myślach, układają się historie - wyjaśnia Arnold. Czasem jest ich tak wiele, że nie wszystkie mieszczą się w jednej powieści, przechodzą do kolejnych.

Napisanie książki zabiera pisarzowi z Rydułtów do trzech miesięcy, później tekst trafia do korekty i redakcji, a jej zakończenie to kolejne parę miesięcy.

Archeon - świat, który się rozwija

Pisarz z Rydułtów stworzył między innymi trzytomową sagę Archeonu, która zabiera czytelnika w zupełnie inną rzeczywistość. Stworzony przez niego świat zyskał szerokie grono entuzjastów. Dla zniecierpliwionych kolejnej części - a jednocześnie pierwszej nowej sagi - mamy dobre wiadomości. Jej publikacja jest zaplanowana na ten rok. Jak przyznaje T. Arnold, tworzenie światów to dla pisarza przygoda.

- Tworzysz swoje uniwersum. Religie, narody, nacje, mapy. W tym osadzasz historie. W Archeonie mamy ewolucję człowieka, mitologię, całą linię rodu, która ma 10 tysięcy lat, chociaż w trzech tomach tego uniwersum zawarte jest 10 lat. Kolejna będzie się działa około 20-30 lat archeońskich później. Nowa saga, ale z niektórymi bohaterami, których już znamy. To coś w stylu "Gry o tron" Martina, czyli bardzo naturalistycznie z elementami fantastyki na zupełnie nowych ziemiach - wyjawia autor.

Przyznaje, że jego marzeniem jest, by powstała gra tocząca się w Archeonie. I bajka animowana, bo w swojej twórczości Thomas Arnold dba o różne grupy czytelników, także tych najmłodszych. Opracowany jest już kierowany dla nich komiks.

Archeon będzie też "podróżował w czasie". - Idąc w jeszcze większą niszę niż samo fantasy, jest projekt by na mapach starego Archeonu stworzyć świat postapokaliptyczny i pokazać, co się działo kilka tysięcy lat później - pisarz uchyla rąbka tajemnicy.

Pisarza-farmaceuty recepta na sukces

Swoich sił w pisaniu próbuje wiele osób. Często jednak teksty lądują w szufladzie. Thomas Arnold zapytany o receptę na sukces szybko wymienia kolejne czynniki.

- Determinacja, cierpliwość, pokora i wytrwałość. Jeżeli lubisz to co robisz, niekoniecznie kochasz, bo ja bardziej kocham ludzi niż rzeczy, to wtedy możesz to robić jak długo chcesz i robisz to z pasją. A każda rzecz robiona z pasją doprowadza do sukcesu. Fakt, że nie zawsze finansowego, ale to już zależy jak kto rozumie sukces. Dla wielu osób to już samo wydanie książki, bez potrzeby zarabiania na niej. Oczywiście trzeba też jeszcze trochę odwagi, bo można długo pisać, a nigdy nic nie wydać. Nie wolno też się zrażać, a tak się dzieje, kiedy wydawnictwa odmawiają czy nie odpowiadają. A to nie znaczy, że te książki nie są dobre - konkluduje pisarz.

"Działanie niepożądane" podbija serca czytelników

W ostatnim czasie Thomas Arnold nawiązał współpracę z nowym wydawcą, G3. Jej owocem jest najnowsza książka thriller farmaceutyczny "Działanie niepożądane". - Padła sugestia, by akcja toczyła się w Polsce. Trzeba zauważyć, że jesteśmy w takim momencie, że krajowi pisarze są częściej czytani niż zagraniczni - wyjaśnia pisarz.

- Pomyślałem, dlaczego nie osadzić akcji w miejscach, w których żyję i mieszkam? Urodziłem się w Rybniku, mieszkam w Rydułtowach. Ta strategia to było z jednej strony ułatwienie, a z drugiej wyzwanie - trzeba zwracać uwagę na wiele szczegółów, bo wiem, że jak w książce napiszę, że na jakimś budynku jest kamera, to lokalny czytelnik może pójść i to sobie sprawdzić. Jeśli bohater przechodzi z basenu na przystanek przez remontowany plac w Radlinie, to rzeczywiście w tym czasie, kiedy pisałem książkę, tak to wyglądało - przyznaje ze śmiechem Thomas Arnold.

Dla czytelników z regionu to dodatkowy atut książki. Pojawiają się takie lokalizacje jak rybnicki rynek, osiedle Nowiny, ulica Raciborska, okolice Jeziora Rybnickiego, Gliwice, Rydułtowy.

- Pisząc, miałem też lokalne wsparcie. Pracownicy komendy policji w Rybniku odpowiedzieli na kilka moich pytań, skorzystałem również z wiedzy mecenasa Izby Aptekarskiej. Musiałem się upewnić jak pewne rzeczy wyglądają z perspektywy Izby, a jak z perspektywy właściciela. Pomagał mi również były szef - sprawdzaliśmy, czy policja może wkroczyć do apteki, czy ma prawo ją przeszukać, jakie wtedy należy zastosować procedury - mówi pisarz.

Przyznaje, że to najbardziej dojrzała książka z dotychczasowych. - Zagłębiamy się w relacje między synem i matką, jest trochę emocji, więc mamy odskocznię w stronę obyczaju, poruszony jest temat umierania. Pojawia się też policjant, ale celowo to nie on jest głównym bohaterem, to nie jest kryminał, a thriller farmaceutyczny. Chciałem pokazać, jak może wyglądać praca farmaceuty. Adam Drzewicki, właściciel kilku aptek, to człowiek twardo stąpający po ziemi. Facet jest ogarnięty, ma pieniądze, jakieś swoje inwestycje - zdradza nieco Thomas Arnold.

Nagłe zwroty akcji, ciekawe postacie, a przede wszystkim wspomniane już miejsce wydarzeń sprawiają, że powieść wciąga czytelnika. Przyznaje to również Jan Grzonka, właściciel księgarni Orbita. - To nie pierwszy raz, kiedy pojawiliśmy się w książce, ale muszę przyznać, że nigdy wcześniej nie było tak szeroko. Jesteśmy bardzo wdzięczni naszemu Arniemu i jest nam niezwykle miło, tym bardziej, że to naprawdę dobra książka i mimo słabego sezonu - bo taki jest początek roku - sprzedaje się bardzo dobrze, spotyka się z dobrym odbiorem - podkreśla J. Grzonka.

Plany na 2024

W planach na kolejne miesiące jest wydanie czwartego tomu Archeonu, powstał też pomysł na kolejny kryminał, w opracowaniu są książki dla dzieci. - Już są napisane, teraz się ilustrują - ujawnia nieco szczegółów Thomas Arnold. Przygotowane zostaną również nowe wydawania wcześniejszych pozycji. Do tego jeszcze udział w targach książki. Zapowiada się pracowity rok. - A to miało być tylko hobby - stwierdza pisarz z uśmiechem.

***

Zachęcamy do udziału w rozdaniu, mamy dla Was książkę z autografem Thomasa Arnolda. Szczegóły znajdują się na naszym fanpage'u na Facebooku - link