Wtorek, 6 sierpnia 2024

imieniny: Jakuba, Sławy, Sykstusa

RSS

Czy język niemiecki wróci do szkół w pełnym wymiarze od września?

15.01.2024 21:45 | 23 komentarze | mad

Następują zmiany w finansowaniu nauczania języka niemieckiego. Ministerstwo Edukacji opracowało projekt rozporządzenia, który przywraca trzy godziny lekcji. Nowe przepisy mają wejść w życie wraz z nowym rokiem szkolnym.

Czy język niemiecki wróci do szkół w pełnym wymiarze od września?
Zgodnie z projektem resortu edukacji tygodniowy wymiar godzin przeznaczonych na nauczanie języka niemieckiego jako języka dla uczniów z mniejszości niemieckiej od 1 września 2024 r. będzie wynosił trzy godziny tygodniowo
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kwestia finansowania nauczania języka niemieckiego w szkołach jako języka mniejszości pojawiła się w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. To temat, który powraca od czasów poprzedniej kadencji, gdy posłowie Zjednoczonej Prawicy poparli inicjatywę Janusza Kowalskiego, posła Suwerennej Polski (wówczas Solidarnej Polski) z Opolszczyzny. Wówczas postanowiono zmniejszyć wydatki państwa o 39,8 mln zł w obszarze ogólnej subwencji oświatowej dla jednostek samorządu terytorialnego. Środki te zostały przekierowane na zwiększenie rezerwy celowej, szczególnie na nowo utworzoną pozycję "Środki na nauczanie języka polskiego w Niemczech". W rezultacie nauka języka niemieckiego w szkołach została ograniczona z trzech godzin tygodniowo do jednej.

Decyzja nie spodobała się mniejszości niemieckiej. Apelowali również samorządowcy z regionu, ale te działania zdały się na nic, bo decyzję utrzymano. Temat pojawiał się w kampanii parlamentarnej. Donald Tusk, obecny premier, decyzję ówczesnej władzy określał jako negatywną. Nadzieje więc na zmiany przyszły po wyborach w październiku ubiegłego roku.

O tej kwestii rozmawiano w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. W spotkaniu z przedstawicielami mniejszości niemieckiej uczestniczyły senator RP Halina Bieda oraz poseł na Sejm RP Krystyna Szumilas.

- Podczas dyskusji mówiono m.in. o przygotowaniu formalno-prawnej podstawy do przywrócenia wymiaru godzin języka niemieckiego jako języka mniejszości. Wspomniano również, że w projekcie budżetu na 2024 rok są zabezpieczone środki na sfinansowanie lekcji. Co więcej, przedstawiciele mniejszości niemieckiej zadeklarowali chęć wzajemnej współpracy we wsparciu gmin w powrocie do nauczania niemieckiego jako języka mniejszości narodowej - relacjonują służby prasowe wojewody Marka Wójcika.

Na zabezpieczone środki w budżecie wskazuje również senator PO Halina Bieda. - W ubiegłej kadencji wielokrotnie apelowaliśmy o konieczności powrotu do zapisów konstytucyjnych i ustawowych oraz zaprzestaniu dyskryminacji części uczniów - komentuje. Wcześniej o wprowadzanych rozwiązaniach mówiła Joanna Mucha, wiceminister edukacji, a temat przedstawiono na Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Ministerstwo Edukacji przygotowało projekt rozporządzenia przywracający trzy godziny nauki języka niemieckiego jako języka mniejszości. - Tygodniowy wymiar godzin nauki języka mniejszości narodowej w formie dodatkowej nauki tego języka będzie wynosił 3 godziny w każdej klasie szkoły podstawowej, liceum ogólnokształcącego, technikum, branżowej szkoły I stopnia i branżowej szkoły II stopnia - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Nowe przepisy mają wejść w życie od września, czyli wraz z nowym rokiem szkolnym.

Ludzie:

Donald Tusk

Donald Tusk

Prezes Rady Ministrów