Niedziela, 26 maja 2024

imieniny: Filipa, Pauliny, Eweliny

RSS

Do Pietrowic Wielkich dotarły pierwsze elementy turbin. Kiedy wiatraki będą stawiane? [ZDJĘCIA, WIDEO]

11.01.2024 13:13 | 3 komentarze | mad

Pierwsze elementy turbin wiatrowych przyjechały prosto z fabryk na farmę wiatrową w Pietrowicach Wielkich, budowaną przez VSB Energie Odnawialne Polska. Inwestycja ma zostać oddana do użytku w drugiej połowie roku i zapewniać zielony prąd ok. 40 tysiącom gospodarstw domowych.

Do Pietrowic Wielkich dotarły pierwsze elementy turbin. Kiedy wiatraki będą stawiane? [ZDJĘCIA, WIDEO]
Farmę Racibórz ma tworzyć w sumie 13 turbin N117 o mocy 3,2 MW każda. Pierwsze elementy wiatraków zwożone są właśnie na teren gminy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

  • Pierwsze przejazdy wielkogabarytowe odbyły się w nocy między 8 a 10 stycznia
  • Montaż turbin planowany do czerwca z zapasem na prace podłączeniowe
  • - Farma wiatrowa Racibórz nie będzie wymagała budowy linii napowietrznych, zamiast tego energia elektryczna będzie przesyłana za pomocą podziemnych linii kablowych, co jest korzystniejsze dla krajobrazu - wyjaśnia Marek Matkowski, kierownik projektu budowlanego w VSB Energie Odnawialne Polska.
  • Farmę tworzy 13 turbin N117 o 3,2 MW każda
  • Inwestycja ma być gotowa w drugiej połowie roku

Transporty równoległe z montażem 

Zgodnie z planem transporty z fabryk na teren farmy wiatrowej Racibórz będą odbywać się równolegle z montażem turbin. Pierwsze przejazdy odbyły się w nocy z poniedziałku na wtorek i z wtorku na środę (8-10 stycznia).

- Zamierzamy stopniowo składać poszczególne elementy, tak by ukończyć montaż turbin w czerwcu i mieć odpowiedni zapas na wszystkie prace podłączeniowe związane z uruchomieniem dostaw zielonej energii operatorowi, którym jest Tauron Dystrybucja S.A. - mówi Marek Matkowski, kierownik projektu budowlanego w VSB Energie Odnawialne Polska.

Transporty turbin na terenie gminy Pietrowice Wielkie są pilotowane. Dla zapewnienia bezpieczeństwa w trakcie przejazdu aut nienormatywnych pilot w specjalny sposób kieruje ruchem, a jego uprawnienia są równe policjantowi. Zgodnie z ustawą o ruchu drogowym pilot może między innymi zatrzymywać pojazdy i pieszych, także tych poruszających się na zielonym świetle, aby umożliwić sprawny i bezpieczny przejazd transportu. Jego polecenia mają pierwszeństwo przed znakami drogowymi i sygnalizacją świetlną.

Pierwsze elementy turbin dotarły do Pietrowic Wielkich

Pierwsze elementy turbin dotarły do Pietrowic Wielkich

Fundamenty turbin gotowe

Farmę Racibórz ma tworzyć w sumie 13 turbin N117 o mocy 3,2 MW każda. - To najnowocześniejsze urządzenia generujące energię wiatrową, dopasowane do warunków lokalizacyjnych oraz polskich przepisów związanych z tworzeniem śródlądowych farm wiatrowych - podkreśla przedstawiciel inwestora. Wykorzystując siłę wiatru, farma będzie wytwarzać czystą energię elektryczną i ograniczy roczną emisję CO2 o około 44 000 ton.

W ramach inwestycji wybudowano nowe i przebudowano istniejące drogi dojazdowe i place. Firma VSB Energie Odnawialne Polska zakończyła także budowę fundamentów turbin. Z tej okazji zamieściła w internecie film, prezentujący, jak przebiegało wiosenne palowanie pod fundamenty turbin Nordex.

Pale wbijane były w zależności od lokalizacji na głębokość od 9 do 19 metrów. Proces ten zajmuje na filmie 3 minuty, w rzeczywistości trwał 2-3 dni robocze dla każdej z turbin. Inwestor zastosował także na terenie farmy wiatrowej Racibórz jedne z najwyższych, jeśli nie najwyższe na świecie klatki kotwiące, które wg VSB wyznaczają nowe standardy nowoczesnego montażu systemów wiatrowych.

Częścią farmy wiatrowej jest również nowa stacja GPO w Raciborzu (dzielnica Studzienna), czyli główny punkt odbioru zielonej energii, produkowanej przez wiatraki, z transformatorem 115/33kV o mocy 45MVA. Równolegle z jej budową prowadzone są prace kablowe. - Farma wiatrowa Racibórz nie będzie wymagała budowy linii napowietrznych, zamiast tego energia elektryczna będzie przesyłana za pomocą podziemnych linii kablowych, co jest korzystniejsze dla krajobrazu - wyjaśnia Marek Matkowski z VSB.

Cztery sołectwa

Inwestycja powstaje na terenie czterech sołectw: Makowa, Cyprzanowa, Pawłowa i Kornic. Przedsięwzięcie z jednej strony wpisuje się w transformację energetyczną Polski i Europy, zmierzająca do uniezależnienia się od importu paliw kopalnych. Z drugiej, kiedy zacznie działać, oznacza wymierne korzyści finansowe dla gminy w postaci podatków i opłat za użyczenie nieruchomości, a dla właścicieli gruntów w formie czynszów za dzierżawę. Oprócz tego VSB Energie Odnawialne Polska, tak jak przy wszystkich swoich projektach na świecie, wspiera lokalną społeczność, współpracując z samorządem. W szkołach i przedszkolach na terenie gminy Pietrowice Wielkie inwestor zorganizował warsztaty ekologiczne dla najmłodszych. Pomógł także finansowo w zakupie wozu strażackiego. O dalszych działaniach prospołecznych koncern zdecyduje na podstawie rozmów z władzami gminy.


O Grupie VSB

Międzynarodowa grupa VSB, z siedzibą w Dreźnie, jest jednym z wiodących w Europie deweloperów w dziedzinie energii odnawialnych. Posiada 24 biura w 9 krajach: w Niemczech, Finlandii, Francji, Polsce, Włoszech, Chorwacji, Grecji, Hiszpanii i Rumunii. Głównym obszarem działalności firmy jest rozwój projektów lądowych farm wiatrowych i fotowoltaicznych, ich zarządzanie operacyjne Jej projekty w przygotowaniu pozwolą uzyskać ponad 15 GW mocy. Od 1996 roku VSB oddała do użytku ponad 700 elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych o łącznej mocy zainstalowanej około 1,3 GW. VSB świadczy również usługi dla istniejących instalacji o wartości około 3,2 GW. Wraz ze spółkami stowarzyszonymi Grupa zatrudnia ponad 500 osób.

O VSB Energie Odnawialne Polska

W Polsce grupa VSB od 15 lat angażuje się w projekty związane z energią odnawialną. W 2013 r. firma zainstalowała farmę wiatrową w Polsce w Taczalinie o mocy 45,1 MW. W 2018 r. grupa VSB podpisała pierwszą europejska umowę zakupu energii (PPA) dla branży motoryzacyjnej. Zgodnie z nią farma wiatrowa w Taczalinie dostarcza 100% zielonej energii eklektycznej do fabryki Mercedes-Benz w Jaworze (województwo dolnośląskie). W 2023 r. oddała do użytku farmę wiatrową Baranów-Rychtal o mocy 42,6 MW, gdzie 11 turbin wiatrowych, generuje przyjazną dla środowiska energię wystarczającą do zaspokojenia potrzeb około 36 000 gospodarstw domowych rocznie. W 2024 r. VSB Energie Odnawialne Polska planuje oddać do użytku farmę wiatrową Racibórz o mocy 41,6 MW.

źródło: materiały prasowe, oprac. (d)


O inwestycji pisaliśmy także w następujących artykułach: