Niedziela, 26 maja 2024

imieniny: Filipa, Pauliny, Eweliny

RSS

08.01.2024 15:50 | 0 komentarzy | mad

W minionym roku gmina Pietrowice Wielkie (sołectwa: Amandów, Cyprzanów, Gródczanki, Kornice, Krowiarki, Lekartów, Maków, Pawłów, Pietrowice Wielkie, Samborowice, Żerdziny) pozostawała miejscem dynamicznych zmian demograficznych. Zestawiając dane z poprzednimi latami, można zauważyć ciekawe tendencje.

Statystyki z gminy Pietrowice Wielkie. Ile było narodzin, ile zgonów?
W 2023 roku na świat przyszło 56 nowych mieszkańców gminy Pietrowice Wielkie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Analiza danych udostępnionych nam przez referat organizacyjno-prawny Urzędu Gminy w Pietrowicach Wielkich ukazuje, że w 2023 roku gminę zamieszkiwało 6432 mieszkańców na pobyt stały, co oznaczało niewielki spadek o 4 osoby w porównaniu z rokiem poprzednim. Warto zauważyć, że rok wcześniej odnotowano większy ubytek ludności, bo liczba mieszkańców zmalała wówczas o 49 osób. Jednocześnie zanotowano wzrost liczby osób zameldowanych na pobyt czasowy, która wyniosła 142, co jest więcej niż rok wcześniej – 140.

Warto również zwrócić uwagę na optymistyczny trend w dziedzinie urodzeń. W 2023 roku na świat przyszło 56 nowych mieszkańców, co stanowi znaczący wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem, gdy zarejestrowano 40 porodów.

Niestety, z danych wynika, że odnotowano także wzrost liczby zgonów. W przeciągu 2023 roku zmarło 67 mieszkańców, co stanowiło o 10 więcej niż w 2022 roku.

Urząd Stanu Cywilnego w Pietrowicach Wielkich podaje Nowinom z kolei, że w zeszłym roku udzielono 20 ślubów, co stanowi spadek w porównaniu z 57 ślubami w roku poprzednim. Jednakże liczba rozwodów utrzymała się na stałym poziomie – 6 rozwodów, tyle samo co rok wcześniej. Należy jednak podkreślić, że dane USC nie obejmują wyłącznie mieszkańców danej gminy, ponieważ formalności związane zarówno ze ślubem, jak i rozwodem, mogą być załatwiane także przez osoby spoza tej gminy.