- Jastrzębie-Zdrój
- Radlin
- Region
- Rybnik
- Rydułtowy
- Wodzisław Śląski
- Żory
- Wiadomości
- Nie przegap
- Polityka
- Wiara
"Nikt za Fundusz Kościelny nie będzie w Kościele oddawał życia". Arcybiskup Adrian Galbas apeluje o spokojną rozmowę
- Rozmawiajmy, szukajmy rozwiązań, patrzmy jak to jest zrobione w innych krajach. I niech temu wszystkiemu towarzyszy spokój - mówi arcybiskup Adrian Galbas.
- Już kilkanaście lat temu dyskutowano na ten temat. Wiele argumentów wtedy padło. Były one bardzo sensowne. Wystarczy do tego wrócić. Bardzo dobrze, że jest wspólna deklaracja, by o tym rozmawiać - i rządu, i kościołów, bo nie dotyczy to tylko wspólnoty rzymskokatolickiej. Cieszę się, że dano sobie trochę czasu i ta sprawa nie jest dyskutowana w ciągu kilku godzin. Rozmawiajmy, szukajmy rozwiązań, patrzmy jak to jest zrobione w innych krajach. I niech temu wszystkiemu towarzyszy spokój - mówi metropolita katowicki Adrian Galbas na antenie Radia eM.
Arcybiskup zachęca również do rozmów na temat przyszłego kształtu lekcji religii w szkołach. - Wiadomo że w konkordacie jest mowa o tym, że katecheza jest w szkole; co do liczby godzin już nie. Sprawa jest do spokojnej i merytorycznej dyskusji. Przy stole a nie przy mikrofonach czy przy kamerach - dodaje arcybiskup.
Fundusz Kościelny został powołany na mocy Ustawy z 20 marca 1950 roku o przejęciu przez państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych i utworzeniu Funduszu Kościelnego. Miała to być forma rekompensaty za przejęte przez państwo nieruchomości ziemskie, które wcześniej należy do kościołów (głównie Kościoła Katolickiego).
Obecnie źródłem finansownia Funduszu Kościelnego jest budżet państwa. Fundusz Kościelny działa na rzecz wszystkich zarejestrowanych w Polsce wyznań, jednak jego głównym beneficjentem jest Kościół Katolicki.
Pieniądze z Funduszu Kościelnego są przeznaczne przede wszystkim na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne duchownych.
Krytycy Fundusz Kościelnego podnosza, że obecnie pieniądze z FK otrzymują związki wyznaniowe, których dóbr państwo polskie nigdy nie przejęło, natomiast w przypadku Kościoła Katolickiego dobra te zostały już zwrócone.
Donald Tusk pod koniec 2023 r. poinformował, że rząd powołał międzyresortowy zespół w sprawie zmiany systemu finansowania Funduszu Kościelnego - w tym zasad finansowania świadczeń emerytalnych i rentowych dla osób duchownych.
źródło: Archidiecezja Katowicka/ Radio eM, oprac. ż
Ludzie:
Donald Tusk
Prezes Rady Ministrów
Komentarze
8 komentarzy
O co bicie piany szkoda całego zachodu temat wywołany ściśle pod publiczkę, fundusz kościelny na 2024r około 240milionów zł, podzielcie to przez ilość mieszkańców Polski to wyjdzie ok. 7zł na obywatela na rok . Para w gwizdek zamiast zająć się istotnymi sprawami państwa i obywateli.
do_niżej (193.169. * .48) i co nie potrafisz nic znaleźć co? Tak to jest gdy się łże jak najęty i pisze głupoty.
Podaj jakiś cytat i źródło kto dostaje pieniądze "fizycznie do kieszeni" z Funduszu Kościelnego.
Fundusz kościelny zgodnie z zapisem ma wydawać kasę na utrzymanie budynków kościelnych ochronek szpitali prowadzonych przez kk lub inne kościoły ale nie ma dawać kasy "fizycznie do kieszeni"
Ot proste
Gdybyś przeczytał tekst to byś może się dowiedział kiedy Fundusz Kościelny powstał i dlaczego. No i może byś nie pisał takich głupot. Jak zwykle zresztą.
A w czasach komuny jak piszesz z czego utrzymywał się kościół katolicki ?
Komuna im dawała kasę ?
Nasi rodzice walczyli z komuną, żeby można było uczyć się religii. Teraz walczy się z Kościołem.
TV ryje mózgi.
Niech na kosciol płaca ci co chcą,zobaczymy ilu wierzacych. Łapy precz od pieniędzy publicznych.