- Jastrzębie-Zdrój
- Pszów
- Racibórz
- Radlin
- Region
- Rybnik
- Rydułtowy
- Wodzisław Śląski
- Wiadomości
- Nie przegap
- Zdrowie
To był dobry rok dla rydułtowskich krwiodawców. Zebrali prawie 174 litry krwi [WYWIAD]
Z Marcinem Hoszyckim, prezesem Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi rozmawiamy o ostatnim roku działalności, sukcesach i planach.
Fryderyk Kamczyk. - Ile krwi zebraliście w 2023 roku?
Marcin Hoszycki. - W 2023 roku nasze Stowarzyszenie pozyskało dla Raciborskiego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa 173l i 970 ml życiodajnego leku, jakim jest krew. Podczas wszystkich akcji zarejestrowało się 447 osób, krew oddało 387 osób, po raz pierwszy krew oddało 66 osób.
- Ile akcji krwiodawstwa się odbyło?
- Zorganizowaliśmy 19 akcji oddawania krwi, z zaplanowanych 20. Ostatnia akcja, która miała odbyć się 3 grudnia 2023 r., przy remizie OSP Syrynia, została odwołana z powodu warunków pogodowych. Na terenie miasta Rydułtowy zorganizowaliśmy 7 akcji, na terenie gminy Godów 4 akcje, w gminie Kornowac 2 akcje, natomiast 2 akcje w Syryni. Wspólnie z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śl. zorganizowaliśmy 2 akcje oddawania krwi tj. Mundurowa Kropla Krwi w ramach Dnia Strażaka oraz podczas zawodów Najtwardszy Strażak Powiatu Wodzisławskiego. Współpracujemy również z Liceum i Technikum TEB Edukacja, gdzie zorganizowaliśmy 2 akcje oddawania krwi i zaszczepiamy idę honorowego krwiodawstwa młodzieży. Ponadto wspólnie z TEB Edukacja organizujemy konkursy na temat honorowego krwiodawstwa.
- Jak obecnie wyglądają struktury stowarzyszenia?
- Aktualnie przy naszym stowarzyszeniu działa 6 klubów honorowych dawców krwi są to: Miejski Klub HDK w Rydułtowach, Gminny Klub HDK w Godowie, Klub HDK przy OSP w Syryni, Gminny Klub HDK w Kornowacu, Klub HDK przy parafii pw. Świętego Wawrzyńca w Wodzisławiu Śląskim-Wilchwach oraz Klub HDK przy Komendzie Powiatowej Policji w Raciborzu. Stowarzyszenie na chwilę obecną liczy 59 członków, liczba ta stale się powiększa o nowe osoby odchodzące z PCK, jak również nie należące do żadnych organizacji, zrzeszających honorowych dawców krwi. W planach mamy utworzenie kolejnych klubów HDK, działających przy naszym stowarzyszeniu. Ale póki co, nie ujawniamy jeszcze ich lokalizacji.
- Czyli nie żałujecie oddzielenia się od PCK?
- Nie żałujemy odejścia z PCK. Utworzenie naszego stowarzyszenia pozwoliło nam na rozwinięcie skrzydeł i wdrożenie naszych pomysłów na promocję honorowego krwiodawstwa. Jak również otworzyło nam możliwości na pozyskiwanie środków i funduszy z różnych instytucji, w tym w ramach Śląskiego Nowego FIO. Miedzy innymi wprowadziliśmy nasze własne legitymacje honorowego dawcy krwi, która jest drugim tego typu dokumentem w Polsce wydanym w kolorze. Dopóki działaliśmy pod PCK, na prośbę naszych członków wydawaliśmy legitymacje z zasobów PCK, które pochodziły niestety z okresu PRL-u (bez miejsca na nr PESEL oraz obywatel zamiast pan/pani), trochę było to niesmaczne, aby wydawać takie legitymacje po ponad 30 latach od upadku komunizmu. Wdrażając nasze pomysły w życie kreujemy nowoczesne krwiodawstwo, dalekie od komunistycznych zaszłości, które jeszcze niestety utrzymują się w PCK (dot. Oddziału Rejonowego w Wodzisławiu Śląskim) i nie pozwalają na przyciągnięcie młodych ludzi do bezinteresownego oddawania krwi.
- Z jakimi organizacjami współpracujecie?
- Współpracujemy czynnie z jednostkami OSP z gmin Godów, Lubomia oraz Kornowac, OSP Rydułtowy, Komendą Powiatową PSP w Wodzisławiu Śl. oraz Liceum i Technikum TEB Edukacja w Rybniku. Współpraca ta polega gównie na wspólnym organizowaniu akcji krwiodawstwa. Współpracujemy również z Powiatowym Domem Dziecka w Gorzyczkach, gdzie przekazujemy między innymi czekolady dla podopiecznych placówki. Czynnie współpracujemy również z Oddziałem Okręgowym PCK w Katowicach, w kwestii wydawania odznaczeń Zasłużony Honorowy Dawca Krwi dla członków naszego Stowarzyszenia. Zdecydowaliśmy się na bezpośrednią współpracę z Odziałem Okręgowym PCK po tym, jak Oddział Rejonowy PCK w Wodzisławiu Śląskim, odmówił nam wnioskowania o odznaczenia ZHDK dla naszych członków za swoim pośrednictwem.
- Jakie macie plany na rok 2024?
- W tym roku chcemy zorganizować jeszcze więcej akcji krwiodawstwa, jak również chcemy zachęcić jeszcze więcej osób, w szczególności uczniów Liceum i Technikum TEB Edukacja, do oddawania krwi. Podczas najbliższej akcji w TEB Edukacja planujemy zorganizować pasowanie na krwiodawcę wszystkich młodych ludzi, którzy zdecydują się dołączyć do rodziny krwiodawców. Ponadto chcemy zorganizować szkolenia z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy dla naszych członków oraz funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Jastrzębiu-Zdroju – aktualnie poszukujemy źródeł na sfinansowanie i realizację tego ambitnego zadania.
- Dlaczego warto zostać krwiodawcą?
- Krwi nie można wyprodukować, nie da się jej zrobić. To, do czego krew jest potrzebna, to przede wszystkim wszystkie operacje. Bez krwi nie ma prostych operacji, a tym bardziej tych ratujących życie. Oddanie zaledwie 450 ml krwi, bo tyle Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa pobierają od dawcy jednorazowo, może ratować czyjeś życie. Ale oddawanie krwi to nie tylko ratowanie życia, każda osoba, która chce zostać dawcą krwi, ma wykonane wszystkie niezbędne badania, w tym przede wszystkim na wszystkie choroby zakaźne typu HIV, żółtaczka itp. Można też szybko zdiagnozować nowotwór, głównie białaczkę, ale również inne schorzenia. Po każdej donacji dawca otrzymuje 8 czekolad jako posiłek regeneracyjny od RCKiK oraz od czasu do czasu jakieś gadżety w ramach projektów Narodowego Centrum Krwi. Ponadto dawcy, którzy dzielą się swoją krwią na akcjach organizowanych przez nasze Stowarzyszenie otrzymują od nas gadżety ufundowane przez sponsorów, jak również ze środków pochodzących z dotacji. Po oddaniu krwi przysługują również dwa dni wolnego w pracy. Osoby, które oddały honorowo 20 litrów krwi i otrzymały nadawane przez Ministra Zdrowia odznaczenie Honorowy Dawca Krwi Zasłużony dla Zdrowia, mogą podróżować za 1 zł, jak również mogą zakupić bilet miesięczny za 10 zł na wszystkich trasach w Kolejach Śląskich. Taki krwiodawca może też podróżować za darmo komunikacją miejską ZTZ Rybnik (obecnie Komunikacja Miejska Rybnik Sp. z o.o. - red.) oraz MZK Jastrzębie-Zdrój.
- W 2023 roku otrzymaliście również odznaczenia. Jakie to były?
- Tak zgadza się, w dniu 14 września 2023 r. trzech krwiodawców naszego stowarzyszenia w westybulu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego otrzymało wysokie odznaczenia państwowe za promowanie idei honorowego krwiodawstwa. Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 24 lipca 2023 r. o nadaniu odznaczeń, na wniosek Wojewody Śląskiego za zasługi w działalności na rzecz honorowego krwiodawstwa Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali: Jacek Hajduga i Marcin Sobeczko. Natomiast postanowieniem Ministra Zdrowia z dnia 06 lipca 2023 r. Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia” w uznaniu wybitnych osiągnięć w zakresie propagowania krwiodawstwa a przez to ochrony zdrowia ludności odznaczona została moja osoba, jako prezes stowarzyszenia. Wręczenia odznaczeń dokonał Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek.
Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi w Rydułtowach jest organizacją mogącą prowadzić swoją działalność na terenie całego kraju. W związku z powyższym, jesteśmy uprawnieni do składania w imieniu krwiodawców w Narodowym Centrum Krwi wniosków o odznaczenie Zasłużony Honorowy Dawca Krwi dla Zdrowia Narodu. Przypomnijmy że jest to odznaczenie nadawane przez Ministra Zdrowia osobom, które oddały honorowo minimum 20 litrów krwi. Posiadacze tego odznaczenia mogą między innymi za darmo jeździć autobusami w naszym regionie. Osoby które oddały 20 litrów krwi, a nie posiadają w/w odznaczenia, mogą się z nami kontaktować po przez e-mail biuro@shdkrydultowy.eu
W mailu wytłumaczymy wszystko, prześlemy wniosek do wypełnienia, poinformujemy też, jak przekazać go koordynatorom naszych klubów, a resztę formalności, czyli potwierdzenie oddanej krwi w RCKiK oraz wysłanie wniosku do NCK załatwimy już my, w imieniu krwiodawców.