Jak działa ubezpieczenie na życie w przypadku śmierci ubezpieczonego?
Standardowa polisa na życie zapewnia wypłatę świadczenia w przypadku śmierci ubezpieczonego. W tym artykule wyjaśnimy, jak to działa w praktyce, kto otrzymuje pieniądze i czy towarzystwo ubezpieczeń może odmówić ich wypłaty.
Jak działa ubezpieczenie na życie?
Ubezpieczenie na życie jest umową pomiędzy towarzystwem ubezpieczeń a ubezpieczającym, której potwierdzeniem jest polisa ubezpieczeniowa. Przedmiotem takiego ubezpieczenia jest życie osoby ubezpieczonej. Jeśli dojdzie do tzw. zdarzenia ubezpieczeniowego, czyli śmierci ubezpieczonego, towarzystwo ubezpieczeń wypłaci świadczenie we wskazanej w umowie kwocie. Kto je otrzyma?
Kto dostanie świadczenie po śmierci ubezpieczonego?
Po śmierci ubezpieczonego świadczenie otrzymają wskazane przez niego w umowie ubezpieczenia osoby uposażone. Mogą być to członkowie rodziny, partner życiowy, przyjaciel, a nawet organizacja. Jeśli ubezpieczony nie wskazał osób uposażonych, towarzystwo ubezpieczeń przekaże pieniądze osobom wskazanym w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, które są integralną częścią każdej umowy ubezpieczeniowej. Zazwyczaj są to: małżonek, następnie dzieci, rodzice i rodzeństwo ubezpieczonego.
Ile wyniesie kwota świadczenia?
Kwota świadczenia zależy od wskazanej przez ubezpieczonego sumy ubezpieczenia. Suma ubezpieczenia to wartość, w oparciu o którą po wystąpieniu zdarzenia ubezpieczeniowego towarzystwo ubezpieczeń wypłaci świadczenie. Pamiętaj jednak, że im wyższa suma ubezpieczenia, tym wyższa składka. Zanim ją wybierzesz, przeanalizuj swoje możliwości finansowe, biorąc pod uwagę koszty życia oraz spłacane zobowiązania finansowe (np. kredyt hipoteczny). Ważne też, aby w przypadku wypłaty świadczenia kwota ta była wystarczająca na pokrycie zobowiązań, których spłata może obciążyć Twoich najbliższych.
W jakim czasie ubezpieczyciel wypłaci świadczenie i co zrobić, aby po śmierci ubezpieczonego otrzymać pieniądze?
Każde towarzystwo ubezpieczeń stosuje w tym zakresie własne procedury. Informację o nich znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Poniżej znajduje się przykład procedury stosowanej przez towarzystwo ubezpieczeń Pru:
- Pru wypłaca świadczenie z tytułu śmierci ubezpieczonego po otrzymaniu wniosku o wypłatę świadczenia z tytułu śmierci i wyjaśnieniu okoliczności niezbędnych do ustalenia odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeń oraz wysokości tego świadczenia.
- Po zawiadomieniu o zajściu zdarzenia Pru, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w terminie 7 dni pisemnie lub drogą elektroniczną potwierdza otrzymanie zawiadomienia, wskazując jednocześnie dokumenty potrzebne do rozpoznania roszczenia. Lista wymaganych dokumentów jestdostępna na stronie internetowej towarzystwa ubezpieczeń, za pośrednictwem infolinii Pru, w placówkach Pru oraz u przedstawicieli Pru
- Wraz z wnioskiem o wypłatę świadczenia z tytułu śmierci ubezpieczonego osoba występująca z roszczeniem powinna złożyć wymagane dokumenty niezbędne do oceny zasadności zgłoszonego roszczenia.
- Świadczenie z tytułu śmierci ubezpieczonego jest wypłacane przelewem na rachunek bankowy Uposażonego, Uposażonego zastępczego lub innego uprawnionego do otrzymania tego świadczenia albo w inny sposób uzgodniony z Pru.
- Pru wypłaca świadczenie z tytułu śmierci ubezpieczonego w terminie 30 dni od otrzymania zawiadomienia o śmierci Ubezpieczonego.
Czy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty świadczenia?
Istnieją okoliczności, za które towarzystwo ubezpieczeń nie poniesie odpowiedzialności i co za tym idzie – nie wypłaci świadczenia. Ich listę, czyli listę wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela można znaleźć w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. W przypadku podstawowego ubezpieczenia na życie może być to m.in. samobójcza śmierć ubezpieczonego (maksymalnie w okresie dwóch lat od momentu zawarcia umowy ubezpieczenia), śmierć poniesiona na skutek czynnego udziału w aktach przemocy, wojnie, działaniach zbrojnych, operacjach o charakterze wojskowym, misjach pokojowych, misjach stabilizacyjnych, zamieszkach lub aktach terroru. Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty świadczenia także wtedy, jeśli ubezpieczony lub ubezpieczający podali we wniosku, lub ankiecie medycznej nieprawdziwe informacje np. zatajona została choroba, która była przyczyną śmierci ubezpieczonego.
Ile kosztuje polisa na życie?
Koszt polisy na życie zależy od kilku czynników. Są o m.in. wiek ubezpieczonego, jego stan zdrowia, długość trwania umowy, zakres ochrony i suma ubezpieczenia. Wbrew obiegowej opinii ubezpieczenie na życie nie musi być drogie, aby było dobre. Podstawową ochronę możesz zapewnić sobie i najbliższym już od kilkudziesięciu złotych miesięcznie.
Powyższy artykuł zawiera wybrane informacje na temat niektórych cech umowy ubezpieczenia oferowanej przez Prudential International Assurance plc S.A. Oddział w Polsce. Przez zawarciem umowy ubezpieczenia prosimy o zapoznanie się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia.
Materiał zewnętrzny
Najnowsze komentarze