Wtorek, 24 grudnia 2024

imieniny: Adama, Ewy, Zenobiusza

RSS

03.01.2024 09:47 | 0 komentarzy | FK

29 grudnia 2023 r. zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Klimatu i Środowiska o zmianę przepisów dotyczących szacowania szkód w uprawach rolnych spowodowanych przez zwierzęta chronione.

Szacowanie szkód wyrządzonych przez zwierzęta objęte ochroną gatunkową. KRIR sygnalizuje potrzebę zmian
- Rozbieżność terminów uniemożliwia równoczesne szacowanie strat przez wszystkie upoważnione do tego organy, a w miarę upływu czasu wyodrębnienie czynnika odpowiedzialnego za szkodę staje się trudniejsze - wskazuje KRIR
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 8 lutego 2018 r. w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową (Dz. U. poz. 645 z późniejszymi zmianami) oględzin dokonuje się niezwłocznie po otrzymaniu wniosku, jednak nie później niż w terminie 30 dni od otrzymania kompletnego wniosku.

Natomiast jeżeli chodzi o szkody wyrządzone przez zwierzęta łowne w uprawach i płodach rolnych termin wykonania oględzin wynosi 7 dni. Na terenie powiatu drawskiego występuje duża populacja żubrów, które powodują znaczne straty w uprawach. Populacja tego gatunku zwiększa się intensywnie powodując jednocześnie coraz większe straty. Równocześnie na tym samym terenie występują straty spowodowane przez zwierzynę płową. Rozbieżność terminów uniemożliwia równoczesne szacowanie strat przez wszystkie upoważnione do tego organy, a w miarę upływu czasu wyodrębnienie czynnika odpowiedzialnego za szkodę staje się trudniejsze. Dlatego tak istotne jest szybkie zawiadomienie o szkodzie i niezwłoczne jej oszacowanie. W ocenie rolników terminy szacowania strat w obu przypadkach powinny być tożsame.

Problem szkód powodowanych przez zwierzęta chronione występuje na wielu obszarach kraju. Dlatego Zarząd KRIR wystąpił o zmianę przepisów i skrócenie czasu oczekiwania na oględziny do 7 dni - czytamy w komunikacie na stronie KRIR.

źródło:

KRIR

www.krir.pl