Nowe życie dla stawu w Rudniku. Urzędnicy na zmiany chcą wydać 6 mln złotych
Samorząd gminy Rudnik celuje w inwestycję w miejscowy staw. Urzędnicy do zmian chcą doprowadzić przy wykorzystaniu środków pozyskanych z programu Polski Ład.
Budowa, rozbudowa i modernizacja infrastruktury kulturalnej i rekreacyjno-sportowej na terenie Gminy Rudnik – na zadanie pod taką nazwą urzędnicy sięgnęli po 5,4 mln zł. Wójt Piotr Rybka informuje, że planowane działania obejmują modernizację trzech boisk w miejscowościach: Rudnik, Grzegorzowice i Gamów, oraz odmulenie stawu w stolicy gminy, który zostanie przekształcony w teren rekreacyjny. To właśnie inwestycja w staw, połączona z modernizacją boiska, absorbować będzie największą część środków. Wójt Rybka podkreśla, że celem jest uczynienie tego obszaru centralnym punktem kultury i sportu dla mieszkańców gminy.
O inwestycję w rudnicki staw mówi się od lat. Jakie założenia obecnie mają w gminie?
- Chcemy, aby to miejsce służyło wędkarzom oraz mieszkańcom i przyjezdnym na niedzielne wypady. Jeśli uda nam się to wszystko sfinansować, to chcielibyśmy, aby znalazły się tam rowerki wodne. To ma być miejsce wypoczynku - wyjaśnia wójt Rybka.
W planach znajduje się także budowa drogi dojazdowej i parkingu. Całkowita wartość zadania szacowana jest na 6 mln złotych. Wójt Rybka zaznacza, że urząd planuje ogłosić przetarg na realizację projektu w pierwszych miesiącach nowego roku.
Temat stawu pojawił się na minionej sesji, kiedy wójt w swoim comiesięcznym sprawozdaniu powiedział o rozmowach prowadzonych z Wodami Polskimi. Dopytywany o szczegóły spotkania przez radnego Mirosława Golijasza, odpowiadał, że dyskutowano o programie funkcjonalno-użytkowym. - W najbliższym czasie ciek K2 ma zostać oczyszczony. To ma umożliwić lepszy spływ wody, co obecnie blokuje drenaże i fakt, że pół boiska jest zalane wodą. To umożliwi także kolejne prace związane z oczyszczeniem stawu, bo jeśli ta robota nie zostanie wykonana, to nie będziemy mogli podejmować kolejnych kroków - powiedział.
Co ważne we wspomnianym rozdaniu z Polskiego Ładu samorząd Rudnika sięgnął także po 1,9 mln zł na budowę i modernizację infrastruktury wodno-kanalizacyjnej na terenie gminy wraz z uwzględnieniem obiektów użyteczności publicznej. A także 1,7 mln złotych na budowę świetlicy wiejskiej w Ponięcicach wraz z zagospodarowaniem terenu.
O tym drugim zadaniu również mówi się od lat. Zresztą ogłaszano już stosowny przetarg, zabezpieczając na to w budżecie 700 tys. złotych. Wówczas rozważano opcję budowy świetlicy kontenerowej, a pierwszy etap miał być już zrealizowany. Niestety, inicjatywa nie doszła do skutku z powodu braku zainteresowania ze strony wykonawców. Później pojawiła się szansa na pozyskanie środków z programu Polski Ład, z której skorzystał samorząd.
Interesujący jest fakt, że temat ten związany jest z ostatnimi wyborami parlamentarnymi, konkretnie z nowelizacją Kodeksu Wyborczego. Zgodnie z nią, obwody głosowania mogą być tworzone w miejscowościach liczących powyżej 200 mieszkańców. Przykładem takiej miejscowości są Ponięcice, jednak brak gminnego obiektu uniemożliwił utworzenie tam obwodu do głosowania. W efekcie planowana nowa świetlica ma również pełnić rolę miejsca, w którym znajdzie się punkt do głosowania.
Ludzie:
Mirosław Golijasz
Sołtys Strzybnika, były radny gminy Rudnik.
Piotr Rybka
Wójt gminy Rudnik.