Jastrzębianie będą jeździć komunikacją miejską za darmo [ZDJĘCIA]
Miasto wprowadza darmową komunikację miejską dla mieszkańców Jastrzębia-Zdroju. Jakie należy spełnić warunki, aby z oferty skorzystać?
Kto może skorzystać z oferty?
a) Mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju
b) Osoby nieposiadające zaległości podatkowych względem miasta (podatek od nieruchomości, opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi, podatek rolny, podatek leśny, dzierżawa gruntu itp.)
c) Osoby nieposiadające zaległości wobec MZK.
d) Mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju rozliczający podatek dochodowy od osób fizycznych w Jastrzębiu-Zdroju lub podatek rolny.
e) Dzieci osób uprawnionych do bezpłatnej komunikacji do ukończenia 18 roku życia, a jeżeli uczą się nadal, do ukończenia przez nie nauki, nie dłużej niż do ukończenia 26 roku życia. Karty Jastrzębianina uczniów i studentów, będące już w obiegu na pierwotnych zasadach, obowiązują do 30 września przyszłego roku (uczniowie) i 30 marca (studenci).
f) Dzieci i młodzież przebywające w pieczy zastępczej instytucjonalnej bądź rodzinnej prowadzonej przez Miasto Jastrzębie-Zdrój, nie dłużej niż do ukończenia 25 roku życia.
g) Mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju korzystający ze świadczeń udzielanych przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Jastrzębiu-Zdroju lub ze świadczeń rodzinnych udzielanych przez Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój.
Jakie dokumenty należy przedstawić przy składaniu wniosku?
Wniosek papierowy
II. Zdjęcie dowodowe (zdjęcie wykonane na papierze fotograficznym o wymiarach 35x45 mm, kolorowe lub czarno-białe, ukazujące twarz na jasnym tle, bez ciemnych okularów oraz nakrycia głowy, podpisane na odwrocie czytelnie imieniem i nazwiskiem) - zdjęcie zostanie zwrócone przy odbiorze Karty
III. Jeden z dokumentów:
a) pierwsza strona PIT za ostatni rok podatkowy wraz z pieczątką Urzędu Skarbowego lub z UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru) poświadczającym odbiór zeznania,
Zeznanie podatkowe oraz Urzędowe Poświadczenie Odbioru można pobrać logując się do e-Urząd Skarbowy (podatki.gov.pl). Informacja o złożonym zeznaniu będzie widoczna w zakładce Historia deklaracji, natomiast UPO dla zeznań złożonych elektronicznie dostępne jest w zakładce Twój e-PIT - złożone dokumenty. Z poziomu tych zakładek możliwy jest wydruk ww. dokumentów.
Emeryci i renciści starający się o Kartę Jastrzębianina, których rozlicza ZUS mogą przedstawić dostarczony im PIT 40A/11A.
W przypadku braku możliwości okazania dokumentów określonych powyżej, z przyczyn niezależnych od wnioskodawcy, dopuszcza się okazanie do wglądu zaświadczenia wydanego przez właściwy dla Miasta Jastrzębie-Zdrój urząd skarbowy, potwierdzającego fakt rozliczenia tam podatku.
b) decyzja Prezydenta Miasta Jastrzębie-Zdrój ustalającą wysokość podatku rolnego,
c) zaświadczenie z Urzędu Skarbowego potwierdzającego dokonania rozliczenia podatku dochodowego w Jastrzębiu-Zdroju,
d) odpowiednie zaświadczenie (wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące od daty złożenia wniosku) w przypadku osób, które nie rozliczają się w Urzędzie Skarbowym, a korzystają ze świadczeń udzielanych przez MOPS,
Dokumenty dodatkowe (tylko jeżeli dotyczy):
• w przypadku wniosku dla dzieci przebywających w placówce opiekuńczo-wychowawczej trzeba okazać decyzję sądu o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej,
• jeżeli dziecko nosi inne nazwisko niż wnioskodawca konieczne jest przedstawienie dokumentu poświadczającego sprawowanie władzy rodzicielskiej,
• w przypadku osób poniżej 18 roku życia uczących się i pozostających na utrzymaniu opiekunów prawnych wnioskodawca zobowiązany jest okazać dodatkowo ważną legitymację szkolną lub studencką.
Wniosek elektroniczny
(składany przez stronę internetową e-biletmzkjastrzebie.com):
• skan zdjęcia,
• skany dokumentów opisanych powyżej przy wersji papierowej.
W przypadku składania wniosku drogą elektroniczną przy odbiorze Karty Jastrzębianina należy okazać do wglądu dokument tożsamości ze zdjęciem oraz oryginały ww. dokumentów w celu ich weryfikacji, chyba że wniosku dołączone były dokumenty podpisane profilem zaufanym, wtedy przy odbiorze Karty wystarczy okazać dowód tożsamości.
Składanie wniosków:
Stacjonarnie - Dworzec Autobusowy przy ul. Sybiraków (poniedziałek-piątek od 9.00 do 17.00). Wniosek można pobrać także ze strony e-biletmzkjastrzebie.com i wydrukować.
Online - Za pośrednictwem strony: e-biletmzkjastrzebie.com (należy wypełnić wniosek elektroniczny – Karta Jastrzębianina 2024).
Uprawnienia do przejazdów bezpłatnych będą zapisane na Karcie Jastrzębianina do 30 czerwca 2025 roku. Po tym terminie konieczna będzie ponowna weryfikacja uprawnień. Ustalany jest nie tylko brak lub zaistnienie zadłużenia, ale także ciągłość pozostałych warunków, jak np. miejsce zamieszkania i odprowadzanie podatków na terenie miasta.
Bardzo obszerne Q&A w temacie kart dostępne jest na oficjalnej stronie miasta.
Komentarze
8 komentarzy
To dla naszego dobra, żeby się przyjezdni nie ciśli do Jastrzębia i nam tu za darmo się wozili po mieście :)
Specjalnie to urząd zrobił żeby nie była dostępna dla każdego jastrzębianka skocz pie....ic Hetmana i mydlić oczy mediom
Jak zwykle sto tysięcy wymagań. W Żorach zrobili darmową komunikację bez żadnej łaski i mogą korzystać z niej wszyscy bez wyjątku, nawet przyjezdni i jastrzebianie,który pracują w Żorach . A w tym Jastrzębiu jak zawsze problemy.
Pójdę sobie wyrobić kartę, zapewne czasami skorzystam z komunikacji, jest to duże ułatwienie dla wielu mieszkańców.
~mmm125
Tabor ekologiczny :) buhahahahaahaaaaa
@188.147. * .79 proszę, nie ratuj się i nie pocieszaj kłamstwami lub marami... Rybnik to nowoczesne miasto które rozwija się w każdej dziedzinie, także transportowej. Każdy może pojechać, każdy może pogrzebać w internecie i sprawdzić kto piszę prawdę. Po Rybniku jeździ obecnie 11 Solarisów hybrydowych, 16 Solarisów elektrycznych, 20 Nesobusów wodorowych - wszystkie kupione jako NÓWKI. Reszta taboru to kupione od nowa solidne dieslowe przegubowe Mercedesy Conecto i SORy. Tabor jeżdżący po Jastrzębiu, Wodzisławiu to tylko diesle, często sprowadzane z Niemiec. Dobrze, że przynajmniej to normalne autobusy. Najgorzej mają w Żorach. Tam ludzi wozi się jak worki kartofli w zbyt małych kilkunastoletnich Kapenkach i (o zgrozo!) białoruskich MAZach. W Żorach to się każdy może poczuć jak na Białorusi albo Ukrainie! ;) Dzięki bezpłatnym taryfom Jastrzębiu i Żorom będzie bliżej do... Korei Północnej. ;)
@Arteks
Proszę nie podawaj za przykład twojego Rybnika, bo po Rybniku jeżdżą największe trupy na Śląsku.
I nie zmieni tego kilka wodorowców, których eksploatacja jest 6 razy droższa niż autobusu elektrycznego. Skonczy wam się 3 letnia ulga i te wasze wodorowce skonczą na chwałowickich haldach
Dlaczego komunikacja ma być darmowa? Czy nie lepiej aby te środki przeznaczyć na lepszy jakościowo tabor albo na tabor ekologiczny tak jak robią Rybnik czy Tychy? Czy zamiast darmowych autobusów nie byłoby lepiej aby nie były za darmo, a za to aby jeździły częściej? Czy w Jastrzębiu taka bieda, że ludzi nie stać na bilety?