Rybnik chce zaprosić województwo do wspólnego prowadzenia Zabytkowej Kopalni Ignacy
Na najbliższej sesji rady miasta, rybniccy radni podjąć mają uchwałę intencyjną dotyczącą wspólnego prowadzenia z Województwem Śląskim Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku.
Powstała w 1792 roku kopalnia Hoym – czyli mająca dziś status instytucji kultury Zabytkowa Kopalnia Ignacy, jest jedną z najstarszych kopalń węgla kamiennego w Polsce.
Z początkiem października br. miasto zwróciło się do Marszałka Województwa Śląskiego w sprawie dofinansowania bieżącej działalności placówki. Efektem tych działań jest deklaracja woli rozpoczęcia rozmów o prowadzeniu kopalni jako wspólnej instytucji kultury Samorządu Województwa Śląskiego i Miasta Rybnika. Stosowna umowa miałaby być podpisana na 5 lat.
- Zabytkowa Kopalnia Ignacy od lat jest częścią Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, co świadczy o jej niekwestionowanej pozycji i znaczeniu w przemysłowej historii nie tylko Rybnika, ale i całego regionu – zaznacza Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. – Podjęte przez nas starania o dofinansowanie uzasadnia ponadregionalny charakter działalności kopalni, związany z dokumentowaniem dziedzictwa przemysłowego na potrzeby turystyki kulturowej – dodaje prezydent.
W 2021 roku rybnicki obiekt dołączył do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego ERIH - European Route of Industrial Heritage - największej w Europie sieci współpracy zabytków techniki dostosowanych do potrzeb turystyki i kultury. Obecnie na listę jest wpisanych dziesięć zabytków z Polski. Zabytkowa Kopalnia Ignacy to jedyny zabytek techniki z subregionu zachodniego województwa śląskiego wpisany na tę prestiżową listę.
W 2022 roku pogórniczy kompleks został laureatem głównej nagrody w konkursie organizowanym przez Towarzystwo Urbanistów Polskich na Najlepiej Zagospodarowaną Przestrzeń Publiczną.
źródło: UM Rybnik, oprac. ż
Ludzie:
Piotr Kuczera Rybnik
Prezydent Rybnika
Komentarze
8 komentarzy
Gdyby Hoym należał do Radlina to złomiarze wspólnie ze spółką węglową by ją potraktowali tak jak większość zamkniętych kopalń po których pozostały gruzowiska i złomowiska... Patrz KWK Anna, KWK Dębieńsko i inne. Rybnik to miasto z kasą i klasą! Władze miasta mają fachowców i wiedzą co wartościowe i o co należy zadbać. Rybnik to jedyne profesjonalne miasto w okolicy i w miarę bogate, które pozwala sobie na różne fanaberie - i zawsze ma kasę! Wielkie szczęście, że Niewiadom to część Rybnika! Biertułtowy to administracyjnie inny ośrodek ale mentalnie blisko im do Rybnika. Możliwe, że się kiedyś przyłączą do silniejszego miasta z perspektywą.
@Arteks, kopalnia Ignacy powstala ponad 200 lat temu, jako kopalnia w Biertułtowach, nie w Rybmiku!
Czyli w Radlinie. Później była częscią ruchu Rydułtowy. W czasach komunizmu, nie wiadomo jak znalazla się na pograniczu Niedobczyc i Radlina, a później to już Rybnik to przygarnął.
Kopalnia Ignacy znajduje się 1 kilometr od centrum Radlina i aż 7 km od Rybnika, więc Ignacy to tak naprawdę kopalnia w Radlinie, nie w Rybmiku.
Zresztą wiekszość ludzi tak uważa.
Dzisiaj pod Biedrą jakiś dziad wyciągnął do mnie otwartą łapę, ale o zaproszeniu nbie powiedział ani słowa. Może zapomniał?
@luxverit gdyby tak Rój oddać Rybnikowi - może wtedy udałoby się posprzątać to złomowisko po nieczynnej od ponad 20 lat Kopalni "Żory"? Niestety ale duże samorządy sobie radzą z obiektami pokopalnianymi - przykład to np. Rybnik czy Gliwice. Małe i biedne takie jak Pszów, Wodzisław, Czerwionka czy Żory absolutnie nie dają radę... Jak to jest, że Rybnik stać na wodorowce, na budowę osiedli komunalnych, na walkę ze smogiem, na obwodnicę dwujezdniową i na... rewitalizację dawnej kopalni? A w tych małych miasteczkach jak Żory basen czy mały dworek remontuje się dopiero po naciskach opinii publicznej i po wielu latach leżakowania jako rudera?
Oddać tę kopalnię Radlinowi, bo tak naprawdę obszarowo, ta kopalnia to Radlin. Wielu ludzi mowiąc o Ignacym, mowi Radlin nie Rybnik.
Oni sobie z tym poradzą, bo to bogate miasto.
To tylko świadczy o tym, że Rybnik potrafi wykreować obiekt o randze ważności dla całego województwa który będzie teraz finansowany przez marszałka, a nie przez miasto. Brawo Kuczera! @koski gdzie ty widzisz w Rybniku strach i biedę? Na każdym kroku inwestycje, innowacje, remonty, zapowiedzi, budowy... Rybnik to miasto w którym zawsze się coś dzieje. :D 408 milionów na inwestycje w 2023 robią swoje!
Widać, że w Rybniku kasy brak. Megalomańskie zapędy przynoszą efekty w postaci biedy i strachu.
hahaha, ci to wiedzą jak się ustawić. moze tak miasto wodzisław śląski też poprosi województwo o dofinansowanie do utrzymania balatonu, trzech wzgórz albo pałacu ditricha?