Piątek, 8 listopada 2024

imieniny: Seweryna, Gotfryda, Hadriana

RSS

61 lat temu oficjalnie otwarto pierwszą kopalnię węgla kamiennego w Jastrzębiu

04.12.2023 10:32 | 39 komentarzy | ż

Jastrzębie-Zdrój jest miastem, które swoje powstanie zawdzięcza górnictwu. Odkrycie ogromnych złóż węgla koksowego sprawiło, że licząca sobie zaledwie kilka tysięcy mieszkańców wioska uzyskała prawa miejskie - stało się to 30 czerwca 1963 roku. Jednak zanim to nastąpiło, uruchomiono tu kopalnię.

61 lat temu oficjalnie otwarto pierwszą kopalnię węgla kamiennego w Jastrzębiu
4 grudnia 1962 roku w Jastrzębiu-Zdroju oficjalnie otwarto pierwszą kopalnię węgla kamiennego. W kolejnych latach powstawały kolejne, a obecnie na dobrą sprawę funkcjonuje tylko jedna, trzyruchowa.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

"Czarnego złota" poszukiwano w Jastrzębiu już wcześniej. W drugiej połowie XIX wieku do węgla starał się dokopać ówczesny właściciel Jastrzębia Dolnego, Emil von Schlieben. Zamiast tego natrafił jednak na solankę. W ten sposób, w ogromnym skrócie rozpoczęła się uzdrowiskowa historia Jastrzębia-Zdroju.

Do poszukiwań złóż węgla wrócono po zakończeniu II wojny. Wówczas węgiel udało się już odnaleźć, a to otworzyło nowy rozdział w historii Jastrzębia-Zdroju.

W ciągu niespełna 10 lat w mieście uruchomiono cztery kopalnie. Każdą z nich otwierano 4 grudnia czyli w barbórkę. Jako pierwsza funkcjonowanie rozpoczęła kopalnia Jastrzębie. Otwarto ją dokładnie 4 grudnia 1962 roku - po nieco ponad sześciu latach budowy. W tym czasie Jastrzębie-Zdrój było jeszcze osiedlem.

Trzy kolejne kopalnie powstawały już w mieście. Równo trzy lata po kopalni Jastrzębie – 4 grudnia 1965 roku – otwarta została kopalnia Moszczenica. Jeszcze w trakcie jej budowy, obie kopalnie połączono, nadając im nazwę „Jastrzębie-Moszczenica”. W ten sposób funkcjonowały jednak tylko przez dwa lata. Kilkadziesiąt lat później ponownie zostały one połączone. Wówczas nosiły one nazwę „Jas-Mos”.

Zanim to jednak nastąpiło w Jastrzębiu-Zdroju powstały dwie kolejne kopalnie. 4 grudnia 1969 roku „fedrowanie” rozpoczęła kopalnia Zofiówka, a dwa lata później – w grudniu 1971 roku – kopalnia Borynia.

Dziś w Jastrzębiu-Zdroju pozostała już tylko jedna, ale trzyruchowa kopalnia. Jest nią kopalnia Borynia-Zofiówka-Bzie. W jej skład wchodzą budowane w latach 60. i 70. KWK Borynia i Zofiówka, a także KWK Jastrzębie-Bzie otwarta w 2021 roku, jako pierwsza od dwóch dekad kopalnia w Polsce.

Jako takiej nie ma już kopalni Moszczenica, którą w 2001 roku oficjalnie zamknięto. Funkcjonuje za to pozostała po niej łaźnia, w której stworzono Carbonarium i w której w przyszłym roku mają zostać otwarte: Centrum Porozumienia Jastrzębskiego oraz strefy: biznesowa i rozrywkowa.

źródło: UM Jastrzębie-Zdrój, oprac. ż


  • Barbórka 2023 23 wiadomości, 90 komentarzy w dyskusji, 861 zdjęć