Wtorek, 16 kwietnia 2024

imieniny: Bernadetty, Cecyliana, Kseni

RSS

Rydułtowy pozyskały 5 mln zł z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Na pokopalnianym terenie zrobią strzelnicę sportową

01.12.2023 14:24 | 0 komentarzy | juk

Ze sztolni ćwiczebnej terenie pokopalnianym Leon III w Rydułtowach, zrobią strzelnicę sportową. Miasto właśnie pozyskało na to zadanie 5 mln zł z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Rydułtowy pozyskały 5 mln zł z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Na pokopalnianym terenie zrobią strzelnicę sportową
Adaptacja sztolni ćwiczebnej na strzelnicę sportową na terenie pokopalnianym Leon III wyceniono na 6 mln zł, zaś dofinansowanie wyniesie aż 5 mln zł.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wiadomo już, które projekty otrzymają unijne dofinansowanie w naborze w ramach Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Będą to inwestycje, które otrzymają wsparcie, dzięki którym możliwe stanie się ponowne wykorzystanie terenów poprzemysłowych, zdewastowanych, zdegradowanych na cele rozwojowe regionu. Do dofinansowania na łączną kwotę ponad 277 mln zł wybrano 10 projektów.

Wśród nich znalazł się projekt złożony przez miasto Rydułtowy. Chodzi o inwestycję związaną z adaptacją sztolni ćwiczebnej na strzelnicę sportową na terenie pokopalnianym Leon III. Wartość zadania wyceniono na 6 mln zł, zaś dofinansowanie wyniesie aż 5 mln zł.

- Każdy z dofinansowanych projektów będzie wręcz podręcznikowym przykładem, jak pracują unijne środki, w tym przypadku pochodzące z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, z którego co warto przypomnieć Województwo Śląskie otrzyma 2,2 mld euro, a w sumie licząc ze środkami z nowej już perspektywy, będzie to zawrotna kwota ponad 5,1 mld euro. Takimi funduszami nasz region nigdy do tej pory nie dysponował. Każda ze zrealizowanych inwestycji w oparciu o FST sprawi, że tereny zdewastowane, poprzemysłowe, otrzymają drugie życie. Nie tylko zyskają pod względem wizerunkowym, ale długofalowo będą tam tworzone nowe miejsca pracy. Jednocześnie będą nam przypominały o przemysłowej spuściźnie regionu. Staną się swoistym świadectwem przeszłości w zupełnie nowym wydaniu. Co ważne, każda z inwestycji idealnie wpisuje się w strategię Zielone Śląskie 2030, uchwały, która jednogłośnie przed ponad trzema laty została przyjęta przez Sejmik Województwa Śląskiego. W ciągu niespełna dekady staniemy się regionem w pełni przyjaznym dla środowiska naturalnego, a naszą wizytówką będzie przemysł nowoczesnych, zielonych technologii – akcentuje marszałek województwa, Jakub Chełstowski.

Ludzie:

Jakub Chełstowski

Jakub Chełstowski

Marszałek Województwa Śląskiego