Piątek, 3 maja 2024

imieniny: Marii, Aleksandra, Stanisława

RSS

Wiemy, kto pokieruje MOK-iem w Żorach. Halmer zastąpi Ratajczyka

30.11.2023 15:54 | 0 komentarzy | juk

Mieszka w Czerwionce-Leszczynach. Interesuje się historią, kinem i sportem. W połowie stycznia Damian Halmer obejmie stanowisko dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach.

Wiemy, kto pokieruje MOK-iem w Żorach. Halmer zastąpi Ratajczyka
Damiana Halmer (na zdjęciu z prawej) rozpocznie pracę w żorskim MOK-u 15 stycznia 2024 r. Tym samym zastąpi na stanowisku dotychczasowego szefa jednostki Stanisława Ratajczyka.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Po raz kolejny wracamy do sprawy konkurs na stanowisko dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach. Po fiasku pierwszego naboru drugi okazał się pomyślniejszy. W jego ramach został wyłoniony następca odchodzącego na emeryturę Stanisława Ratajczyka. Kto zajmie jego miejsce na fotelu dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach?

Drugie podejście

Jak przekazuje nam naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu w Urzędzie Miasta Żory Adrian Lubszczyk, do drugiego naboru na stanowisko dyrektora MOK-u zgłosiło się 5 kandydatów. - Odbyły się rozmowy z kandydatami, w wyniku których komisja konkursowa rekomendowała zatrudnienie na tym stanowisku pana Damiana Halmera - poinformował nas. Zacznie on pełnić funkcję szefa jednostki od 15 stycznia 2024 r.

Zwróćmy uwagę, że stanowisko dyrektora MOK-u Stanisław Ratajczyk piastuje nieprzerwanie od 15 września 2009 r., czyli od 14 lat. Z początkiem nowego roku zakończy ten etap swojej kariery zawodowej i przejdzie na emeryturę.

Kim jest nowy dyrektor?

Rocznik 1985. Damian Halmer mieszka w Czerwionce-Leszczynach. Interesuje się historią, kinem (szczególnie filmami złotej ery VHS-ów), ale także sportem – obecnie działacz (kierownik drużyny) A-klasowego zespołu Płomień Czuchów. Pasjonat turystyki rowerowej i pieszej.

Absolwent VII Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu. W latach 2004-2009 student Historii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (2004-2007 – studia licencjackie na Oddziale Dydaktycznym w Rybniku; 2007-2009 – studia magisterskie uzupełniające). Pracę licencjacką i magisterską napisał pod kierunkiem prof. Jerzego Sperki - obie poświęcone były dziejom Górnego Śląska w średniowieczu. W 2009 rozpoczął studia doktoranckie na UŚ w Katowicach. W latach 2010-2012 prowadził zajęcia ze studentami (przedmioty „Historia Śląska” oraz „Wstęp do muzealnictwa”).

Od czasów studenckich zajmuje się historią Górnego Śląska, w szczególności dziejami średniowiecznymi, historią przemysłu i sportu. Autor i redaktor kilku zwartych publikacji naukowych, a także kilkudziesięciu artykułów naukowych i popularnonaukowych, członek rad redakcyjnych „Rocznika Toszeckiego” oraz „Kronik Miasta Pyskowice”. Od 2006 roku współpracownik, a następnie pracownik (do 2016 roku) Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, gdzie pracował zarówno w działach merytorycznych, jak i projektowych (w latach 2012-2016 jeden z członków zespołu ds. udrożnienia, zagospodarowania i uruchomienia zabrzańskiej Sztolni Królowa Luiza). Za projekt i wykonanie wystaw „Niezwykła historia. Kopalnia Królowa Luiza w latach 1791-1998”, stanowiącej jeden z elementów trasy zwiedzania Sztolni, w roku 2015 otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego (muzealne wydarzenie roku 2014, kategoria: wystawy).

W następnych latach pracownik Muzeum Miejskiego w Zabrzu i Muzeum w Chorzowie. Od 2012 roku prowadził działalność gospodarczą, w ramach której opracowywał oraz publikował książki z zakresu historii regionalnej, dziejów Śląska i Ślązaków. W portfolio ma ponad 40 publikacji samodzielnych oraz współpracę (jako wydawca, redaktor techniczny lub projektant) przy dalszych ponad 40 publikacjach. Od roku 2017 w ramach prowadzonej działalności współpracował z czołowymi śląskimi firmami specjalizującymi się w projektowaniu i realizacji wystaw muzealnych, w tym Adventure Multimedialne Muzea. W latach 2017-2023 pracował w zespołach przygotowujących koncepcje, projekty i prowadzących oraz nadzorujących realizacje kilku ważnych wystaw - zarówno klasycznych wystaw muzealnych (dla Muzeum „Zamek” w Oświęcimiu oraz na Kopcu Kościuszki w Krakowie), jak i przestrzeni o charakterze centrum nauki (Kopalnia „Ignacy” w Rybniku, Carboneum – centrum wiedzy o węglu w Zabrzu, wystawa przyrodnicza w Podkarpackim Centrum Nauki „Łukasiewicz w Rzeszowie). W okresie od lipca do września 2023 przygotował również przestrzenie edukacyjne w MINICITY – edukacyjnej bawialni w Centrum Praskim Koneser w Warszawie oraz stałej wystawy historycznej prezentującej dzieje Pałacu w Baranowicach. Przy tej ostatniej realizacji, wykonywanej dla Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach, poznał nie tylko pracowników, ale też specyfikę pracy MOK w Żorach.