Jest już w Raciborzu, Rybniku i Wodzisławiu Śl. Teraz SOWA powstanie w Żorach
Jak przekonuje Urząd Miasta w Żorach, SOWA ma być idealnym miejscem dla miłośników nauki chcących przeprowadzać fascynujące eksperymenty, a także szansą dla Muzeum Ognia. - Dzięki temu nasze miasto zyska nowe miejsce do popularyzacji nauki, odkrywania świata, zasad fizyki, obserwacji oraz zadawania pytań - słyszymy od urzędników.
W żorskim Muzeum Ognia powstanie Małe Centrum Nauki w ramach programu pn. Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA). Będzie to miejsce wyposażone w nowoczesne i interaktywne eksponaty, w których młodzi ludzie będą mogli zdobywać wiedzę przez samodzielne odkrywanie i eksperymentowanie.
Żorska SOWA będzie się składać się z dwóch przestrzeni: wystawienniczej i warsztatowej. Na pierwszą z nich składać się będzie kilkanaście angażujących eksponatów zaprojektowanych i zbudowanych przez zespół Centrum Nauki Kopernik. Ukazywać będą one zjawiska związane z różnymi dziedzinami nauki, takie jak ruch, światło czy procesy biologiczne. Wśród nich m.in. kolorowe cienie (mechanizmy powstawania cienia i mieszania barw), rysowanie w lustrze (koordynacja oka i ręki) czy zadanie – usyp mapę (analiza ukształtowania terenu). W części warsztatowej z kolei, w swobodny sposób można będzie doświadczać wiedzy. W tych miejscach odbywać się będą różnorodne zajęcia edukacyjno-badawcze, dzięki którym zainteresowani mogą eksperymentować i poznawać naukę w ciekawy sposób.
Zwróćmy uwagę, że podobne miejsca już funkcjonują w naszym regionie. W grudniu 2021 r., jako drugi taki obiekt w Polsce otworzono SOWĘ w Raciborzu, którą ulokowano w tamtejszym muzeum. W zeszłym roku natomiast SOWĘ otworzono w Kopalni Ignacy w Rybniku oraz w Pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śl.
Inicjatywa „SOWA - Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności” finansowana jest w ramach dotacji Ministra Edukacji i Nauki, na podstawie umowy w sprawie uruchomienia przez Centrum Nauki Kopernik 50 lokalnych Stref Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności w latach 2021-2028.