Wtorek, 19 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei

RSS

Ustawa ws. in vitro. Woś i Matusiak głosowali inaczej niż Morawiecki. Jak głosowała reszta posłów z naszego okręgu?

30.11.2023 09:31 | 30 komentarzy | żet

Sejm uchwalił nowelizację ustawy, która zakłada refundację metody in vitro z budżetu państwa. Wyniki głosowania były zaskakujące, bowiem wokół projektu skupiła się szeroka koalicja posłów, również z PiS. Sprawdziliśmy, jak głosowali posłowie z naszego regionu.

Ustawa ws. in vitro. Woś i Matusiak głosowali inaczej niż Morawiecki. Jak głosowała reszta posłów z naszego okręgu?
Czterech posłów z naszego okręgu głosowało za finansowaniem in vitro z budżetu państwa. Trzech posłów było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Głosowanie bez dyscypliny partyjnej

Za nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych głosowało 268 posłów, wśród nich reprezentanci naszego okręgu: Krzysztof Gadowski (KO), Marek Krząkała (KO), Gabriela Lenartowicz (KO) oraz Łukasz Osmalak (Polska 2050). W tym miejscu dodajmy, że projekt poparła również grupa posłów PiS z premierem Mateuszem Morawieckim na czele.

Przeciw ustawie było 118 posłów, a wśród nich wybrani w naszym okręgu: Michał Woś (PiS/Suwerenna Polska), Grzegorz Matusiak (PiS) oraz Roman Fritz (Konfederacja). Przeciw głosował również pochodzący z Raciborza poseł Arkadiusz Mularczyk (PiS).

Wstrzymało się od głosu 50 posłów, m.in.: Jarosław Kaczyński, a także Paweł Jabłoński (PiS) i Bolesław Piecha z naszego regionu (PiS).

Szczegółowe wyniki głosowania:

Wyniki głosowania - Sejm [PDF]

Ustawa zakłada minimalne nakłady roczne na finansowanie programu w wysokości 500 mln zł. Program ma obejmować procedury medyczne tzw. wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe (in vitro).

Ustawa trafi teraz do Senatu.

Projekt nowelizacji miał charakter obywatelski. Przez długi czas znajdował się w tzw. "zamrażarce" sejmowej, gdzie skierowała go była marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Projekt został skierowany do prac sejmowych przez marszałka nowej kadencji Szymona Hołownię.

Dzień wcześniej Kaczyński i Tusk zagłosowali identycznie

W tym miejscu dodajmy, że 28 listopada posłowie głosowali w sprawie wniosku o odrzucenie w pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Upraszczając, rozchodziło się o to, czy obywatelską ustawę w sprawie finansowania in vitro wyrzucić do kosza od razu czy też skierować do dalszych prac (co finalnie mogło doprowadzić i w praktyce doprowadziło do uchwalenia ustawy przez Sejm).

W tym głosowaniu wzięło udział 441 posłów. 19 nie głosowało. Wniosek o odrzucenie ustawy poparło 94 posłów, wśród nich posłowie Michał Woś oraz Grzegorz Matusiak z naszego regionu.

Wstrzymało się 43 posłów, wśród nich poseł Paweł Jabłoński wybrany w naszym okręgu wyborczym.

Przeciwko wnioskowi o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu zagłosowało 304 posłów, a wśród nich Donald Tusk, Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński. Tak samo jak liderzy PO i PiS, zagłosował wtedy również poseł Bolesław Piecha z naszego regionu.

Ludzie:

Bolesław Piecha

Bolesław Piecha

Polityk Prawa i Sprawiedliwości, były europoseł i senator, aktualnie poseł.

Gabriela  Lenartowicz

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm RP

Grzegorz Matusiak

Grzegorz Matusiak

Poseł na Sejm RP

Krzysztof  Gadowski

Krzysztof Gadowski

Poseł na Sejm RP

Marek Krząkała

Marek Krząkała

Poseł na Sejm RP, polityk Platformy Obywatelskiej.

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Były Prezes Rady Ministrów

Michał Woś

Michał Woś

Poseł na Sejm RP

Paweł Jabłoński

Paweł Jabłoński

Poseł na Sejm RP

Roman Fritz

Roman Fritz

Poseł na Sejm RP

Łukasz Osmalak

Łukasz Osmalak

Poseł na Sejm RP