środa, 28 lutego 2024

imieniny: Romana, Makarego, Lutomira

RSS

28.11.2023 18:05 | 1 komentarz | FK

Anna Gembicka została powołana na funkcję ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Dziś podjęto pierwszą ważną decyzję, o którą zabiegało wiele środowisk rolniczych. 

Nowa minister rolnictwa. Ujawniono firmy importujące zboże z Ukrainy
Anna Gembicka został nowym ministrem rolnictwa i rozwoju wsi
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wczoraj w Pałacu Prezydenckim odbyło się zaprzysiężenie nowego rządu Mateusza Morawieckiego. Wszystko wskazuje na to, że będzie on wykonywał swoje obowiązki zaledwie dwa tygodnie. Partie opozycyjne do Zjednoczonej Prawicy już zapowiedziały, że nie poprą nowej Rady Ministrów i w tej sytuacji kolejny rząd będzie powołany przez Sejm (TUTAJ).

Funkcję ministra rolnictwa i rozwoju wsi otrzymała Anna Gembicka, która dotychczas pełniła funkcję wiceminister. Jak informuje ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi,  bezpośrednio po uroczystości w Pałacu Prezydenckim nastąpiło przekazanie urzędu przez dotychczasowego ministra Roberta Telusa nowej minister Annie Gembickiej. W sierpniu Gembicka gościła na spotkaniu w Nieboczowach, podczas którego głównym tematem były zioła. (TUTAJ).

Na stronie ministerstwa opublikowano dziś listę firm importujących zboże z Ukrainy. Wiele środowisk rolniczych i nie tylko wielookrotnie domagało się publikacji takiego wykazu. Problemy ze zbożem ukraińskim są związane między innymi z tzw. zbożem technicznym, które napływało do Polski. Niektórzy komentatorzy podkreślali, że problemy te przyczyniły się do dymisji Henryka Kowalczyka. Za rządów Roberta Telusa również nie doszło do publikacji wykazu firm. Dokument ma 62 strony i dostępny jest na stronie https://www.gov.pl/web/rolnictwo/lista-firm-importujacych-zboze-z-ukrainy

Sprawą ukraińskiego zboża i rzepaku zajmowała się również Najwyższa Izba Kontroli. Na stronie NIK-u opublikowano informację dotyczącą sytuacji, która miała miejsce w Polsce. NIK między innymi informuje o firmach i działaniach ministerstwa rolnictwa, które ocenia jako nieskuteczne. 

Więcej informacji na stronie NIK

https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/import-zboza-z-ukrainy.html

Kolejną informacją podaną przez ministerstwo jest spotkanie minister rolnictwa i rozwoju wsi  z protestującymi rolnikami na przejściu granicznym w Medyce, które ma się odbyć dziś wieczorem.