Wtorek, 5 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Sławomira, Zachariasza

RSS

Kolej na lotnisko. Przełomowy moment w rozwoju regionalnego transportu pasażerskiego

27.11.2023 15:26 | 1 komentarz | ska

W siedzibie Urzędu Marszałkowskiego odbyła się konferencja prasowa, poświęcona uruchomieniu nowego połączenia kolejowego, które zapowiada się jako kluczowa inwestycja w regionalnym transporcie pasażerskim. Projekt “Kolej na Lotnisko” nie tylko wprowadza nową trasę, lecz również liczne udogodnienia, umożliwiające bezproblemowe dotarcie do Portu Lotniczego w Pyrzowicach. Ta inicjatywa jest korzystna dla podróżnych docierających do KTW Airport w celach wakacyjnych, jak i biznesowych. Skorzystają na nim także mieszkańcy sąsiednich gmin. Pierwsze połączenie zaplanowano na 10 grudnia!

Kolej na lotnisko. Przełomowy moment w rozwoju regionalnego transportu pasażerskiego
- Nowy szlak, oznaczony jako S9, obejmie trasę z Tarnowskich Gór do Pyrzowic Lotniska, przechodząc przez Siewierz, Porębę, Zawiercie, Myszków, aż do Częstochowy - zapowiedział Patryk Świrski, prezes Kolei Śląskich.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kolej na lotnisko. Przełomowy moment w rozwoju regionalnego transportu pasażerskiego

Umowa Województwa Śląskiego z Kolejami Śląskimi o świadczenie usług kolejowych przewozów pasażerskich została zawarta na okres od 10 grudnia 2023 roku do 14 grudnia 2030 roku.

Spółka Koleje Śląskie zwyciężyła w przetargu na obsługę trasy Częstochowa – Tarnowskie Góry, przechodzącej przez Zawiercie i lotnisko w Pyrzowicach. Z Zawiercia do lotniska podróżować będziemy zaledwie 23 minuty.

Marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski, określił ten projekt jako historyczny krok, wyrażając przekonanie, że połączenie to będzie się rozwijać dynamicznie, z uwzględnieniem rosnącego zainteresowania transportem regionalnym. Uruchomienie połączenia kolejowego do lotniska Katowice w Pyrzowicach to rozwiązanie, które ułatwi mieszkańcom dotarcie do portu lotniczego w komfortowych warunkach i zwiększy potencjał samego lotniska. To większa dostępność i lepsza komunikacja, ale także szansa na rozwój gospodarczy, w kontekście usprawnienia transportu towarowego.

Pierwszy etap transportu kolejowego do Katowice Airport obejmuje trasę z Tarnowskich Gór do Pyrzowic, natomiast kolejnym krokiem będzie doprowadzenie linii z Katowic, największego ośrodka miejskiego w regionie. Aktualny układ stacja kolejowa – terminale nie jest ostatecznym rozwiązaniem, ponieważ planuje się budowę terminala pasażerskiego naprzeciwko stacji kolejowej. Dodatkowo, między stacją a nowym terminalem powstanie centrum przesiadkowe z miejscami dla autobusów, autokarów i busów. Stacja kolejowa, centrum przesiadkowe i terminal zostaną połączone tunelem.

Pociągi będą posiadały co najmniej 150 miejsc siedzących i osiągały prędkość maksymalną 140 km/h. Wszystkie perony na stacjach zostaną dostosowane do obsługi osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Artur Tomasik, reprezentujący lotnisko, podkreśla istotę inwestycji dla rozwoju regionu.

- Planowane zwiększenie liczby pasażerów do 7,5 mln w 2028 roku przewiduje także wzrost zatrudnienia w Pyrzowicach do 8 tysięcy osób. Budowa kolejnego terminala, połączonego ze stacją kolejową, plan budowy centrum przesiadkowego i tunelu, z którego będą mogli korzystać podróżni, będzie znakomitym rozwiązaniem – mówi prezes lotniska.

Patryk Świrski, prezes Kolei Śląskich, zaznacza, że w październiku Kolejom Śląskim udało się przewieźć 2 mln pasażerów, a do końca roku planuje się przewiezienie 20 mln pasażerów, co świadczy o rosnącej popularności kolei w regionie. - Nowy szlak, oznaczony jako S9, obejmie trasę z Tarnowskich Gór do Pyrzowic Lotniska, przechodząc przez Siewierz, Porębę, Zawiercie, Myszków, aż do Częstochowy. Planuje się uruchomienie 10 par przewozów na tym szlaku. Dodatkowo, drugi szlak S9 poprowadzi z Częstochowy do Tarnowskich Gór, obejmując Myszków, Zawiercie, Porębę, Siewierz, Pyrzowice Lotnisko. Również na tym szlaku planuje się obsłużyć 10 par przewozów. Terminy przejazdu testowego zostały ustalone na dni 4-8 grudnia - zapowiedział prezes Kolei Śląskich. 

Na razie nie będzie możliwości uruchomienia bezpośredniego połączenia do lotniska z Katowic z powodu planowanych prac na Węźle Katowickim, który ma być całkowicie przebudowany. Trwa obecnie inwestycja na linii łączącej Katowice z Tarnowskimi Górami, aż do jej zakończenia dojazd z Katowic będzie niemożliwy. Bezpośredni dojazd z Katowic planowany jest w listopadzie lub grudniu przyszłego roku.

Już teraz dostępny jest rozkład jazdy na pierwszy cykl połączenia, który będzie obowiązywał od 10 grudnia bieżącego roku do 9 marca 2024 roku. Pierwszy pociąg z Zawiercia do Lotniska Pyrzowice ma wyruszyć o 00:52, a na miejscu być o 01:12. Kolejne połączenia są zaplanowane na godziny 03:38-03:59, 05:41-06:04, 08:08-08:30, 11:05:11:26, 13:58:14:19, 15:52:16:14, 18:07:18:29, 19:35:19:57, 21:56:22:18.

Powrotny z Lotniska Pyrzowice do Zawiercia kolejno: 02:28-02:50, 05:44:06:06, 07:58-08:23, 09:31-09:54, 12:19-12:41, 15:42:16:06, 17:43-18:05, 19:24-19:50, 19:58-22:07 (2 przesiadki), 21:47:22:10.

Warto przypomnieć, że Koleje Śląskie oprócz połączenia na katowickie lotnisko, obsługują potoki podróżnych w całym województwie. Dzisiejsza konferencja była także poświęcona rozstrzygnięciu postępowania na zakup nowych pojazdów dla przewoźnika. Aby podróż odbywała się w komfortowych warunkach KŚ planują zakup 22 nowoczesnych składów kolejowych o wartości 1,57 mld zł, z opcją zakupu dodatkowych 8 składów.

Nowy tabor spełni najnowsze standardy rynku kolejowego, oferując wygodę podróżowania. Wyposażony w nowoczesne systemy informacyjne, zapewni bezpieczeństwo i komfort podróżnym, jednocześnie będąc przyjaznym dla środowiska poprzez zastosowanie ekologicznych rozwiązań. Nowe rozwiązania wspierające pracę maszynisty mają przyczynić się do optymalizacji kosztów eksploatacji.

Wprowadzenie nowej trasy kolei na lotnisko to z pewnością kamień milowy w rozwoju regionalnego transportu pasażerskiego, który ułatwi przemieszczanie się podróżnym. Oczekuje się, że inwestycja przyczyni się do znacznego wzrostu popularności transportu kolejowego, stając się kluczowym elementem infrastruktury regionu.

źródło: Dwa Kwadranse

Materiał partnera

Ludzie:

Jakub Chełstowski

Jakub Chełstowski

Były marszałek Województwa Śląskiego