Wtorek, 27 lutego 2024

imieniny: Gabriela, Anastazji, Honoryny

RSS

Diecezja Gliwicka potwierdza. W pożarze spłonął były wikary parafii w Rudach

23.11.2023 16:05 | 0 komentarzy | mad

Badania medycyny sądowej potwierdziły tożsamość zwęglonych szczątków. Diecezja Gliwicka poinformowała, że należą do ks. Andrzeja Wandzela, który przed laty posługiwał w parafii Wniebowzięcia NMP w Rudach (gm. Kuźnia Raciborska).

Diecezja Gliwicka potwierdza. W pożarze spłonął były wikary parafii w Rudach
Duchowny w Rudach posługiwał w latach 1993-1997
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przed miesiącem informowaliśmy o pożarze, do którego doszło na probostwie parafii św. Mikołaja w Kozłowie w powiecie gliwickim. Ogień pochłonął znaczną część budynku, w którym znajdowała się jedna osoba. Podejrzewano, że był to administrator parafii, ks. Andrzej Wandzel, który przed laty posługiwał w Rudach. Tożsamość zwęglonych szczątków miały potwierdzić badana w laboratorium medycyny sądowej. Więcej: Śmierć na probostwie. Prawdopodobnie zginął ksiądz związany z Rudami.

Wyniki są już znane, o czym informuje Diecezja Gliwicka. - Potwierdzona została tożsamość odkrytych na miejscu zdarzenia ludzkich szczątków, które należą do śp. ks. Andrzeja Wandzla - wyjaśnia ks. Sebastian Wiśniewski, Kanclerz Kurii.

Uroczystości pogrzebowe duchownego zaplanowano na 2 grudnia. O godzinie 10 w kościele pw. św. Mikołaja w Kozłowie ma rozpocząć się msza. Ksiądz spocznie na cmentarzu parafialnym.

Gliwicka kuria publikuje również notkę biograficzną o duchownym. Ks. Andrzej Wandzel urodził się 18 listopada 1968 r. w Katowicach, w rodzinie Antoniego i Ludwiki z d. Żak. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Gliwicach i zdaniu egzaminu maturalnego w 1987 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Śląska Opolskiego w Nysie. Po odbyciu studiów i formacji w seminarium, 19 czerwca 1993 r. przyjął święcenia prezbiteratu w katedrze gliwickiej z rąk Biskupa Gliwickiego Jana Wieczorka.

Po święceniach został skierowany jako wikariusz do parafii Wniebowzięcia NMP w Rudach. Następnie posługiwał jako wikariusz w parafiach: Wniebowzięcia NMP w Lubecku (1997-2000); Bożego Ciała w Bytomiu-Miechowiach (2000-2002); św. Wawrzyńca w Zabrzu-Mikulczycach (2002-2006); Krzyża Świętego w Bytomiu-Miechowicach (2006-2008); Nawrócenia św. Pawła w Pyskowicach (jako rezydent, 2008-2009); Wniebowzięcia NMP w Miasteczku Śląskim (2009-2013); św. Mikołaja w Tarnowskich Górach-Reptach Śląskich (2013-2023), gdzie sprawował także opiekę duszpasterską nad pensjonariuszami domu dla seniorów.

1 września 2023 r. został mianowany administratorem parafii św. Mikołaja w Kozłowie, gdzie z zaangażowaniem podjął nowe obowiązki. Zginął tragicznie w pożarze plebanii w Kozłowie 21 października.