środa, 28 lutego 2024

imieniny: Romana, Makarego, Lutomira

RSS

19.11.2023 19:00 | 0 komentarzy | FK

W niedzielę, 19 listopada parafia pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa świętowała jubileusz poświęcenia kościoła. 

Jubileusz 75-lecia poświęcenia kościoła w Rogowie [ZDJĘCIA]
Ks. dr Bernard Rak i ks.bp Marek Szkudło w procesji rozpoczynającej liturgię.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym sprawowaną w intencji parafian i budowniczych kościoła. Przewodniczył jej biskup Marek Szkudło, którego na samym początku powitali przedstawiciele parafii.

- Ekscelencjo, z wielką radością witamy Księdza Biskupa w dniu świętowania jubileuszu naszej parafialnej świątyni. 75 lat temu przyjechał tutaj biskup Stanisław Adamski.

To dzięki poświęceniu i zaangażowaniu pokolenia naszych dziadków w niezwykle trudnych powojennych warunkach, a jednak w niewiarygodnie krótkim czasie na gruzach poprzedniej świątyni udało się zbudować ten piękny kościół, w którym teraz się spotykamy.

Kolejne pokolenia parafian z Rogowa, Bluszczowa i Odry dzisiaj razem z Tobą, Księże Biskupie Marku, chcą dziękować Bogu za to poświęcone miejsce i właśnie tutaj wypraszać potrzebne łaski dla swoich rodzin dla naszej parafii i dla całego Kościoła. W tym uroczystym jubileuszowym czasie prosimy o przewodniczenie naszej dziękczynnej modlitwie - mówiła Karolina Smyczek.

Biskupa powitali parafianie. Fot. Fryderyk Kamczyk

Biskupa powitali parafianie. Fot. Fryderyk Kamczyk

Biskup Szkudło: Cieszę, się, że razem z Wami mogę świętować

Homilię wygłosił biskup Szkudło - Cieszę się, że razem z Wami mogę świętować ten jubileusz - stwierdził na samym początku. Biskup odniósł się do trudu, jaki musiał być wykonany, aby po wojnie powstał kościół w Rogowie, podkreślił determinację pokoleń, które żyły w tym okresie. Jak stwierdził u podstaw tego kościoła nie leży fundament żelbetonowy ale wiara, nadzieja i miłość.  Biskup Marek Szkudło mówił również o znakach jakie występują w liturgii, niezrozumienie tych znaków powoduje niezrozumienie udziału w liturgii. Opowiedział również historię ze swojej pracy kiedy pełnił funkcję proboszcza związaną z przyjściem do budynku kościoła całej rodziny, która od niedawna mieszkała w parafii, aby poznać cały kościół. Było to związane właśnie z poznaniem tego co dokonuje się podczas eucharystii.

- Dziękując za kościół z kamienia, dziękujemy, że w tym miejscu rodzi się Kościół ludzkich serc. Niech tak będzie teraz i zawsze. Amen - zakończył homilię biskup Szkudło.

Akatyst Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny

Po mszy odbył się koncert "Akatyst Zwiastowania NMP" w wykonaniu Chóru Oktoich,  prawosławnej cywilno-wojskowej parafii świętego Cyryla i Metodego we Wrocławiu pod dyrekcją księdza Grzegorza Cebulskiego. Przed występem głos zabrał ks. dr Wiesław Hudek, wyjaśnił że nie należy traktować tego wydarzenia jako zwykłego koncertu ale jako coś znacznie więcej. Ks. Hudek wyjaśnił też czym jest Akatyst Zwiastowania NMP. 

Koncert

Koncert

Historia parafii rogowskiej

- Pierwszy kościół w Rogowie istniał już w drugiej połowie XIV wieku. Nie znamy jednak dokładnej daty jego budowy. Prawdopodobnie przetrwał aż do pierwszej połowy XVII wieku, kiedy to z polecenia protestanckiego dziedzica, Jerzego Fregsteina kościół zburzono.  Wzbudziło to sprzeciw ludu, który wymusił na dziedzicu budowę nowej świątyni. Jej budowa zakończyła się w 1651 roku. Nowy kościół, pw. Św. Marcina był drewniany, wyposażony w trzy ołtarze, chrzcielnicę z rzeźbą przedstawiająca chrzest Jezusa, ławy pochodzące ze starego kościoła. Ponadto urządzono w nim 2 chóry, z których jeden przeznaczony był wyłącznie dla rodziny dziedzica. Dzwonnica była wyposażona w cztery dzwony, zaś na wieży umieszczono zegar, co było rzadkością w tamtych czasach. Organy sprowadzono do kościoła z początkiem XVIII wieku. W latach 1776 – 1781 proboszczem parafii był ks. Józef Piskorz , za kadencji którego wyremontowano dach, posadzkę jeden z ołtarzy oraz zakupiono monstrancję. Na następne inwestycje, czyli budowę zakrystii oraz zakup nowych organów parafianie Rogowscy musieli czekać do połowy XIX wieku. W 1844 roku poświęcono nowy cmentarz. W tym też roku odbyła się wizytacja w parafii, podczas której zwrócono uwagę na konieczność budowy nowego kościoła. Uniemożliwiła ją jednak trudna sytuacja finansowa parafian. Pół wieku później na zebraniu rady Parafialnej podjęto decyzję o budowie nowego, gotyckiego kościoła. Dnia 7 kwietnia 1896u położono kamień węgielny, a koordynatorem prac został ks. Franciszek Kałuża . W pożarze z 1897 roku spłonął stary kościółek, z którego uratowały się tylko uprzednio zdjęte dzwony. Pożar uszkodził również budynek nowego kościoła jednakże już 27 grudnia 1897 zakończono wykonywane przy nim prace budowlane. Po roku wyposażono go w organy oraz uzupełniono sprzęty liturgiczne. Konsekracji kościoła, która odbyła się 10 czerwca 1904 dokonał ks. bp Marx z Wrocławia - informuje parafia na swojej stronie internetowej.

Kościół rogowski w latach 1897 - 1945. Obraz, który znajduje się w przedsionku kościoła.

Kościół rogowski w latach 1897 - 1945. Obraz, który znajduje się w przedsionku kościoła.
 

Kościół zniszczony podczas wojny

- W czasie drugiej Wojny Światowej przez Rogów przebiegała linia frontu. Walki doprowadziły do ruiny sporą część wsi. Prawie całkowitemu zniszczeniu uległ kościół. Odbudowę, według nowego projektu Adolfa Hanaka z Olzy, rozpoczęto już w 1945 roku, pod przewodnictwem ks. Alojzego Latuska . Nowy Kościół, pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa został poświęcony 21 listopada 1948 przez ks. bpa Stanisława Adamskiego. Do 1953 roku uzupełniono wszystkie sprzęty liturgiczne, w tym też roku zainstalowano organy. Wraz z kościołem odbudowano również plebanię - informuje strona www.parafia.rogow.pl

Fotografia zniszczonej pod koniec wojny świątyni znajdująca się w przedsionku kościoła

Fotografia zniszczonej pod koniec wojny świątyni znajdująca się w przedsionku kościoła

Parafia pełna dobrego duszpasterstwa

Rogowska parafia posiada bardzo bogatą historię. Obecnie proboszczem jest ks. dr Bernard Rak, którego w działaniach duszpasterskich wspiera ks. Łukasz Kocima. W parafii posługują też siostry służebniczki NMP. W parafii nie brakuje ciekawych inicjatyw duszpasterskich, o których wielokrotnie pisaliśmy. Organizowane są między innymi takie akcje jak: różaniec na kole, modlitwy przy kaplicach i krzyżach, koncerty, parafiada, uroczystości Fatimskie i wiele innych.

- Do Rogowa Siostry Służebniczki przybyły na prośbę ks. dziekana Alojzego Latuska w 1951 r. Pierwszą posługą pełnioną przez siostry w Rogowie była troska o kościół parafialny. Od roku 1958 siostry przejęły obowiązki zakrystianki w pełnym wymiarze. Zgodnie z charyzmatem założyciela bł. Edmunda Bojanowskiego siostry swoją opieką otoczyły dzieci i młodzież poprzez katechizację i organizowanie wśród dziewcząt grupy „Pomocnic Maryi”. Prowadziły też tzw. „Wieczornice”, dla dziewcząt i młodych kobiet podczas których czytały im książki, uczyły je też czytać i pisać, a także szyć, gotować i robić na drutach. Z czasem wieczornice zmieniły się w kursy gospodarstwa domowego. Siostry wśród swoich obowiązków nie zapomniały też o ludziach chorych, których odwiedzały z posługą pielęgniarską w domach. Obecnie swoją posługą obejmują: katechizację dzieci w szkole podstawowej, prowadzenie grupy Dzieci Maryi, prowadzenie Kółka Misyjnego, prowadzenie grupy przyjaciół misji, troskę o kościół parafialny i pracę w kancelarii, prowadzenie stowarzyszenia: Rodzina Błogosławionego Edmunda - czytamy na stronie parafii Rogów.