Od dziś możesz zastrzec numer PESEL. Jak to zrobić?
Chcesz zastrzec swój numer PESEL, aby nikt nie wykorzystał go bez twojej wiedzy? A może chcesz cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL, aby na przykład wziąć kredyt? Sprawdź, jak możesz to zrobić przez Internet lub w urzędzie.
Od dziś możesz zastrzec numer PESEL. Jak to zrobić?
Od 17 listopada dostępna stała się możliwość zastrzeżenia numeru PESEL. Ma to być zabezpieczenie, które pozwoli uchronić nas przed ewentualnymi skutkami kradzieży tożsamości. Należy pamiętać, aby nie udostępniać numeru PESEL osobom postronnym. Jeśli jednak podejrzewamy, że nasz numer PESEL może zostać wykorzystany np. do wzięcia pożyczki, może pomóc nowa usługa.
Aby skorzystać z usługi, potrzebujesz profilu zaufanego, podpisu kwalifikowanego, e-dowodu lub danych do logowania do bankowości elektronicznej. PESEL można zastrzec także w aplikacji mObywatel.
Co musisz zrobić?
- Kliknij przycisk Zastrzeż PESEL lub cofnij zastrzeżenie i zaloguj się. System przeniesie cię do mObywatel.gov.pl.
- Wybierz sekcję Twoje dane, a następnie Rejestr zastrzeżeń PESEL.
- Wybierz Zastrzeż PESEL lub Cofnij zastrzeżenie.
Jeśli chcesz cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL, możesz to zrobić: bezterminowo lub określić datę i godzinę, kiedy system automatycznie zastrzeże ponownie twój numer PESEL.
PESEL można zastrzec także podczas wizyty w urzędzie gminy, na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Przed wizytą w urzędzie można pobrać i wypełnić wniosek o zastrzeżenie numeru PESEL. Wniosek do pobrania tutaj >>>