Poniedziałek, 9 września 2024

imieniny: Sergiusza, Piotra, Ścibora

RSS

1,8 miliona turystów spędziło wakacje nad Bałtykiem. Które miejscowości cieszyły się największym zainteresowaniem?

17.11.2023 10:40 | 0 komentarzy | sqx

Liczba turystów zmniejszyła się w porównaniu do wyniku z poprzedniego roku o 0,6%, spadła też liczba noclegów o 4,5%. Dane przeanalizował Główny Urząd Statystyczny, dotyczą dwóch wakacyjnych miesięcy - lipca i sierpnia.

1,8 miliona turystów spędziło wakacje nad Bałtykiem. Które miejscowości cieszyły się największym zainteresowaniem?
W odniesieniu do analogicznego okresu 2022 r. liczba turystów krajowych była niższa o 3,6%, natomiast liczba turystów zagranicznych była wyższa o 16,1%.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

1,8 miliona turystów skorzystało z 8 milionów noclegów

To niższy wynik w porównaniu do tego z 2022 roku, podaje GUS. Statystycy poddali analizie dane z lipca i sierpnia dotyczące obiektów posiadających do najmniej 10 miejsc noclegowych.

Zgodnie z metodologią Eurostatu, do obszarów nadmorskich zalicza się łącznie 55 gmin z pomorskiego, zachodniopomorskiego i warmińsko-mazurskiego. - Obszar ten stanowi 2,5% powierzchni Polski, zamieszkuje go 4,2% ludności kraju, co przekłada się na 1,6 miliona osób - wyliczają badacze na wstępie raportu.

Na tym terenie naliczono 2286 obiektów turystycznych, co daje prawie 1/4 wszystkich obiektów w Polsce. Najwięcej z nich stanowią pokoje gościnne i kwatery prywatne, to blisko 37%. 19,2% to ośrodki wczasowe. Z kolei najmniejszą grupę stanowią kempingi i pola biwakowe - 2,9%.

źr. GUS

źr. GUS

- W końcu lipca 2023 r. turystyczne obiekty noclegowe położone w gminach nadmorskich dysponowały 217,7 tys. miejsc, co stanowiło 27,5% wszystkich miejsc w obiektach noclegowych w Polsce i było to o 1,7 tys. więcej niż przed rokiem (tj. o 0,8%) - prezentuje GUS. Największą liczbę miejsc noclegowych oferowały ośrodki wczasowe - ącznie 70 tysięcy.

Więcej niż rok wcześniej turystów z zagranicy

W lipcu i sierpniu w nadmorskich obiektach przebywało kolejno 909,3 i 859,3 tysiące turystów, co stanowi 21,3% wszystkich turystów nocujących w tym okresie w obiektach turystycznych na terenie całego kraju.

Dodajmy jeszcze, że 1,5 mln to turyści krajowi, natomiast 0,3 mln - turyści zagraniczni.

- W odniesieniu do analogicznego okresu 2022 r. liczba turystów krajowych była niższa o 3,6%, natomiast liczba turystów zagranicznych była wyższa o 16,1% - porównuje urząd.

Z danych wynika również, iż najliczniejszą grupę stanowili goście z Niemiec, na kolejnych miejscach uplasowali się odwiedzający z Czech, Szwecji i Norwegii.

Turyści w kraju wypoczywali w przeważającej części krótkoterminowo, chociaż średnia znad Bałtyku i tak jest nieco wyższa od średniej dla całego kraju. średni pobyt turystyczny w Polsce wyniósł w badanym okresie 3 noclegi, w obszarach nadmorskich - 4,6 noclegu.

Pierwsza "10-tka" przyciągnęła większość turystów

W raporcie GUS wyszczegółowiono również, które miasta cieszyły się największą popularnością wśród turystów. I tak na pierwszym miejscu znajduje się Kołobrzeg (miasto), a za nim Gdańsk i Rewal. Miejsca poza podium zajęły Mielno, Władysławowo, Świnoujście, Ustronie Morskie, Kołobrzeg (wieś), a pierwszą dziesiątkę zamyka Łeba. Te 10 miast przyjęło 60% całego nadmorskiego ruchu turystycznego.

Żródło danych GUS