Wtorek, 7 maja 2024

imieniny: Gustawy, Ludmiły, Sawy

RSS

ROW 577. Cztery kopalnie, jedna historia

16.11.2023 09:28 | 6 komentarzy | kama

Pierwsza wystawa fotograficzna poświęcona kopalniom dawnego Rybnickiego Okręgu Węglowego, dziś czteroruchowej KWK ROW, wchodzącej w skład Polskiej Grupy Górniczej.

ROW 577. Cztery kopalnie, jedna historia
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zabytkowa Kopalni Ignacy we współpracy z Markiem Locherem, śląskim fotografikiem i dokumentalistą,przy gotowała wyjątkowy projekt poświęcony kopalniom z Chwałowic, Jankowic, Rydułtów i Radlina. Prezentuje on subiektywne spojrzenie artysty na górnicze i ciągle żywe dziedzictwo Rybnickiego Okręgu Węglowego. To podróż po industrialnej archeologii, współczesnej kompozycji, przeplecionej z opowieścią o ludziach – górnikach z rybnickich kopalń. Na zdjęciach pojawią cztery fedrujące do dziś ruchy KWK ROW, których suma wieku wynosi 577 lat.

Otwarcie wystawy odbędzie się w piątek, 24 listopada w nadszybiu Szybu Kościuszko. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 18.00 rozmową z autorem projektu. Poprowadzi ją Joanna Stebel, twórczyni cyfrowa zajmująca się dziedzictwem przemysłowym Górnego Śląska.

Wydarzenie domknie koncert Dead Factory. To autorski projekt muzyczny Macieja Mutwila inspirowany industrialnymi obrazami i dźwiękami przemysłowego Śląska i okolic.

Marek Locher o projekcie ROW 577

Rybnicki Okręg Przemysłowy istnieje gdzieś daleko w południowej części Śląska, podążam do niego mijając wypłaszecznie Knurowa, jeszcze dalej, gdy teren zaczyna się robić pagórkowaty... Bo tam też istnieje górnictwo, w tym bardziej malowniczym krajobrazie miejsko-wiejsko-górzystym, usianym punktowo wysokimi hałdami. To cechy charakterystyczne tamtego krajobrazu. Dlaczego tamtego? Otóż wyrażam te słowa z perspektywy kogoś wychowanego w centrum aglomeracji, w okręgu katowickim – tu, kaj mom swoje Gruby i fest mi się one zawsze podobały! Bo tak naprawdę kopalnie ROW-u „zobaczyłem bardziej” stosunkowo niedawno, gdy fotografowałem maszyny wyciągowe na terenach wszystkich śląskich kopalń. Wówczas, tak jak obecnie – istniały już tylko cztery fedrujące zakłady: Rydułtowy, Marcel, Chwałowice, Jankowice. Od tamtych zdjęć minęła dekada, gdy sprzyjające okoliczności pozwoliły mi na powrót i zupełnie nowe poznanie rybnickiego górnictwa.

Cechą wspólną jest wiek tych kopalń, najmłodsza ma 100 lat, najstarsza istnieje od 217 lat. Na tym fakcie się skupiłem: odnaleźć, pokazać cechy, elementy, budynki świadczące o tak dawnym pochodzeniu. To taka industrialna archeologia, którą uwielbiam uprawiać. Jednak cokolwiek bym nie odnalazł, to przecież występuje we współczesnym otoczeniu, to też naturalnym jest pokazanie stanu obecnego i co najważniejsze – pracującą tu i teraz załogę każdej z kopalń! Zapraszam państwa w podróż po industrialnej archeologii, współczesnej kompozycji, przeplecionej z opowieścią o ludziach – górnikach z rybnickich kopalń.

Dziś poznałem ROW bardziej, nawet wymiernie w liczbie 577, bo taka jest suma wieku wszystkich czterech funkcjonujących kopalń.

Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku

Zabytkowa Kopalnia Ignacy, instytucja kultury samorządu Miasta Rybnika, zlokalizowana na terenie jednej z najstarszych kopalni węgla kamiennego na Górnym Śląsku. Dziś, po rewitalizacji, w zabytkowych wnętrzach i otoczeniu dawnej Hoymgruby realizowane są działania kulturalne, edukacyjne, a także rekreacyjne. Instytucja należy do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego – ERIH oraz Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Dead Factory

Aktywnie działający od 2001 roku projekt Macieja Mutwila. Muzycznie i wizualnie oscyluje on wrejonach przemysłu i rejonu Śląska, z którego pochodzi, a który niewątpliwie stanowi dla  niego największą inspirację. Obrazy i dźwięki z jego naturalnego otoczenia przeniesione zostały na kolejne wydawnictwa. Muzykę można opisać jako dronowe pejzaże w akompaniamencie mechanicznych rytmów, które przenoszą słuchacza w serce pracujących fabryk.

Wydarzenie objął patronatem Prezes Zarządu Polskiej Grupy Górniczej oraz Prezydent Miasta Rybnika.

Harmonogram wydarzenia

18.00 - rozmowa z autorem wystawy, Markiem Locherem, prowadzi Joanna Stebel

18.45 - otwarcie wystawy

19.30 - koncert Dead Factory

20.00 - zakończenie wydarzenia

Wstęp wolny

źródło: Zabytkowa Kopalnia Ignacy