Bezpłatna komunikacja w Jastrzębiu-Zdroju już od stycznia. Na jakich zasadach?
Komunikacja za 0 zł realizowana będzie od 1 stycznia 2024 roku na podstawie Karty Jastrzębianina. Aby podróżować za darmo należy spełnić kilka warunków.
Kto może skorzystać z oferty:
- mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju rozliczający podatek dochodowy od osób fizycznych w Jastrzębiu-Zdroju.
- osoby nieposiadające zaległości podatkowych względem miasta (podatek od nieruchomości, opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi, podatek rolny, podatek leśny, dzierżawa gruntu itp.)
- osoby nieposiadające zaległości wobec MZK.
- dzieci osób uprawnionych do bezpłatnej komunikacji do ukończenia 18 roku życia, a jeżeli uczą się nadal, do ukończenia przez nie nauki, nie dłużej niż do ukończenia 26 roku życia.
- dzieci i młodzież przebywające w pieczy zastępczej instytucjonalnej bądź rodzinnej prowadzonej przez miasto, nie dłużej niż do ukończenia 25 roku życia.
Wnioski można składać od 20 listopada w formie elektronicznej i bezpośrednio w formie papierowej.
Stacjonarnie:
- Dworzec Autobusowy przy ul. Sybiraków (poniedziałek-piątek od 8.00 do 18.00)
Ponadto w 5 punktach terenowych od godz. 9.00 do 17.00.
- Moszczenica (remiza OSP), ul. Komuny Paryskiej 16 - 23 i 30 listopada
- Borynia (Dom Sołecki), ul. Gajowa 11A - 24 listopada i 1 grudnia
- Bzie (remiza OSP), ul. Rostków 7 - 22 i 29 listopada
- Ruptawa-Cisówka (Dom Sołecki), ul. Cieszyńska 101 - 21 i 28 listopada
- Szeroka (świetlica), os. 1000-lecia 15 - 20 i 27 listopada
Elektronicznie
Za pośrednictwem strony: e-biletmzkjastrzebie.com
Karty Jastrzębianina wydawane będą w formie tradycyjnej (dyskietka) - do odbioru w Biurze Obsługi Klienta przy ul. Sybiraków (Dworzec Autobusowy) oraz w formie elektronicznej wysyłanej na wskazany adres email.
Czas oczekiwania na wydanie Karty to 30 dni od daty złożenia wniosku.
Karty Jastrzębianina obowiązujące obecnie i wydawane uczniom oraz studentom są ważne do września 2024 roku.
Dokumenty niezbędne do złożenia wniosku:
- dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość,
- pierwsza strona PIT wraz z UPO za ostatni rok podatkowy (ewentualnie pierwsza strona z pieczątką Urzędu Skarbowego) lub decyzja Prezydenta Miasta Jastrzębie-Zdrój ustalająca wysokość podatku rolnego,
- zaświadczenie (nie starsze niż 3 miesiące) dla osób, które nie rozliczają się w Urzędzie Skarbowym, a korzystają ze świadczeń udzielanych przez MOPS,
- W przypadku dzieci i młodzieży
- ważna legitymacja szkolna lub studencka dla dzieci powyżej 18 roku życia uczących się i pozostających na utrzymaniu opiekunów prawnych,
- decyzja sądu o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej - przy wniosku dla dzieci przebywających w placówce opiekuńczo-wychowawczej,
- dokument poświadczający sprawowanie władzy rodzicielskiej - gdy dziecko nosi inne nazwisko niż wnioskodawca.
Komentarze
10 komentarzy
Czy ludzie w Jastrzębiu są aż tak biedni, że nie stać ich na bilety? Miasto też musi być strasznie biedne bo sami popatrzcie. Pociągów nie ma, autobusy raz na godzinę do Żor, Wodzisławia i Rybnika to bardzo słabo jak na miasto które nie ma kolei. Dlaczego z Jastrzębia komunikacja jest tak słabiutka? Przykładowo Piekary Śląskie też nie mają kolei ale co pół godziny mają autobus do Tarnowskich Gór czy Katowic, a do Bytomia co 15 minut... Tabor jastrzębskich autobusów to już też dieslowy przeżytek sprzed 10 lat... Dworzec autobusowy przejęty przez bezdomnych. Zajezdnia autobusowa się sypie.
Czyli jak będziemy jechać do Rybnika Wodzisławia lub Zor to będziemy musieli zapłacić. No i trochę Lipa że ja mogę za darmo jechać w Żorach busem w Wodzisławiu za grosze ( chyba za złotówkę) a Zorzanie albo Wodzisąwianie muszą już płacić za przejazd
Kolejna nieprzemyślana decyzja prezydentki. Z tego miasta ludzie wyjeżdżają ci co są to emeryci i ludzie pracujący w Czechach i tam się rozliczający. W tym mieście placa za nieruchomości śmieci i zostawiają pieniądze w sklepach. Kobieto rządząca otwórz oczy szeroko poza seniorów i pomyśl trochę. Zgłosiłaś kandydaturę na kolejną kadencję i klamiesz ,że rozdajesz za darmo licząc na elektorat. Dzielisz mieszkańców I każda decyzja jest nieprzemyślana i na pokaz .
Zadam kolejne pytanie : Czy kobieta lub mężczyzna mieszkający w Jastrzębiu Zdroju nie posiadający dzieci , i nie rozliczający się z PIT w tutejszym US , ale mieszkający , płacący i nie zalegający z podatkami od nieruchomości w tym mieście będzie mógł , mogła skorzystać z darmowej komunikacji ?
Dokonujący zakupów w sklepach zlokalizowanych w tym mieście , a co za tym idzie sklepy płacą podatki w tym mieście między innymi z naszych pieniędzy za zakupy będzie mógł , mogła korzystać z darmowej komunikacji .
Proszę redakcję o zgłębienie tematu , gdyż z mojego doświadczenia wynika , że na pytanie zadane poprzez e-mail, Urząd Miasta zwyczajowo nie odpowiada .
To oczywiste - ale mimo to że było się odnotowanym że miało się mandat już dyskwalifikuje
Lilianna - to chyba wystarczy przecież ten mandat zapłacić nie ?
Ludzie otwórzcie oczy że połowa Jastrzębia w tym dzieci jeździć nie będą mogli - wystarczy że chociaż 1 raz miało się mandat !
No tak PeŁo i ich czerwone paranoje...
PANI HETMAN A CO Z KOLEJĄ DA RADĘ CZY JAK ZAWSZE "nima piniędzów"
bzdura! 98% będzie jezdzić za darmo, a dla tych 2% co raz na jakiś czas przyjadą do Jastrzębia, np na zakupy będzie trzeba utrzymywac kontrolerów, pracowników, drukować bilety i serwisować kasowniki!
Miało być fajnie a wyszło jak zwykle! ZERO kalkulacji ekonomicznej !
Mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju rozliczający podatek dochodowy od osób fizycznych w Jastrzębiu-Zdroju.
A co jeżeli ktoś nie pracuje , ale mieszka w tej osadzie , będzie uprawniony czy znowu będziemy mieli do czynienia z dyskryminacją i łamaniem konstytucyjnych praw .
Art. 32. Konstytucji .Zasada równości obywatela wobec prawa
1. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.
2. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.