Czym jest odwrócona hipoteka i kto może z niej skorzystać?
W krajach Europy Zachodniej, gdzie przywiązanie do własności jest mniejsze niż w Polsce, odwrócona hipoteka jest popularnym rozwiązaniem – jej rezultatem jest wzrost jakości życia na emeryturze. Na czym polega odwrócona hipoteka? Kto najczęściej korzysta z tego produktu finansowego?
Na czym polega odwrócona hipoteka?
Odwrócona hipoteka to produkt finansowy, który działa odwrotnie niż kredyt hipoteczny. W tym modelu właściciel nieruchomości sprzedaje nieruchomość, a w zamian dożywotnio otrzymuje co miesiąc ustaloną kwotę od nabywcy. Co ważne, sprzedający może do końca życia zajmować sprzedaną nieruchomość – mieszkanie czy dom jednorodzinny. W efekcie odwrócona hipoteka nie pozbawia miejsca do życia, ale zapewnia dodatkowe środki, które można przeznaczyć na dowolny cel.
Osoby, które chcą skorzystać z odwróconej hipoteki, teoretycznie mają do wyboru odwrócony kredyt hipoteczny i rentę hipoteczną. Pozostaje to przy tym tylko teoria – mimo że już kilka lat temu weszły w życie przepisy umożliwiające oferowanie takich produktów, to do dziś żaden bank nie zaproponował odwróconego kredytu hipotecznego. Klienci mogą jednak skorzystać z renty hipotecznej – jest ona dostępna w ofercie funduszu Familiasa.pl.
Kogo może zainteresować usługa odwróconej hipoteki?
Aby skorzystać z odwróconej hipoteki, trzeba spełnić dwa warunki. Pierwszy dotyczy wieku, a drugi posiadania nieruchomości – mieszkania lub domu jednorodzinnego. Których seniorów odwrócona hipoteka powinna szczególnie zainteresować? Adresatami tego produktu są:
samotni seniorzy – ponieważ nie mają oni bliskich, muszą liczyć na siebie, a odwrócona hipoteka zapewnia im dodatkowe środki na utrzymanie;
seniorzy chcący realizować marzenia, np. podróżować po świecie – korzystając z odwróconej hipoteki, zyskują niezbędne fundusze;
seniorzy, którzy nie chcą sprzedawać nieruchomości – dla nich odwrócona hipoteka to sposób, aby obniżyć koszty życia i jednocześnie dożywotnio pozostać w mieszkaniu czy domu, z którym czują emocjonalną więź.
Jakie zalety i wady ma odwrócona hipoteka?
Z perspektywy potencjalnego klienta odwrócona hipoteka zapewnia dodatkowe środki. To największa zaleta tego produktu. Wysokość kwoty otrzymywanej co miesiąc przez seniora jest wyliczana indywidualnie – zależy m.in. od jego wieku i płci oraz wartości nieruchomości. Jednocześnie klient nie musi obawiać się, że będzie musiał opuścić mieszkanie czy dom – zabezpiecza go wpis umieszczony w księdze wieczystej (w postaci np. prawa do użytkowania nieruchomości). W przypadku renty dożywotniej nie trzeba też martwić się remontami.
Chociaż odwrócona hipoteka ma wiele zalet, to oceniając jej opłacalność, trzeba uwzględnić też jej wady. W przypadku odwróconego kredytu hipotecznego od seniora będzie wymagany m.in. zakup ubezpieczenia nieruchomości, co może być sporym obciążeniem finansowym. Renta dożywotnia z kolei – w przeciwieństwie do odwróconego kredytu hipotecznego – nie jest odwracalna (senior nie może wycofać się z umowy, oddając środki, które otrzymał).
Materiał zewnętrzny
Najnowsze komentarze