Sobota, 2 listopada 2024

imieniny: Bohdany, Tobiasza, Bohdana

RSS

Szymon Hołownia nowym marszałkiem Sejmu. "Polityka to nie przemoc, to troska"

13.11.2023 13:53 | 58 komentarzy | mad
Ostatnia aktualizacja: 13.11.2023 22:14

TEKST AKTUALIZOWANY

117 osób spośród 460 posłów debiutuje w ławach sejmowych, 27 wraca do nich po przerwie. Trwa pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji, w trakcie którego posłowie składają ślubowanie. To od tego momentu stają się pełnoprawnymi przedstawicielami swoich wyborców w parlamencie na kolejne cztery lata. Sejm wybrał na Marszałka Sejmu Szymona Hołownię, który dostał 265 głosów. Na Elżbietę Witek oddano 193 głosy.

Szymon Hołownia nowym marszałkiem Sejmu. "Polityka to nie przemoc, to troska"
Lider Polski 2050 Szymon Hołownia został wybrany marszałkiem Sejmu. Jego kandydaturę poparło 265 posłów. Drugą kandydatką była Elżbieta Witek.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ślubowanie posłów

Okręg nr 30, w skład którego wchodzą powiaty: raciborski, wodzisławski, rybnicki i mikołowski oraz miasta – Rybnik, Jastrzębie-Zdrój i Żory ma dziewięcioro przedstawicieli w Sejmie RP. Pośród nich są doświadczeni parlamentarzyści i debiutanci.

Na kolejną kadencję wybrano: Krzysztofa Gadowskiego (KO), Marka Krząkałę (KO), Gabrielę Lenartowicz (KO), Grzegorza Matusiaka (PiS), Bolesława Piechę (PiS) i Michała Wosia (PiS). Debiutują: Paweł Jabłoński (PiS), Łukasz Osmalak (Polska 2050 Szymona Hołowni) i Roman Fritz (Konfederacja).

Poza Sejmem jest dwóch posłów: dotychczasowi posłowie PiS z naszego regionu – Adam Gawęda i Teresa Glenc. Adam Gawęda w ogóle nie znalazł się na liście PiS, natomiast Teresa Glenc przegrała rywalizację o mandat z kolegą z listy Grzegorzem Matusiakiem różnicą 390 głosów. Na odchodne dostaną oni prawie 40 tys. odprawy, o czym piszemy w artykule: Odchodzący posłowie, senatorowie oraz ich pracownicy dostaną odprawy.

Przed przystąpieniem do wykonywania mandatu poseł składa na posiedzeniu Sejmu ślubowanie następującej treści: "Ślubuję uroczyście jako poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej." Wyczytani posłowie wstając z miejsca, wypowiadają słowo "ślubuję", ewentualnie z dodaniem zdania: "Tak mi dopomóż Bóg". Od tego momentu stają się przedstawicielami kraju w Sejmie RP na kadencję 2023-2027. Po ślubowaniu są już wszyscy przedstawiciele okręgu nr 30.

Bezpieczeństwo Polski wymaga ponadpartyjnej współpracy

Przed ślubowaniem wystąpił prezydent. - Jako Prezydent RP deklaruję gotowość do współpracy z nowo wybranym parlamentem. Najważniejszym moim przesłaniem od samego początku sprawowania urzędu, od 2015 r., była i jest współpraca i jeszcze raz współpraca w najważniejszych dla Polski sprawach. Drzwi Pałacu Prezydenckiego są zawsze otwarte dla wszystkich, którzy są gotowi taką współpracę podejmować - podkreślał Andrzej Duda.

Zaznaczył, że zdecydowanie najważniejszą sprawą, która wymaga ponadpartyjnej współpracy jest bezpieczeństwo Ojczyzny. Przypomniał, że pod koniec kadencji poprzedniego parlamentu złożył w Sejmie projekt ustawy "o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa" – ustawy, która reformuje system dowodzenia polskiej armii. - Zapraszam do współpracy nad tym niezwykle ważnym tematem. Mam nadzieję, że w rozpoczynającej się właśnie kadencji Sejmu ta ważna ustawa zostanie uchwalona ponad wszelkimi podziałami - powiedział.

Prezydent zapowiada: będę stał na straży najważniejszych osiągnięć

Prezydent wskazywał, że zbliżający się rok 2024 to rok dwóch ważnych jubileuszy: 25-lecia przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz 20-lecia wejścia Polski do Unii Europejskiej. - Obecność Polski w NATO, jak i w UE to fundamenty naszego bezpieczeństwa. To polska racja stanu - akcentował, przekonując, że dlatego tak ważna jest dobra współpraca także w zakresie polityki międzynarodowej.

- Chcemy ambitnej Polski! Polski, która rozwija swój potencjał, która tworzy dobrze płatne miejsca pracy dla naszych obywateli. Polski, która będzie konkurować w kolejnych dziedzinach z innymi państwami. Jednak żeby tak się stało, niezbędne są inwestycje. To państwo polskie musi dawać impuls, to państwo musi dawać przykład - przekonywał Prezydent.

Prezydent zapowiedział, że będzie stał na straży najważniejszych osiągnięć ostatnich 8 lat.- Dlatego wsparcie dla rodzin, kluczowe programy społeczne: 500, a już wkrótce 800 plus, obniżenie wieku emerytalnego, wsparcie dla emerytów i wiele innych muszą zostać utrzymane. Musi też zostać utrzymana i kontynuowana stabilność finansowa gospodarcza państwa - podkreślił.

Andrzej Duda zaznaczył również, że nie zgodzi się na żadne próby ograniczania, podważania czy kwestionowania konstytucyjnych uprawnień Prezydenta. - Nie robię tego i nie będę robił dla siebie, ale dla Polski i dla kolejnych Prezydentów, którzy przyjdą po mnie - powiedział. Porządek konstytucyjny musi zostać zachowany. Nie zgodzę się na żadne obchodzenie czy naginanie prawa - dodał.

Wolności i solidarności

Przekonywał, że zawsze bronił i będzie bronił dwóch najważniejszych polskich wartości, o które walczyły całe pokolenia: wolności i solidarności. - Jeżeli uznam, że jakieś rozwiązanie budzi poważne wątpliwości merytoryczne czy prawne, to nie zawaham się skorzystać z prezydenckiego weta czy skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego - zaznaczył.

Na zakończenie wystąpienia podał rękę posłom siedzącym w pierwszych rzędach ław sejmowych. - Niech to będzie symboliczne zakończenie okresu kampanii, niech stanie się to dobrą tradycją w naszym parlamencie. Tak zaczynajmy każde pierwsze posiedzenie nowego Sejmu – od podania sobie ręki - mówił.

Morawiecki zachęca do poparcia jego rządu

Na pierwszym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji premier składa dymisję rządu. Mateusz Morawiecki w swym przemówieniu mówił o sukcesach obozu władzy, ale i potknięciach, a także o działaniach opozycji, które jego zdaniem były złe. Później zachęcał posłów do poparcia jego rządu, na czele którego ma stanąć. - Proponuję koalicję polskich spraw. Polska jest tego warta. Walczmy o Polskę, niech żyje niepodległa, suwerenna, dostatnia i solidarna Rzeczpospolita - powiedział.

Dwóch kandydatów

Marszałek senior Marek Sawicki ogłosił przerwę w obradach. To czas, w którym partie mogą zgłaszać kandydatów na marszałka Sejmu. Kandydatów na tę funkcję zgłaszają grupy co najmniej 15 posłów, a wybór następuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Obrady wznowiono. Zgodnie z przewidywaniami na marszałka zgłoszono Szymona Hołownię i Elżbietę Witek. Wygrał Hołownia. 

- Przyszedłem do polityki spoza polityki, nie znam jej wszystkich trików, ale znam jej serce, o którym czasem zbyt często się zapomina. Polityka to nie przemoc, to troska. Ta sala to nie oktagon z gali MMA, to dom spotkań i rozmów - powiedział nowy marszałek Sejmu.

Zapowiedział, że wiele się zmieni. Przede wszystkim, jak mówił, przestawione zostaną dwie litery, a więc najważniejsze, jak dodał, ma stać się słowo patria (czyli Ojczyzna), a nie partia. - Z gabinetu marszałka z hukiem wyjedzie zamrażarka, znikną szpecące Sejm policyjne barierki, bo dość już tych barier nastawiano między nami - mówił.

Zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy zaznaczając, że głosowanie nad nowym marszałkiem udowodniło, że jest w Sejmie większość gotowa do wzięcia odpowiedzialności za kraj. W ten sposób nawiązał więc m.in. do podpisanej umowy koalicyjnej między liderami: PO, PSL, Polski 2050 i Nowej Lewicy.

Marszałek Hołownia ogłosił przerwę do 17.30. Po wznowieniu mają zapaść decyzje dotyczące ustalenia liczby marszałków Sejmu.

Posłowie w głosowaniu zdecydowali, że wicemarszałkami Sejmu zostali: Dorota Niedziela i Monika Wielichowska z Koalicji Obywatelskiej, Włodzimierz Czarzasty z Nowej Lewicy, Krzysztof Bosak z Konfederacji i Piotr Zgorzelski z Trzeciej Drogi. Sejm zagłosował natomiast przeciwko kandydaturze Elżbiety Witek, zgłoszonej przez Prawo i Sprawiedliwość. Szymon Hołownia poinformował, że wybór wicemarszałka z PiS odbędzie się w innym terminie.

"Na żywo" obrady Sejmu można śledzić poniżej:

Ludzie:

Adam Gawęda

Adam Gawęda

były poseł i senator

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Bolesław Piecha

Bolesław Piecha

Polityk Prawa i Sprawiedliwości, były europoseł i senator, aktualnie poseł.

Gabriela  Lenartowicz

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm RP

Grzegorz Matusiak

Grzegorz Matusiak

Poseł na Sejm RP

Krzysztof  Gadowski

Krzysztof Gadowski

Poseł na Sejm RP

Marek Krząkała

Marek Krząkała

Poseł na Sejm RP, polityk Platformy Obywatelskiej.

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Były Prezes Rady Ministrów

Michał Woś

Michał Woś

Poseł na Sejm RP

Paweł Jabłoński

Paweł Jabłoński

Poseł na Sejm RP

Roman Fritz

Roman Fritz

Poseł na Sejm RP

Teresa Glenc

Teresa Glenc

Była posłanka na Sejm RP.

Łukasz Osmalak

Łukasz Osmalak

Poseł na Sejm RP