Pierwsze posiedzenie nowego Sejmu. Ślubowanie posłów, wybór marszałka i dymisja rządu [TRANSMISJA NA ŻYWO]
13 listopada pracę inauguruje Sejm X kadencji wybrany w wyborach z 15 października. Na pierwszym posiedzeniu swój rząd do dymisji poda Mateusz Morawiecki.
- Pierwszy dzień X kadencji Sejmu będzie mieć uroczysty charakter. Do Sejmu przybędzie m.in. prezydent Andrzej Duda, przedstawiciele najwyższych rangą władz państwowych, członkowie korpusu dyplomatycznego, byli prezydenci, marszałkowie Sejmu i premierzy, dowódcy Wojska Polskiego, przedstawiciele kościołów i związków wyznaniowych - zapowiada Kancelaria Sejmu RP.
Po otwarciu posiedzenia rozlegną się dźwięki hymnu państwowego granego przez Orkiestrę Reprezentacyjną Wojska Polskiego, następnie do posłów z orędziem zwróci się prezydent Andrzej Duda. Później głos zabierze marszałek senior Marek Sawicki, któremu prezydent powierzył właśnie tę funkcję (więcej: Morawiecki na premiera, Sawicki na marszałka seniora. Prezydent Andrzej Duda zdecydował).
Doświadczeni i debiutanci
Po wysłuchaniu okolicznościowych przemówień posłowie złożą ślubowanie. Jego rotę odczyta marszałek senior, następnie każdy z posłów, po wyczytaniu nazwiska przez posła sekretarza, wstanie ze swojego miejsca w ławach poselskich i wypowie słowo "ślubuję", ewentualnie z dodaniem zdania: "Tak mi dopomóż Bóg".
Wśród posłów są także przedstawiciele okręgu nr 30, który obejmuje powiaty: raciborski, wodzisławski, mikołowski i rybnicki, a także miasta – Rybnik, Żory i Jastrzębie-Zdrój.
W wyborach 15 października 117 spośród 460 posłów zadebiutuje w ławach sejmowych, 27 wróci do nich po przerwie. Swoich przedstawicieli do Sejmu wprowadziło pięć komitetów wyborczych: Prawo i Sprawiedliwość, Koalicja Obywatelska PO, .N, IPL, Zieloni, Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe, Nowa Lewica oraz Konfederacja Wolność i Niepodległość. Wyborcy zdecydowali, że w ławach poselskich zasiądzie 135 posłanek i 325 posłów.
Okręg nr 30 reprezentują: Krzysztof Gadowski (KO), Marek Krząkała (KO), Gabriela Lenartowicz (KO), Grzegorz Matusiak (PiS), Bolesław Piecha (PiS), Michał Woś (PiS), Paweł Jabłoński (PiS), Łukasz Osmalak (Polska 2050 Szymona Hołowni) i Roman Fritz (Konfederacja)
Dymisja rządu
- Pierwszą decyzją posłów X kadencji będzie wybór Marszałka Sejmu. Kandydatów na tę funkcję zgłaszają grupy co najmniej 15 posłów, a wybór następuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów - przypomina kancelaria. Bezpośrednio po wyborze Marszałek Sejmu obejmie przewodnictwo obrad. Kolejnym punktem porządku dziennego pierwszego dnia 1. posiedzenia Sejmu będzie ustalenie liczby Wicemarszałków Izby oraz ich wybór.
Konstytucja oraz Regulamin Sejmu stanowią także, że na pierwszym posiedzeniu nowo wybranej Izby Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki złoży dymisję swojego rządu.
"Na żywo" obrady Sejmu można śledzić poniżej, transmisja rozpocznie się o godzinie 12.00:
Ludzie:
Andrzej Duda
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Bolesław Piecha
Polityk Prawa i Sprawiedliwości, były europoseł i senator, aktualnie poseł.
Gabriela Lenartowicz
Poseł na Sejm RP
Grzegorz Matusiak
Poseł na Sejm RP
Krzysztof Gadowski
Poseł na Sejm RP
Marek Krząkała
Poseł na Sejm RP, polityk Platformy Obywatelskiej.
Mateusz Morawiecki
Były Prezes Rady Ministrów
Michał Woś
Poseł na Sejm RP
Paweł Jabłoński
Poseł na Sejm RP
Roman Fritz
Poseł na Sejm RP
Łukasz Osmalak
Poseł na Sejm RP
Komentarze
10 komentarzy
Czy posłowie są uprawnieni do wnioskowania o przyznanie odznaczeń, np. poprzez wojewodę, lub w inny sposób? Gdzie i jak są weryfikowani kandydaci do odznaczeń i czy już odznaczeni nominaci dostają co miesiąc z tytułu odznaczenia apanaże z budżetu państwowego?
teraz to już nawet Gregowi nie będzie się chciało smarować bułek masłem hehe
Sami ich wybraliśmy
A popatrzcie i zapamiętajcie bo to już jest cykliczne od kilkudziesięciu lat a mianowicie gdzie jest Krzyś ?Pojawi się za niecałe 4 lata przed kolejnymi wyborami a teraz długa cisza ….
Do Skarbnika - jak cudownie to brzmi
Kaczyński ma bardzo smutną minę. Na jego twarzy mieszają się wściekłość z rezygnacją. Prezes PiS jest też wyjątkowo osłabiony, miał kłopoty z podniesieniem się z ławy poselskiej do ślubowania. Mówił słabym głosem.
Kaczyński przeżywa dzisiaj jedną z największych porażek w swoim życiu. Dyktatura, którą budował, rozpada mu się w rękach. Władza idzie w stronę ugrupowań demokratycznych. Sejm za chwilę zacznie się też zajmować uchylaniem immunitetów i wysyłaniem wniosków do prokuratur w sprawie pisowskich przestępstw. Powstanie komisja śledcza do spraw przestępstw władzy.
Sytuacja PiS jest tragiczna – partii grozi dezintegracja..
Jest jeden plus.
Wodzisławscy idioci, nie będą zaśmiecali obrzydliwymi plakatami przestrzenie miejskiej.
A Gadowski kim tam będzie ?
I cała Polska widzi w TV jak Kaczyński śpi podczas przemówienia Dudy , to jur prawdziwy upadek odchodzącej władzy .
Dzisiaj pis po raz pierwszy zderzy się boleśnie z wynikami wyborów , podczas głosowania nad kandydaturą Elżbiety Witek na wicemarszałka Sejmu kandydatka pisu dostanie kopa w cztery litery .