Wtorek, 27 lutego 2024

imieniny: Gabriela, Anastazji, Honoryny

RSS

Parafia w Rogowie zaprasza na jubileusz poświęcenia kościoła. Wystąpi chór prawosławny [ZAPOWIEDŹ]

06.11.2023 09:14 | 0 komentarzy | FK

19 listopada w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rogowie odbędą się obchody jubileuszu 75-tej rocznicy poświęcenia kościoła parafialnego.

Parafia w Rogowie zaprasza na jubileusz poświęcenia kościoła. Wystąpi chór prawosławny [ZAPOWIEDŹ]
Parafia w Rogowie ma bardzo bogatą historię.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Uroczystości rozpoczną się mszą świętą o godzinie 16.00. Liturgia będzie sprawowana w intencji parafian i budowniczych kościoła. Przewodniczyć jej będzie biskup Marek Szkudło. O godzinie 17.30 odbędzie się koncert "Akatyst Zwiastowania NMP" w wykonaniu Chóru Oktoich,  prawosławnej cywilno-wojskowej parafii świętego Cyryla i Metodego we Wrocławiu pod dyrekcją księdza Grzegorza Cebulskiego.

Historia parafii rogowskiej

- Pierwszy kościół w Rogowie istniał już w drugiej połowie XIV wieku. Nie znamy jednak dokładnej daty jego budowy. Prawdopodobnie przetrwał aż do pierwszej połowy XVII wieku, kiedy to z polecenia protestanckiego dziedzica, Jerzego Fregsteina kościół zburzono.  Wzbudziło to sprzeciw ludu, który wymusił na dziedzicu budowę nowej świątyni. Jej budowa zakończyła się w 1651 roku. Nowy kościół, pw. Św. Marcina był drewniany, wyposażony w trzy ołtarze, chrzcielnicę z rzeźbą przedstawiająca chrzest Jezusa, ławy pochodzące ze starego kościoła. Ponadto urządzono w nim 2 chóry, z których jeden przeznaczony był wyłącznie dla rodziny dziedzica. Dzwonnica była wyposażona w cztery dzwony, zaś na wieży umieszczono zegar, co było rzadkością w tamtych czasach. Organy sprowadzono do kościoła z początkiem XVIII wieku. W latach 1776 – 1781 proboszczem parafii był ks. Józef Piskorz , za kadencji którego wyremontowano dach, posadzkę jeden z ołtarzy oraz zakupiono monstrancję. Na następne inwestycje, czyli budowę zakrystii oraz zakup nowych organów parafianie Rogowscy musieli czekać do połowy XIX wieku. W 1844 roku poświęcono nowy cmentarz. W tym też roku odbyła się wizytacja w parafii, podczas której zwrócono uwagę na konieczność budowy nowego kościoła. Uniemożliwiła ją jednak trudna sytuacja finansowa parafian. Pół wieku później na zebraniu rady Parafialnej podjęto decyzję o budowie nowego, gotyckiego kościoła. Dnia 7 kwietnia 1896u położono kamień węgielny, a koordynatorem prac został ks. Franciszek Kałuża . W pożarze z 1897 roku spłonął stary kościółek, z którego uratowały się tylko uprzednio zdjęte dzwony. Pożar uszkodził również budynek nowego kościoła jednakże już 27 grudnia 1897 zakończono wykonywane przy nim prace budowlane. Po roku wyposażono go w organy oraz uzupełniono sprzęty liturgiczne. Konsekracji kościoła, która odbyła się 10 czerwca 1904 dokonał ks. bp Marx z Wrocławia - - informuje parafia na swojej stronie internetowej.

Kościół zniszczony podczas wojny

- W czasie drugiej Wojny Światowej przez Rogów przebiegała linia frontu. Walki doprowadziły do ruiny sporą część wsi. Prawie całkowitemu zniszczeniu uległ kościół. Odbudowę, według nowego projektu Adolfa Hanaka z Olzy, rozpoczęto już w 1945 roku, pod przewodnictwem ks. Alojzego Latuska . Nowy Kościół, pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa został poświęcony 21 listopada 1948 przez ks. bpa Stanisława Adamskiego. Do 1953 roku uzupełniono wszystkie sprzęty liturgiczne, w tym też roku zainstalowano organy. Wraz z kościołem odbudowano również plebanię - informuje strona www.parafia.rogow.pl

Źródło:

www.parafia.rogow.pl