Wtorek, 24 grudnia 2024

imieniny: Adama, Ewy, Zenobiusza

RSS

Puszki brzęczały groszem. Zapełniały się w ciągu jednego dyżuru. Na Jeruzalem kwestowano ze słodkim akcentem

01.11.2023 18:15 | 1 komentarz | ma.w

Tegoroczna kwesta na ratowanie zabytków miała wyższą frekwencję zbierających, a i wrzucających datki było więcej. Akcja okazała się skuteczna w pierwszej edycji, bo odrestaurowano dwa okazałe, słynne zabytki cmentarne. - Zależało nam na takim efekcie, żeby kolejne zbiórki miały większe szanse powodzenia - przekazywał Szymon Szrot koordynujący działania na cmentarzu.

Puszki brzęczały groszem. Zapełniały się w ciągu jednego dyżuru. Na Jeruzalem kwestowano ze słodkim akcentem
Harcerki z ZHR na kweście przy głównym wejściu na raciborski cmentarz Jeruzalem
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Byliśmy na Jeruzalem po południu, tuż przed drogą krzyżową, która gromadzi na cmentarzu tłumy wiernych. Często datek ofiarowali rodzice z dziećmi, pokazując młodym, że można wesprzeć akcję o szlachetnym celu.

Wśród kwestujących spotkaliśmy pana Bronisława, aktywnego seniora raciborskiego, bliskiego środowisku Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Spędził dwie godziny pod jedną z bram cmentarnych. Jego puszka była dosyć zapełniona. Miał oryginalny sposób na odwdzięczenie się za "wrzutkę" - częstował słodkimi krówkami. Dzieci były zachwycone. Chwalił akcję i nawet po oddaniu puszki następnemu w dyżurze wciąż zachęcał do wspomagania akcji. Kwestował drugi raz, zaczął o 13.00 i został zmieniony o 15.00.

Pana Bronka zastąpił znany raciborski wolontariusz Dariusz Łukoszek, ostatnio pomagający w transportach na Ukrainę, a w przeszłości był związany z WOŚP-em, jego pierwszymi edycjami w Raciborzu.

O czym rozmawialiśmy z kwestującymi przy bramach Jeruzalem - o tym w materiale wideo zrealizowanym na żywo.

WIDEO: ROZMOWY Z WOLONTARIUSZAMI KWESTY NA RENOWACJĘ ZABYTKÓW

Sporo było na cmentarzu druhów ze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej. Od lat włączają się w inicjatywy posła Michała Wosia. To on zainicjował powstanie komitetu ochrony cmentarnych zabytków i dzięki niemu spółki Skarbu Państwa przekazały pieniądze na renowację raciborskich grobów.

- W tym roku kwestujących mamy więcej, a potrzebujemy ich wielu, bo tego wymaga obsada dwugodzinnych dyżurów - wyjaśniał Szymon Szrot.

Rozmowę z dyrektorem biura poselskiego M. Wosia można zobaczyć w materiale wideo z cmentarza. Szrot mówi tam, na jakie zabytki zbierano w tym roku.

Przy wejściu od strony parkingu spotkaliśmy ucznia CKZiU nr 2 - Mechanik. Ten wolontariusz wziął udział w zbiórce po raz drugi i wskazuje na propagowanie akcji przez swego nauczyciela - dr Piotra Sputa. - On mówi nam, jak ważne są dla regionu zabytkowe budowle, to ślady naszej przeszłości - usłyszeliśmy pod bramą Jeruzalem.

WIDEO: UCZEŃ MECHANIKA KWESTOWAŁ DRUGI RAZ ZA NAMOWĄ DOKTORA SPUTA

Wśród kwestujących byli członkowie stowarzyszenia "W służbie mieszkańcom" - Michał Fita i Marian Czerner.