Wtorek, 27 lutego 2024

imieniny: Gabriela, Anastazji, Honoryny

RSS

Uroczystości Wszystkich Świętych w Rogowie [ZDJĘCIA]

01.11.2023 17:21 | 0 komentarzy | FK

W parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rogowie tradycyjne procesje na dwa rogowskie cmentarze poprzedziło nabożeństwo sprawowane przez ks. Bernarda Raka  wspólnie z wikariuszem ks. Łukaszem Kocimą.

Uroczystości Wszystkich Świętych w Rogowie [ZDJĘCIA]
Ks. dr Bernard Rak podczas procesji w kościele parafialnym.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Podczas nabożeństwa modlono się między innymi za osoby, która zmarły w ubiegłym roku. Listę osób odczytał ks. Rak. Następni wierni z zapalonymi świecami udali się przed kościół parafialny, do grobów księży sprawujących posługę w Rogowie. Później odmawiając różaniec spod kościoła wierni wyruszyli w dwóch procesjach do cmentarzy. Jedna do cmentarza położonego przy ulicy Raciborskiej, druga do cmentarza przy ulicy Parkowej. 

Czym jest Uroczystość Wszystkich Świętych

Podczas dzisiejszej mszy świętej odczytany został fragment Ewangelii dotyczącej ośmiu błogosławieństw. Ks. Bernard Rak w wygłoszonym kazaniu zwrócił uwagę, że w kalendarzach pod dzisiejszą datą święto to może być różnie zapisane. Na jednym będzie to święto zmarłych zaś na innych Uroczystość Wszystkich Świętych.

Ks. Rak zwrócił uwagę, że istotnie dziś udajemy się na cmentarz i wspominamy tych co odeszli, ale to właśnie dziś Kościół przedstawia świętych różnych epok, różnych stanów, którzy mogą podpowiedzieć, jak żyć aby zdobyć świętość.

- Dzisiejsza uroczystość ma nam też uświadomić, że wszyscy przez chrzest zostaliśmy zaproszeni, powołani do świętości. Wszyscy bez wyjątku! Niezależnie od profesji, zajmowanego stanowiska i nie możemy powiedzieć, że nie mamy na to czasu. Nie możemy powiedzieć, że obowiązki nie pozwalają albowiem sprawowana funkcja, wykonywany zawód to miejsce właśnie na świętość by tam realizować to powołanie  - mówił ks. Bernard Rak.

Święta Rodzina Ulmów

- W dzisiejszą uroczystość chciałbym skoncentrować naszą uwagę na polskiej rodzinie, która we wrześniu tego roku została beatyfikowana - to rodzina Ulmów, która w 1945 roku została zamordowana przez Niemców - mówił proboszcz.

Ksiądz Rak przypomniał, że zginęli rodzice i siedmioro dzieci, w tym jedno nienarodzone. Ulmowie zostali rozstrzelani za udzielenie pomocy Żydom podczas II Wojny Światowej. 

- W małym domu wielodzietna rodzina przyjęła, żywiła i ukrywała pod groźbą śmierci ośmioro innych ludzi. Groźba śmierci nie pozwoliła im być obojętnym na los potrzebującym. W tych skromnych warunkach potrafili przyjąć i dzielić się z nimi  tym co mieli, przyjść z pomocą - zwrócił uwagę ks. Rak.

Proboszcz mówił również o fragmentach Ewangelii, które Ulmowie mieli zaznaczone w Biblii.

- Biografowie opisujący ich historię zwracają uwagę na dwa szczegóły. W ich domu była Biblia. Były to czasy przedwojenne i wojenne i może nie w każdym domu była Biblia. W tej Biblii w szczególny sposób były zaznaczone dwa fragmenty. Pierwszy to Przypowieść o miłosiernym Samarytaninie i drugi fragment to słowa Pana Jezusa: cóż za nagrodę mieć będziecie, jeśli dobrze czynicie tylko tym, którzy wam dobrze czynią. Te dwa fragmenty to jakby motto ich życia - mówił ks. Rak