Para buch, teatr w ruch! W WCK odbył się przegląd teatrów osób z niepełnosprawnościami [ZDJĘCIA]
30 października w Wodzisławskim Centrum Kultury odbyła się 10. edycja wydarzenia „Para buch, teatr w ruch”, czyli Przegląd Teatrów Osób z Niepełnosprawnościami. Uczestnicy przeglądu co roku udowadniają, że scena nie ma barier, a teatr niejedno ma imię.
W przeglądzie mogły wziąć udział zespoły teatralne skupione wokół dzieci, młodzieży i dorosłych, działające przy specjalnych ośrodkach wsparcia, szkołach, domach kultury, przy warsztatach terapii zajęciowej, czy związkach osób z niepełnosprawnościami. W programie prócz prezentacji konkursowych przewidziano warsztaty artystyczne, animacje plastyczne oraz sesję zdjęciową dla każdej z grup.
Grupy zgłoszone w tym roku:
- Grupa Teatralna z Wodzisławia Śląskiego „To jesteśmy My!" - WODZISŁAW ŚLĄSKI
- Grupa Bez barier „Sonsiedzko haja” - WODZISŁAW ŚLĄSKI
- Teatr Negro „Kiedy jesteś tu” - JASTRZĘBIE ZDRÓJ
- Zespół Amatorskiego Teatru TereN „TiVi WuZetka” - MYŚLENICE
- Zespół BAJ, „Poznaj Ktosia” - RYBNIK
- Teatr Słowa i Ruchu „Narcystyczna Oliwia” - RACIBÓRZ
- SOSart „Legendy Śląskie po naszemu” - DĄBROWA GÓRNICZA
- Harbutowiacy „Król Drozdobrody” - HARBUTOWICE
- Zespół teatralny ze Środowiskowego Domu Samopomocy „O tym co jest najpiękniejsze” - JAWORZNO
- Zespół męski ze Środowiskowego Domu Samopomocy „Teatr albo nigdy” - JAWORZNO
- Zespół Michalinki „Póki my żyjemy” - CZĘSTOCHOWA
- WTZManiacy KOKO Klub przedstawia show „Ale jaja z tą miłością”- WARSZAWA
- WTZ Będzin „Jeszcze będzie pięknie” - BĘDZIN
JURY:
Jan Chmiel - aktor, lalkarz, animator teatralnego ruchu amatorskiego, prowadzi zajęcia teatralne z osobami z niepełnosprawnością od 1989 roku. Od 2010 r. pełni funkcję kierownika Warsztatu Terapii Zajęciowej „ Jesteś Potrzebny” działającego przy Bielskim Stowarzyszeniu Artystycznym „Teatr Grodzki”, którego jest współzałożycielem. Były aktor teatrów Ateneum w Warszawie, Teatru Polskiego i Teatru Banialuka w Bielsku-Białej. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, za działalność na rzecz osób z niepełnosprawnością. Nagrodzony przez Prezydenta Bielska-Białej w dziedzinie kultury. Autor nagradzanych scenariuszy. Reżyser widowisk teatralnych, rearlizator projektów kulturalnych, autor i współautor publikacji.
Barbara Rau - aktorka Teatru Banialuka, z ponad czterdziestoletnim stażem pracy na scenie teatru. Zagrała w ponad czterdziestu spektaklach, tworząc ciekawe, charakterystyczne postacie. Z teatrem Banialuka, związana jest od ponad dwudziestu pięciu lat i oprócz grania na scenie, z pasją prowadzi autorskie warsztaty dla dzieci i młodzieży, przekazując im tajemnice warsztatu teatru. Prowadzi również edukację teatralną, rozszerzającą widzom obraz teatru lalek, jego ciągłe przemiany we współczesnym świecie. Ilość warsztatów i edukacji jest imponująca – to ponad tysiąc dwieście spotkań z widzami. Na terenie miasta prowadzi warsztaty teatralne z młodzieżą niepełnosprawną w Warsztacie Terapii Zajęciowej „Jesteś Potrzebny” Teatru Grodzkiego. Jest autorką i wykonawczynią cotygodniowych, teatralnych spotkań z dziećmi w przedszkolu Serduszko, prowadzonym przez Katolickie Stowarzyszenie Oświatowe. Pięć lat temu, otrzymała brązowe odznaczenie Gloria Artis w Dziedzinie Teatru i srebrny Krzyż Zasługi.
Maria Szejbal - Autorka i koordynatorka programów kulturalnych i edukacyjnych w Bielskim Stowarzyszeniu Artystycznym „Teatr Grodzki”, specjalistka z zakresu dramy i psychodramy. Autorka i współautorka takich publikacji jak m.in. „Pokażę Ci świat”, „The search for creativity”, „Droga: rozwijanie umiejętności społecznych poprzez teatr i dramę”, „Scenariusz czyli jak opowiadać historie w teatrze”, „Teatralna mapa Europy : grupy teatralne, widowiska, ćwiczenia, pomysły”, „Coast : crossing borders in community theatre”, „Ige és dráma : bibliodráma az interkulturális párbeszédben”, „Słowo i działanie: bibliodrama w dialogu międzykulturowym”, „Jesteśmy / Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Grodzki”, „Teatr i terapia : proces artystyczny - proces grupowy” i inne. Autorka scenariuszy np. „Bajka kołowrotka”. W Teatrze Grodzkim prowadzi warsztaty terapii zajęciowej, które integrują i wspierają osoby z dysfunkcjami.
„Para buch, teatr w ruch” - wydarzenie ma na celu odkrywanie radości, jaką daje tworzenie bez narzuconych z góry ograniczeń. Skierowane jest do osób z niepełnosprawnościami ruchowymi oraz intelektualnymi, bez względu na wiek. Ma również za zadanie dać możliwość aktorom poczuć się wyjątkowo na scenie i podzielić z publicznością swoim talentem i wrażliwością.