Rośnie liczba cudzoziemców. Na Śląsku pracują obywatele blisko 100 krajów
Liczba cudzoziemców pracujących legalnie i podlegających ubezpieczeniom społecznym w Polsce przekroczyła już 1 mln 100 tys. osób. W województwie śląskim również odnotowano rekordową liczbę osób z zagranicznym paszportem na rynku pracy. Pod koniec sierpnia liczba cudzoziemców w Śląskim to prawie 95 tys. osób, przedstawicieli blisko stu krajów.
Mieszkańcy Madagaskaru, Omanu i Burundi
Pod koniec maja br. liczba cudzoziemców w statystykach ZUS wyniosła 1 mln 86 tys. osób, natomiast na 31 sierpnia przekroczyła już 1,1 mln cudzoziemców. - Wśród zagranicznych pracowników są przedstawiciele nie tylko bardzo egzotycznych krajów, ale też mało znanych, których umiejscowienie na mapie świata wymagają od nas trochę wysiłku. Takim przykładem mogą być osoby z obywatelstwem wanuackim, czy pitcairn, czy obywatele Saint Lucia. W województwie śląskim wśród pracowników mamy mieszkańców tak egzotycznych państw jak Madagaskar, Oman, czy Burundi. Jednak w tym przypadku mówimy czasem o jednej, czy kilku osobach, natomiast wciąż najliczniejszą grupą zagranicznych pracowników są obywatele Ukrainy, Białorusi i Gruzji - mówi Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim
Dane dla województwa
Od maja do sierpnia tego roku w województwie śląskim liczba cudzoziemców w statystykach ZUS wzrosła o 1,7 tys. osób i wyniosła – 94 293 osoby. Najwięcej obcokrajowców odnotował Oddział ZUS w Chorzowie, bo ponad 22 tys. osób, następnie Oddział ZUS w Częstochowie 16,3 tys., natomiast Oddział ZUS w Rybniku – 16,1 tys. obcokrajowców, a zabrzański ZUS niewiele ponad 16 tys. W Oddziale ZUS w Bielsku-Białej pod koniec sierpnia zarejestrowanych w ubezpieczeniu społecznym było blisko 14,5 tys. cudzoziemców, a w sosnowieckim ZUS 9,1 tys. osób z zagranicznym paszportem. Wśród tych obywateli przeważają mieszkańcy Ukrainy. W kraju to ponad 747 tys. Ukraińców, którzy odprowadzają składki na ubezpieczenia społeczne, w województwie śląskim - 71 tys.
Większość cudzoziemców podlegających ubezpieczeniom społecznym to osoby zatrudnione na umowę o pracę. Pozostali albo założyli własną firmę, albo pracują na umowach zleceniach lub na podstawie innych umów, od których istnieje obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. W naszym województwie ponad 2,3 tys. cudzoziemców prowadzi własną działalność gospodarczą, tym samym dając zatrudnienie sobie, ale też tworząc dodatkowe miejsca pracy dla innych.
źródło: ZUS
Ludzie:
Beata Kopczyńska
Regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Komentarze
7 komentarzy
Wu-Tang Clan
@Adasko5431 przeczytaj to powyżej ze zrozumieniem. W artykule jest mowa o legalnie zatrudnionych cudzoziemcach którzy maja paszport i płacą składki na ZUS, a nie o nielegalnych imigrantach przeskakujących przez płot i atakujących pograniczników. Dobrze, że póki co takich się do nas nie wpuszcza, bo to są przestępcy.
Polaki się nie chcą rozmnażać więc skądś te ręce do pracy trzeba brać.
Tak, można by pomyśleć, że to samo dobro... Zaczyna się propaganda w stylu "nie taki cudzoziemiec straszny".
Pomijając media: porozmawiajcie z Polakami, pracujacymi za zachodzie i północy, jak ci "cudzoziemcy" pracują... (zaznaczam: jedna jaskółka wiosny nie czyni).
Już niedługo będzie "rzeź niewiniątek". Ale ktoś przecież finansował przyjazdy nachodźców...
Z resztą dla głupców to "teorie spiskowe".
Pracuje.
Słowo klucz.
W Niemczech ok 70% "inżynierów" nie pracuje i nie ma zamiaru pracować, nawet tymczasowo.
Co na to pani Anna Hetman z Platformy Obywatelskiej?
Co za ściema. Przecież w tvpis mówili że nie wpuszczają imigrantów